Ook Gouda gelooft niet meer in fusie

Bron: Zweder Bergman

CdK ziet droom in rook opgaan

Jarenlang klopte Gouda op de poort bij de Provincie Zuid-Holland om een fusie met één of meerdere naburige gemeenten voor elkaar te krijgen. Reden was dat Gouda zich met de grote steden in de Randstad wilde meten. Daardoor hadden ze naast extra inwoners ook extra grond nodig.
De annexaties die de laatste decennia zijn gedaan boden te weinig soelaas. Daarom werd eerst naar Reeuwijk, later naar Moordrecht en ten langen leste ook naar Waddinxveen gekeken. Maar de buren wilden niet. Reeuwijk vluchtte naar Bodegraven en Moordrecht wist zich te verschansen in de nieuwe gemeente Zuidplas. Het Gouwedorp Waddinxveen dat lang lonkte naar het noorden werd het nieuwe doel van Gouda. Waddinxveen bedacht in 2010 een andere tactiek en legde die aan haar inwoners voor. Niemand had verwacht dat bijna alle Waddinxveners deze tactiek van het Gouwedorp  zouden ondersteunen. Deze boodschap kwam met name hard aan in de Provincie. Deze had net met hangen en wurgen een herindelingsprocedure opgestart en werd nu met forse weerstand geconfronteerd onder de bevolking. In plaats van te stoppen werd ook na de wisseling van de wacht in Gedeputeerde Staten de procedure er onverkort doorgedramd. Sterker nog: Commissaris der Koningin Jan Franssen kwam de Waddinxveense fractievoorzitters nog eens persoonlijk inwrijven dat hij door hen voor de gek was gehouden. Het zware geschut mocht niet baten, want het verse GS zag vanuit het kabinet al signalen dat dergelijk afgedwongen fusies het niet meer zouden halen. In plaats van in september 2011 haar gezicht te redden door de ARHI-procedure te beëindigen, werd een halfzacht besluit genomen: de procedure zou een half jaar worden opgeschort en de gemeenten mochten nu zelf tot een vergelijk zien te komen.

Daarmee verspeelde de provincie het laatste beetje hoop van Gouda. Daarnaast had Gouda inmiddels andere zorgen aan het hoofd. Vaandeldrager der fusie, burgemeester Cornelis, was inmiddels  zo beschadigd dat hij geen deuk meer in een pakje boter kon slaan.

Deze week kwam Gouda met een brief waarin het de provincie verzoekt de ARHI-procedure te beëindigen. Reden: Gouda heeft absoluut geen vertrouwen meer in de visie en handelwijze van de provincie op dit gebied. Ik vind dat Gouda hier een punt heeft, ondanks dat we van harte van mening verschillen over de noodzaak van een fusie. De provincie heeft de afgelopen jaren met de CdK als boegbeeld tegen beter weten in schaalvergroting willen afdwingen. Nu puntje bij paaltje komt laat zij het afweten door geen besluit te nemen. Anderzijds treft Gouda ook blaam. Door het imperialisme en annexatiegedrag van de stad gedurende de voorbije decennia heeft de stad geen vrienden gemaakt. Zelfs tot voor kort eiste Gouda nog delen van Zuidplas en Waddinxveen op. Daarbij geen rekening houdend met de belangen van de omringende gebieden. Het lijkt erop dat Gouda erachter gekomen is geen evenknie van Rotterdam, Den Haag en Leiden te zijn, maar een charmante provinciestad aan IJssel en Gouwe. En daarmee heeft Gouda het bij het rechte eind.

Het zou verstandig zijn indien de provincie de arhi-procedure intrekt; er is immers geen draagvlak meer bij de deelnemende gemeenten. Vervolgens zou een periode van rust welkom zijn, zodat we nadien gezamenlijk weer naar de toekomst van de gehele regio kunnen kijken. En ik wens Gouda daar een nieuwe kroonbenoemde burgemeester bij toe.


A A A     voorleeshulp     inloggen     English
1  2  3  4