Nieuws
Kernwaarden CDA springlevend
zaterdag 5 november 2011

Woensdag 25 oktober vond ik café Onder de Linden Vries het tweede politiek café van het CDA Tynaarlo plaats. Thema van de avond was: ‘waar staat het CDA voor en waar moet juist het CDA zich de komende jaren voor inzetten’.

Dat het thema onder de leden leeft was wel af te leiden aan de goede opkomst. Onder het genot van een drankje werd aan de hand van de vier kernbegrippen solidariteit, gespreide verantwoordelijkheid, rentmeesterschap en publieke gerechtigheid gediscussieerd over waar het CDA in 2020 voor moet staan. Uiteindelijk heeft dit geresulteerd in de onderstaande lijst met opmerkingen welke zal worden gedeeld met het landelijk partij bestuur.

Aan het einde van de avond kon worden geconcludeerd dat de kernwaarden van het CDA springlevend zijn maar het soms lastig is deze om te zetten in concrete politiek. Hier ligt dus een uitdaging voor het CDA.

Bent u geen lid van het CDA Tynaarlo maar wilt u wel graag eens deelnemen aan een van onze activiteiten. Neem dan geheel vrijblijvend contact met ons op via de button service & contact of mail naar cdatynaarlo@live.nl

 

Lijst met opmerkingen per kernwaarde:

1. Gerechtigheid

  • Denken aan de ander
  • Heb uw naaste lief als uzelf
  • Sommige regelgeving is pertinent oneerlijk. Gedacht wordt hierbij aan een kleine werkgever die buiten zijn schuld te maken krijgt met een of meerdere langdurig zieken en daardoor financieel zwaar wordt getroffen. Er zou in dit soort gevallen veel meer maatwerk moeten kunnen zijn.
  • Minder regels, meer verantwoordelijkheid
  • Grenzen durven stellen in het kader van rechtvaardigheid
  • We krijgen nu de rekening van 40 jaar gedogen
  • Afstappen van de incidentenpolitiek
  • Een weerkerend thema is de zorg over de migratie van mensen van buiten de Europese unie. Ook hier is sprake van regelgeving die soms pertinent onredelijk uitpakt, terwijl er volgens de leden wel degelijk strenge regelgeving nodig is.

 

2. Solidariteit

  • Het moet bij het CDA niet altijd over geld gaan
  • Solidariteit is ook omzien naar elkaar
  • Een typisch CDA thema is het bestrijden van eenzaamheid bij mensen
  • CDA moet meer sociale gezicht laten zien
  • Nieuwe flexibele arbeidsvoorwaarden leggen risico’s eenzijdig bij werknemer. Onder andere wordt opgemerkt dat men hierdoor geen hypotheek meer kan krijgen
  • CDA moet oog hebben voor de meerwaarde van duurzame relaties
  • CDA zou specifiek oog moeten hebben voor het verenigingsleven

 

3. Rentmeesterschap

  • Rentmeesterschap is eigenlijk duurzaamheid en dus zeer actueel
  • Bij het investeren in duurzaamheid gaat het algemeen belang boven het eigen belang. Opgemerkt wordt dat duurzame projecten door tegenwerking moeilijk van de grond komen.
  • De term duurzaamheid is thans alom aanvaard, maar geen goede vervanger van het woord rentmeesterschap.
  • Rentmeesterschap heeft ook te maken met de relatie tussen mensen
  • Rentmeesterschap = bewust beheren
  • Rentmeesterschap is duurzame relaties; dus geen korte termijn denken

 

4. Gespreide verantwoordelijkheid

  • De burger is verantwoordelijk voor zover hij deze verantwoordelijkheid kan dragen
  • Niemand leeft voor zichzelf, denk aan het Drentse begrip Noaberschap
  • Niet vervallen in populisme
  • Maximale verantwoordelijkheid op minimale schaal

A A A     voorleeshulp     inloggen     English
1  2  3  4 
Archief
  • 2012
  • 2011