Vrijdag 18 maart 2011 - werkbezoek met de raad Komende jaren moet en zal Tilburg zich op de kaart gaan zetten met een totaal nieuwe omgeving bij het Centraal Station.
Dit bijzondere stuk Tilburg zal uitgroeien tot een gebied van Wonen-Werken-Cultuur-Onderwijs en Leisure wat “het gezicht”van onze stad sterk zal gaan bepalen.
In het Coalitieakkoord is afgesproken , het accent te leggen op een zogenaamd Kennis Plus profiel.
Dit enerzijds om met dit profiel nog beter in te spelen op trends die worden voorzien en de sterke maar tot nu toe onderbelichte kanten van de Tilburgse economie meer ruimte te bieden , zoals onderwijs en kennis.
Om” zicht” te krijgen wat de raad zich daar bij voor moet stellen zijn zij dus afgelopen vrijdag op werkbezoek geweest in Amsterdam, vanuit het CDA is deelgenomen door Charlotte Stalpers en Sjef Robben.
Deze dag zag er als volgt uit:
8.45 uur, Vertrek vanaf het Stadhuis
11.00 uur, aankomst Amsterdam alwaar er een rondleiding werd gegeven door de heer Ton Schaap (Stedebouwkundige gemeente Amsterdam).
Ijburg is een nieuwe stadswijk aan de oostkant van Amsterdam. Op 6 eilanden worden 18.000 woningen gerealiseerd voor zo’n 45.000 inwoners. Op dit momentheeft de nieuwe wijk circa 15.500 inwoners en de aanleg van de eilanden gebeurt in twee fasen.Opvallend bij dit project zijn de woningen welke zich op het water bevinden.
Door naar Blok 4
Blok 4 is een concept voor een “transfunctioneel en multifunctioneel gebouw dat ruimte biedt aan veranderingen in gebruiksmogelijkheden: van wonen naar werken , van werken naar utiliteitsgebruik, of een combinatie hiervan”.
Nu naar: JAVA (hoge bouwdichtheid/ integratie oude gebouwen). Meningen verschillen, of je vind het geweldig of je gruwelt ervan.
Door welstand “los te laten” zie je hier dus een verscheidenheid in bouwstijlen van kleur, hoogte, indeling, grootte, prijs: niets is helemaal hetzelfde.
Vervolgens richting de NDSM- werf
De Nederlandse Dok- en Scheepsbouwmaatschappij, een voormalige scheepswerf aan de IJ-oever in Amsterdam- Noord, is een centrum voor subcultuur.
Enorm groot namelijk meer dan 10 voetbalvelden.Thans bevinden zich in deze loods ateliers en werkruimtes, en is dus een vrijplaats voor individuele kunstenaars en ambachtslieden.
Na een rondrit over het terrein waar met name MTV zich een plaats heeft verworven door naar een nieuwe gebiedsontwikkeling op het terrein van Shell/ Overhoeks.
Overhoeks wordt een complete en gevarieerde stadswijk aan het IJ.
Een wijk om te wonen,te werken, uit te gaan, te winkelen, en om op adem te komen.
De dag werd afgesloten bij restaurant “ de Goudfazant” , gevestigd in een immense loods ergens op een vaag industrieterrein in Amsterdam Noord.
Evaluatie:
Onder de indruk van veel initiatieven die genomen zijn waarbij aan ons inzicht werd gegeven wat :
· een bepaalde bouwdichtheid bijvoorbeeld voor beeld schept
· Verschil in de trends , wat is wel of niet geschikt voor Tilburg!
· Ligging woningen zeer bepalend is voor meerwaarde van een project.
· Ook in Amsterdam in met name ontwikkelingsinitiatieven met betrekking tot cultuur er nog veel” kinderziektes “overwonnen moeten worden.
Om half 11 s’avonds terug in Tilburg .
Charlotte Stalpers