CDA-fractie wil eerst beter geïnformeerd worden voordat zij instemt met contourverkleining veehouderijen
In de raadsvergadering van 12 december jl. werd de nieuwe Geurverordening behandeld. De wet geurhinder veehouderij( Wgv) is nu van kracht. Deze wet houdt in, dat de afstand tussen (melk)veehouderijbedrijven en geurgevoelige objecten(woningen) buiten de bebouwde kom op 50 m is gesteld en binnen de bebouwde kom 100 m. Dit betekent dat een veehouderijbedrijf binnen die straal niet uit mag uitbreiden, dus op slot staat, en er ook binnen die straal geen nieuwe woningen gebouwd mogen worden. In de praktijk betekent dit, dat wanneer er twee of meer veehouderijbedrijven in een kern of er dicht tegenaan gevestigd zijn, er praktisch geen nieuwbouw meer mogelijk is binnen die kern. Dat is op dit moment de praktijk.
De wet geeft gemeenten de mogelijkheid hier gemotiveerd vanaf te wijken met maximaal 50%. In het collegevoorstel van de nieuwe Geurverordening wordt daarvan buiten de bebouwde kom geen gebruik gemaakt, dat blijft 50 m. Binnen de bebouwde kom wil het college de afstand halveren tot 50 m. Dit om meer bebouwing toe te kunnen staan. In die situatie zijn betreffende veehouderijbedrijven wel milieuvergunning plichtig.
De CDA-fractie heeft, bij monde van Job Grovenstein, voorgesteld het agendapunt aan te houden, om eerst meer duidelijkheid te krijgen over de mogelijke gezondheidsrisico’s die de verkleining van de contour met zich meebrengt. Er is wat de fractie betreft nog teveel onduidelijk welke gezondheidsrisico’s bewoners lopen wanneer ze dicht bij veehouderijen wonen. Hierbij moet worden aangetekend, dat het in dit geval niet om intensieve veehouderijen gaat. Het voorstel kon rekenen op steun van SvKB en de VVD fractie. PvdA fractie stemde tegen.
Om de besluitvorming niet langer dan strikt noodzakelijk op te schorten wordt er voorafgaande aan de nieuwe raadcyclus een informatieavond gehouden waarbij de Milieudienst en de GGD hun kennis en visie presenteren.
Job Grovenstein, fractiesecretaris