Nieuws
CDA afdelingen: 'visie regionale samenwerking'
dinsdag 25 oktober 2011


“De samenwerking tussen gemeenten in de regio Alkmaar moet gebruik worden als middel, niet als doel.


Onlangs hebben de CDA fracties van de regio Alkmaar tijdens het “CDA regioberaad” de gezamenlijke visie afgestemd over hoe om te gaan met regionaal samenwerken.

Minimaal vier maal per jaar (verder zo vaak als nodig) vergaderen de gezamenlijke fracties van de regio Alkmaar. Bij deze vergadering zijn ook vertegenwoordigers van de afdelingsbesturen aanwezig, de wethouders, alsmede een CDA vertegenwoordiging vanuit de provinciale staten.  Eens per jaar schuiven ook de in Noord-Holland wonende CDA volksvertegenwoordigers van de Eerste en Tweede Kamer aan. Tijdens dit overleg proberen we onderwerpen regionaal af te stemmen of onderwerpen op de regionale agenda te krijgen. Omdat de afgelopen maanden een discussie is geweest over of de regionale gemeenten moeten gaan samenwerken en zo ja hoe, is hieromtrent in het CDA regioberaad een gezamenlijke visie afgestemd.

Samenwerken
In de eerste plaats moet samenwerken een middel blijven en geen doel op zichzelf. Dat wil zeggen dat we kunnen samenwerken als daar efficiëntiewinst in is te behalen. Bijvoorbeeld middels het laten samenwerken van uitvoeringsdiensten of het delen van voorzieningen. Het uitgangspunt is daarmee het besparen van kosten: minder kosten is minder belasting betalen. Om te komen tot die samenwerking is de Regiegroep Alkmaar naar onze mening een goed middel. Wel moet het nog groeien naar een treffend concept, maar daarvoor zijn wij bestuurders (raadsleden, wethouders en burgemeesters) gezamenlijk verantwoordelijk. Gisteravond is een belangrijke stap in de goede richting genomen. Uitgesproken is dat het draagvlak voor de te behandelen onderwerpen gebaseerd moet zijn op de mening van raadsleden. Op deze wijze behouden de verschillende gemeenten hun eigen soevereiniteit. Over de exacte werkwijze wordt de komende periode nagedacht door de regiegroep tezamen met de raadsgriffier. 

Bestuurlijke drukte
Het CDA regioberaad is dus niet voor samenwerken als doel. Wij zijn dan ook blij dat gisteravond de voorzitter van de Regiegroep Alkmaar in een paar zinnen afscheid heeft genomen van het bestuursmodel als ‘De Drechtsteden’ (de laatste bijeenkomst van de regiegroep stond in het teken van dit model). Het CDA onderschrijft dit volledig. Een dergelijke –minder democratische- bestuurslaag versterkt enkel en alleen maar de onwenselijke bestuurlijke drukte. Wel is het CDA van mening dat het belangrijk is dat raadsleden van verschillende gemeenten met elkaar integreren om op die wijze te blijven werken aan vertrouwen, hetgeen de samenwerking enkel en alleen ten goede kan komen. Wij prijzen ons dan ook gelukkig met de onlangs op initiatief van de VVD Heerhugowaard en OPA uit Alkmaar geïnitieerde informele bijeenkomst van raadsleden in Heiloo. Gisteravond heeft Bert Fintelman (raadslid CDA Langedijk) zich gemeld bij genoemde partijen om het stokje over te nemen. Tezamen met een andere partij uit een andere gemeente zal hij de volgende bijeenkomst organiseren.

Gemeentelijke herindeling
Het CDA ziet herindelen als onwenselijk. De afstand van de inwoners tot de bestuurders moet zo klein mogelijk zijn en blijven. Alleen als de noodzaak er is kan er de nut van een gemeentelijke fusie zijn. Dit is nu het geval bij de Schermer en Graf de Rijp. Tot op heden hebben ze hun uiterste beste gedaan om het financieel vol te houden, echter de vrees is er dat het gemeentelijke apparaat niet langer is opgewassen tegen de toekomstige eisen. Nu andere vormen van samenwerking niet voldoende zijn gebleken, is herindeling een logische stap. De CDA fracties Langedijk, Heiloo, Bergen, Castricum, Alkmaar en Heerhugowaard hopen dat deze gemeenten een fusie aangaan met een in de regio Alkmaar gelegen gemeente. Dit zou een logische keuze zijn, aangezien de gemeenten nu ook in die regio liggen. De CDA fracties van de Schermer en Graf de Rijp kunnen hierover nog geen uitspraak doen. Deze fracties zullen allereerst in overleg treden met hun achterban en daarnaast afwachten wat er uit de gemeentelijk onderzoeken resulteert. 

Namens de CDA-fracties van alle gemeenten in de regio.
CDA Heerhugowaard
CDA Langedijk
CDA Heiloo
CDA Bergen
CDA Graft-De Rijp|
CDA Castricum
CDA Schermer
CDA Alkmaar


A A A     voorleeshulp     inloggen     English
1  2  3  4 
Archief
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007