Wat betekent het CDA voor mij.
(door Jurriën Duijker bestuurslid CDA Purmerend)
(Overgenomen uit de nieuwsbrief van april 2011)
Sinds de opkomst van de LPF en de moord op Pim Fortuyn in 2002 is het in politiek Den Haag onrustig. Het Nederlandse volk lijkt zoekende. In 2006 was er een beweging naar links, waarbij vooral de SP als grote winnaar uit de bus kwam. In 2010 werd rechts de grote winnaar van de verkiezingen, waarbij de PVV de derde partij van Nederland werd en daarmee de grote winnaar van de verkiezingen. Juist in deze tijd, waarbij het Nederlandse volk onrustig lijkt te zoeken naar houvast, lijkt het goed om nog eens nauwkeurig naar de uitgangspunten van het CDA te kijken.
Het CDA is een christendemocratische partij. In tegenstelling tot bijvoorbeeld het socialisme en het liberalisme is de christendemocratie geen traditionele ideologie. De christendemocratie komt voort uit hoe de Bijbel ons voorschrijft wat de mens is. Hierin lezen we namelijk dat ieder mens waardevol is. Het mooie hiervan is, dat het waardevolle van de mens niet iets subjectief is maar een politiekeHet mooie hiervan is, dat het waardevolle van de mens niet iets subjectief is waar een politieke stroming haar ideologische kleur aan kan geven. Bij het CDA is er geen ideologische blauwdruk voor de ideale samenleving. Nee bij het CDA is iedereen waardevol. Vandaar dat misschien niet ieder mens gelijk is, maar wel gelijkwaardig.
Deze gedachte uit zich in de vier centrale kernwaarden van het CDA: Gerechtigheid, solidariteit, gespreide verantwoordelijkheid en rentmeesterschap.
Maar wat betekenen deze waarden voor jongeren in de leeftijdscatergorie van 18 tot 27 jaar? De periode vanaf je 18de verjaardag tot aan de leeftijd van 27 jaar legt over het algemeen de basis voor de rest van je leven. Je wordt voor de wet volwassen, je gaat studeren en op kamers wonen, je rondt je studie af en gaat beginnen met werken, je gaat op zoek naar een woning, je gaat trouwen of samenwonen en wellicht krijg je ook al kinderen. Stuk voor stuk ingrijpende momenten. En bij al deze momenten kan op een of andere manier de overheid betrokken zijn.
Zo bestaat de mogelijkheid, zeker gezien de huidige economische situatie,dat je na je studie geen werk kunt vinden, maar wel financiële verplichtingen hebt. De kernwaarde solidariteit brengt met zich mee dat in een samenleving mensen voor elkaar op moeten komen. Dat vertaalt zich in de situatie waarbij iemand geen werk kan vinden in sociale rechten zoals een uitkering.
Maar óók in sociale plichten zoals actief solliciteren. Het CDA wil voorkomen dat mensen al op jonge leeftijd niet meer meedoen of niet participeren in de samenleving terwijl ze dat wel zouden kunnen. Het CDA streeft dan ook naar een werkleerplicht voor jongeren tot 27 jaar. Solidariteit houdt enerzijds in dat een jongere tot 27 jaar verplicht is om te werken, leren of beide te combineren. Anderzijds moet de overheid, en in dit geval de gemeente, de jongere hiervoor een aanbod doen dat is afgestemd op de situatie van de jongeren.
En wat doet het CDA voor een starter die op zoek gaat naar een woning? De economische crisis heeft de afgelopen jaren grote gevolgen gehad voor de woningmarkt. Het CDA wil met name de doorstroom bij sociale huurwoningen bevorderen door scheefgroei aan te pakken. Scheefwoners zijn huurders met relatief hoge inkomens die wonen in sociale huurwoningen met een relatief lage huur. Op dit moment is er onvoldoende prikkel om door te stromen waardoor er te weinig sociale huurwoningen vrij komen voor bijvoorbeeld starters.
De kernwaarde gerechtigheid laat bij dit CDA standpunt duidelijk zien dat het CDA ernaar streeft gerechtigheid in de samenleving te creëren en daarbij met name de belangen van sociaal en economisch zwakkeren te beschermen. Ook bij het kopen van een woning ondersteunt het CDA starters door het stimuleren van garantieregelingen en het verstrekken en versnellen van subsidies.
Het CDA is er ook voor jongeren die sporten. Het CDA vindt het belangrijk dat iedereen kan sporten. Sporten is niet alleen gezond, sporten bevordert ook de leerprestaties en kan bijdragen aan het voorkomen van sociaal isolement, overlast en probleemgedrag. Alle organisaties, en zoals in dit voorbeeld sportverenigingen, zijn de verbindingsschakels van de samenleving. Op die plek leren mensen met elkaar omgaan, om verantwoordelijkheid te dragen maar ook collegiaal te zijn. Mensen komen volgens de visie van het CDA het meest tot hun recht in hun relaties met anderen.
Hier komt de derde kernwaarde gespreide verantwoordelijkheid tot uiting. Taken moeten uitgevoerd worden door de organisaties of mensen die daar het meest geschikt voor zijn. Maar de grote waarde van sport rechtvaardigt ook gerichte steun van de overheid (Rijk, provinciale en lokale overheden) om de sport van de nodige infrastructuur te voorzien.
Rentmeesterschap is wellicht de meest Bijbelse term. We hebben de aarde te leen van God. Wij als mens dienen met dit geschenk op een verantwoorde wijze om te gaan. We zijn verantwoordelijk voor de wereld waarin wij leven en waarin toekomstige generaties zullen opgroeien. Bij rentmeesterschap valt te denken aan onderwerpen als duurzaamheid en overheidsfinanciën. Maar ook ervoor zorgen dat onze huidige welvaart over 10 á 20 jaar nog op hetzelfde niveau is of een op hoger niveau komt, kan hieronder worden geschaard. Om dit te garanderen is goed onderwijs noodzakelijk. Het CDA wil daarom blijven investeren in een breed- en hoogopgeleide bevolking. Het in stand houden van huidige studiebeurs is dan ook van groot belang.
Daarom zegt het CDA: handen af van de basisbeurs! Dit zijn vier concrete voorbeelden van wat het CDA voor een jongere tot 27 jaar kan betekenen. Maar er zijn uiteraard nog tal van onderwerpen tenoemen zoals bijvoorbeeld privacy en veiligheid. Allemaal onderwerpen die bij het CDA door de vier kernwaarden worden ingekleurd. En deze kernwaarden vormen de balans. De balans waar Nederland nu zo naar lijkt te zoeken. De balans tussen de verschuivingen op de politieke ladder van links naar rechts. Want de socialistische en liberalistische ideologieën van een ideale samenleving zijn een utopie. Aan elke ideologie kleven één of meerdere nadelen. Balans creëren in de samenleving kan mijns inziens maar op één manier. En dat is de intentie om vanuit het geloof een land te regeren en politiek te bedrijven. En of je nu christen, moslim of niet gelovig bent. Als we ons allemaal kunnen vinden in de vier kernwaarden en hier gezamenlijk naar handelen, kunnen we samen veel bereiken.
Dat is het CDA voor mij.