CDA | Vreemde Motie over 50 Minderjarige Asielzoekers in Zuidwolde:

01 april 2025 2 minuten lezen

Vreem­de Motie over 50 Min­der­ja­ri­ge Asiel­zoe­kers in Zuid­wol­de:

Geen Vertrouwen in Beleidsvoering

Op 27 maart 2025 was de raadsvergadering in Zuidwolde bijzonder druk, met veel insprekers die zich zorgen maakten over de opvang van 50 minderjarige asielzoekers op één locatie. Dit onderwerp stond niet op de agenda, maar het was duidelijk dat dit punt het centrale thema van de avond zou worden.

Het CDA stelde kritische vragen na het verschijnen van een krantenartikel waarin de wethouder aangaf niet af te willen wijken van het plan om 50 minderjarige asielzoekers op één locatie, de Steenbergerhoeve in Zuidwolde, op te vangen. Toen het CDA vroeg of de wethouder de intentie had om de opvang in lijn te brengen met het handelingskader, was het antwoord na veel omhalen toch ‘nee’.

In juni 2024 hadden we namelijk een handelingskader vastgesteld waarin was afgesproken dat er maximaal 15 asielzoekers per locatie zouden worden opgevangen. Dit was een maatregel die door de meerderheid van de raad werd gesteund en die goed paste binnen het karakter van onze plattelandsgemeente en waarvoor breed draagvlak bestond onder onze inwoners.

Het bleek dat het COA, het Centraal Orgaan Asielzoekers, in februari dit jaar aangaf dat het niet mogelijk zou zijn om minder dan 50 minderjarige asielzoekers op één locatie op te vangen om personele en financiële redenen. Dit was voor het CDA een enorme verrassing. Waarom was deze informatie niet eerder verstrekt? Had de raad niet beter geïnformeerd moeten worden voordat zij een besluit had genomen over de opvang van specifiek deze doelgroep?

Het CDA is van mening dat de opvang van 50 minderjarige asielzoekers op één locatie niet overeenkomt met de gemaakte afspraken. De inwoners maken duidelijk bezwaar tegen deze op handen zijnde wijziging. De gemaakte afspraken worden niet nageleefd, wat het vertrouwen in de lokale politiek duidelijk schaadt. Het CDA wil best bijdragen, maar wel volgens de voorwaarden die met en namens de gemeenschap zijn afgesproken

De situatie werd die avond nog ingewikkelder toen de coalitiepartijen, Gemeentebelangen en de PvdA, een ‘motie vreemd’ indienden. Deze motie stelde voor om het beleid van maximaal 15 asielzoekers per locatie te handhaven en verzocht het college om de financiële en personele gevolgen te onderzoeken als wordt vastgehouden aan deze regel. Het CDA vond dit een vreemd verzoek. Want het COA gaat over de centjes en personele bezetting, niet de gemeente. Of is het doel van coalitiepartijen om met deze nieuwe inzichten toch te gaan morrelen aan het handelingskader zodat we uiteindelijk toch 50 kunnen opvangen op genoemde locatie?

Het is zorgwekkend dat er een debat werd gevoerd op basis van een motie die eigenlijk geen concreet voorstel bevatte. Het CDA stemde dan ook tegen de motie. De vraag die onze fractie uiteindelijk stelde is of beide coalitiepartijen nog wel vertrouwen hebben in hun eigen wethouder.

Ondertussen blijven zowel de inwoners van Zuidwolde als de raad in het ongewisse over hoe het verder moet met de opvang van de minderjarige asielzoekers.

Lees
ver­der