Vandaag heeft het Centraal Plan Bureau (CPB) de doorrekeningen van de verkiezingsprogramma’s gepresenteerd. Uit deze doorrekening blijkt dat het CDA-programma zeer solide is.
Volgens het CPB bereikt het CDA in 2015 een begrotingsevenwicht door de komende jaren netto 18 miljard te bezuinigen. Daardoor worden niet onnodig extra schulden gemaakt en kan in 2015 direct begonnen worden met het aflossen van de staatschuld.
CDA Minister van Financiën Jan Kees de Jager is zeer tevreden met de CPB cijfers voor het CDA verkiezingsprogramma: ‘Het CPB bevestigt dat de concrete bezuinigingen van het CDA in de komende periode ervoor zorgen dat de problemen worden opgelost in plaats van vooruit geschoven.
De situatie in Griekenland heeft afgelopen maand opnieuw bewezen hoe gevaarlijk het is om de aanpak van problemen op de lange baan te schuiven. Partijen die dit wel doen nemen onverantwoorde risico’s’. Met dit CDA-programma worden de houdbaarheidsopgave voor de lange termijn met vlag en wimpel gehaald. ‘Nederland kan dus op het CDA rekenen’, concludeert De Jager
De komende jaren wordt er gericht geïnvesteerd in gezinnen (verhogen kindgebonden budget), onderwijs (ondermeer vakmanschap in het MBO) en 2000 extra agenten (1,3 miljard).
Daarnaast worden gericht de lasten verlicht voor huishoudens (750 miljoen) en bedrijven (1 miljard), ondermeer door het verlagen van de 2e schijf van de inkomstenbelasting. Dit resulteert gemiddeld in koopkrachtbehoud de komende jaren. ‘Dat is natuurlijk een geruststellende gedachte als iedereen zich realiseert dat we voor de grootste hervormingsoperatie sinds tientallen jaren staan.
Veel belangrijker nog is dat door het CDA programma structureel 320.000 banen weet te creëren, een stijging met zo’n 4%. Dit is zo belangrijk omdat het hebben of vinden van een baan de beste garantie voor je koopkracht is’, aldus De Jager.
De Jager voegt toe: ‘Het CDA kiest voor duidelijke keuzes en hervormen op een verantwoorde manier. Op het openbaar bestuur bezuinigen wij (3,6 miljard) door minder ministeries en het clusteren van ZBO’s. Ook wordt er flink gesneden in subsidies (1 miljard). Verder wordt De AOW leeftijdverhoging versneld ingevoerd (opbrengst 1,4 miljard), de WW-duur verkort en activerender gemaakt, loonmatiging in de collectieve sector en de salarissen van specialisten en managers in de zorg worden aangepakt.
(persbericht CDA fractie)