ZEILEN OP DE WIND VAN VANDAAG
Algemene beschouwingen CDA 2010.
Inleiding.
Afgelopen voorjaar zijn de laatste verkiezingen geweest voor de zelfstandige gemeente Wieringermeer en dit zijn de laatste algemene beschouwingen voor de zelfstandige gemeente Wieringermeer.
Wat de verkiezingen betreft kunnen we kort zijn; hier is al veel over gezegd en geschreven. Het CDA is niet meer vertegenwoordigd in het college en door de ophanden zijnde fusie is de opdracht van het nieuwe College duidelijk: Afronden van ingezet beleid en zo optimaal mogelijk de fusie ingaan.
Er is geen ruimte voor nieuw beleid en voor wat betreft het afronden van ingezet beleid zijn er genoeg ( financiële) problemen op te lossen.
Het gaat vooral om de 3 W’s
· Wiringherlant
· Windplan
· Wegenbeleidsplan, die politiek bestuurlijk de nodige discussies ( zullen) oproepen.
Het heeft in onze optiek niet veel zin om de programma’s één voor één door te lopen. Wij willen onze opmerkingen beperken tot de hoofdzaken ( 3 W’s).
Algemeen.
De bedoeling van de kadernota moet zijn, dat er uitwerkingen zijn gemaakt in de aanloop van de begroting voor het volgend jaar. De Raad maakt dan keuzes, die het college vervolgens uitvoert. Wij constateren, dat de aangeboden kadernota hier niet aan voldoet.
Weliswaar is de kadernota sluitend aangeboden, maar de aangekondigde korting op de algemene uitkering van 10-20% is niet meegenomen. U schrijft, dat het wel wenselijk is dat hierover wordt nagedacht. Dit laatste hadden we op z’n minst van dit College verwacht. Anders gezegd: Het maken van keuzes doen we niet bij de vaststelling van de kadernota, maar wordt uitgesteld tot de begrotingsvergadering.
De 3 W’s:
Wiringherlant.
Nieuwbouw van Wiringherlant is geen discussiepunt; dat moet.
Duidelijke woorden die we terugvinden in de kadernota en waar wij als CDA volledig achter staan. Wij moeten helaas constateren, dat e.e.a. wel erg lang begint te duren.
Natuurlijk speelt de ingezakte woningbouwmarkt een grote rol en is ook de oorzaak van de mislukte ontwikkelcompetitie. Aangegeven is, dat er nog 2 sporen zijn voor de ontwikkeling van de nieuwbouw, maar feitelijk wordt in de kadernota vermeld, dat het 2e spoor geen optie is.
Ook is een 3e spoor genoemd, dat wat ons betreft snel moet worden opgepakt. Om tijd te winnen moet niet worden afgewacht wat de andere sporen brengen en ook de aankomende vakantieperiode mag hierbij geen beletsel zijn.
Nieuwbouw van Wiringherlant is een lastig project en vraagt veel op het gebied van flexibiliteit, doortastendheid en onderhandelingsvaardigheden.
Wegenbeleidsplan.
In onze vorige algemene beschouwingen hebben wij aangegeven, dat een nieuw beleidsplan dringend gewenst is omdat niets doen uiteindelijk veel meer kost.
Nu het wegenbeleidsplan in conceptvorm gereed is, komt u tot de conclusie dat geen van de scenario’s Wegenbeleidsplan op dit moment financieel haalbaar is.
U stelt voor om het wegenbeleid budget gericht te sturen met een jaarlijkse risicoanalyse.
Een eventueel rekeningsresultaat 2010 kan voor maximaal € 900.000,00 worden bestemd voor wegenonderhoud.
Van structureel wegenonderhoud is dus geen sprake en de gelden die zijn besteed voor het opstellen van het wegenbeleidsplan hadden beter aan daadwerkelijk onderhoud kunnen worden uitgegeven, waarbij wat ons betreft wordt begonnen met het aanpakken van de Molenweg.
Windplan.
De doelstellingen van het windplan, voortkomend uit de structuurvisie 2006, zijn bekend.
Afgelopen maand zijn onderdelen uit het windplan (nog) niet aangenomen. Financiële garantstelling van Rijk en Provincie is nog onduidelijk en ook bij participatie worden vraagtekens gezet. Wel is door de Raad ruim € 100.000,00 beschikbaar gesteld voor verder onderzoek, zodat er geen stilstand in het proces optreedt.
Inmiddels is door het bezoek van gedeputeerde Heller een aantal zaken duidelijker geworden:
De gemeente voert de regie en bepaalt.
Voor de beide andere overheden speelt de duurzame energiedoelstelling een grote rol. Verder is voor de Provincie een goede landschappelijke inpassing van de molens belangrijk.
De provinciale bijdrage moet bij het schrijven van dit stuk inmiddels bekend zijn.
Over het opnemen van het windplan in een structuurvisie is duidelijkheid ontstaan: Voor een feitelijke herstructurering is dit uit oogpunt van juridische/planologische aspecten noodzakelijk.
Dat bij de solitaire windmoleneigenaren het financiële aanbod afhankelijk is van de “economische situatie” van de huidige molen laat onverlet, dat eerst overeenstemming moet komen met de eigenaren, voordat verder wordt gegaan met de ontwikkeling van het windplan. Ook het plan om bestaande lijnopstellingen op te nemen in nieuwe lijnopstellingen zal voor grote problemen zorgen.
Wat het CDA betreft moet aan beide zaken het beschikbaar gestelde budget worden besteed.
Verder willen we nog de volgende opmerkingen kwijt:
Inhuur personeel.
U vraagt onder de kop “nieuw beleid” € 350.000,00. Hoe verhoudt zich dit met de opmerking uit het coalitiepamflet, dat inhuur van externen moet worden afgebouwd en dat nieuw beleid niet aan de orde is?
Groenbeleidsplan.
U schrijft dat handvatten om het openbaar groen duurzaam te beheren ontbreken. Tegelijkertijd constateren wij een toenemende verrommeling van het openbaar groen. Om dit tegen te gaan en kosten te besparen is duurzaam beheren onmogelijk. Hebben wij ooit besloten over te gaan tot duurzaam beheer? Dit heeft toch als gevolg dat de kosten van groenbeheer toenemen?
Nuon-gelden.
Deze worden rechtstreeks opgenomen in de algemene reserve en kunnen dus voor “alles”gebruikt worden. Is dit juist in het kader van afspraken met de fusiepartners?
Aanbevelingen Deloïtte.
Wat het CDA betreft moeten deze worden overgenomen door het College en wordt de Raad op korte termijn geïnformeerd op welke wijze deze aanbevelingen worden uitgevoerd.
H.G.G.
Kan het College mededelingen doen met welk nieuw elan deze kwestie inmiddels is opgepakt? Welke stappen zijn er gezet om tot een oplossing te komen?
Bestuur
De afspraken die zijn gemaakt om het dualisme op een andere wijze vorm te geven hebben ons nog niet overtuigd.
Het College moet de Raad in brede zin voorzien van alle informatie die nodig is om het raadswerk uit te voeren. Vaak is schriftelijke informatie (te) laat en bij mondelinge vragen moet men veelal het antwoord schuldig blijven. Van een soepel verloop van commissie- en raadsvergaderingen is hierdoor geen sprake en zijn sommige onderwerpen feitelijk niet behandelrijp.
Dossiers
In het coalitiepamflet wordt een aantal dossiers genoemd, dat moet worden heroverwogen. Komt het College met nieuwe voorstellen naar de Raad en is er ook geld voor gereserveerd?
Tenslotte.
Wij hebben aangegeven, dat wij het merkwaardig vinden dat het College (nog) niet heeft nagedacht over de aangekondigde korting op de algemene uitkering. Samen met de politiek/bestuurlijke keuzes die moeten worden gemaakt bij de 3 W’s zal het een lastig begrotingsjaar 2011 worden.
Veel keuzes moeten worden gemaakt bij het opstellen van de begroting, terwijl het juist de bedoeling is om dit bij de kadernota te doen. Wij noemen dit ad-hoc beleid.
Wij gaan dus zeilen op de wind van vandaag. De wind van gisteren helpt je niet vooruit en de wind van morgen blijft misschien wel uit.
Rest ons nog alle medewerkers te bedanken voor hun inzet.
De CDA fractie:
Anita van Dam
Kees van Noorloos
Theo Groot