CDA Apeldoorn | Duiding van de uitslag
verkiezingenverkiezingen 2026CoalitieFormatie

19 maart 2026 2 minuten lezen

Dui­ding van de uit­slag

Traditioneel is op de avond na de verkiezingen het ‘duidingsdebat’. Met een verdubbeling van het aantal zetels kijkt het CDA Apeldoorn vooruit. Lees de bijdrage van onze lijsttrekker Myrthe Kuiper. 

Terugblik verkiezingen

Allereerst een positieve terugblik op de verkiezingen. Veel mensen hebben zich de afgelopen periode enorm ingezet: vrijwilligers, kandidaten van zowel bestaande als nieuwe partijen. Op scholen, op de markt, in dorpen en in zorgcentra, overal is gewerkt om het belang van lokale politiek zichtbaar te maken en ervoor te zorgen dat er echt wat te kiezen viel.

Dat heeft effect gehad. De opkomst is licht gestegen en in ieder geval niet verder gedaald. Dat is waardevol. En ook waardering voor alle partijen en kandidaten die deze keer niet zijn verkozen en die hier zo hard voor gewerkt hebben.

Laten we elkaar toezeggen dat we ook na deze verkiezingen samen de relevantie van de lokale politiek blijven uitdragen.

Uitslag

De uitslag laat een gemeenteraad zien met 13 partijen, elk met één of meer zetels. Dat betekent een breed scala aan ideeën en opvattingen. Laten we die rijkdom benutten en de samenwerking voortzetten zoals we die tot nu toe op een fijne en fatsoenlijke manier hebben gekend.

Felicitaties aan Lokaal Apeldoorn als grootste partij. En ik sta hier vandaag met trots namens het CDA Apeldoorn. Een partij die haar zetelaantal heeft verdubbeld van 2 naar 4 zetels. Dat zien wij als een duidelijk signaal van de kiezer: waardering voor onzeplannen en voor de bijdrage die wij de afgelopen jaren hebben geleverd.

Voor het CDA Apeldoorn zijn de prioriteiten helder: de basis op orde.
Dat betekent dat iedereen een thuis heeft en zich thuis voelt. Dat jongeren perspectief hebben en jeugdzorg werkt. En dat we omzien naar elkaar en onze gemeenschappen versterken. Want als het contact tussen mensen onder druk staat, raakt dat niet alleen mensen zelf, maar ook onze kracht om samen problemen op te lossen. Die kracht van de samenleving, van mensen staat voor het CDA Apeldoorn centraal.

Ten slotte is er de financiële verantwoordelijkheid. Zodat essentiële zaken als wonen, onderwijs, zorg en veiligheid nooit onder druk komen te staan door een stapeling van plannen en ambities.  

Proces voor het vervolg

Het initiatief ligt nu bij Lokaal Apeldoorn om te verkennen welke partijen inhoudelijk tot een stabiele samenwerking kunnen komen. Gelet op de uitslag stapt het CDA Apeldoorn nadrukkelijk naar voren om daaraan bij te dragen.

Wij koersen op een stabiel meerderheidscollege, gebaseerd op inhoud en gedeelde ambities. En laat ik het zo zeggen: met alle waardering voor onze collega’s in Den Haag maar in Apeldoorn zien wij liever niet dergelijke experimenten.

Laten we tempo houden in dit proces. Zorgvuldig, zeker maar er is ook veel te doen.

Afsluiting

Met alle mensen die zich hebben ingezet voor Apeldoorn en onze lokale democratie, mogen wij nu aan de slag. Om de uitdagingen van deze tijd het hoofd te bieden.

Verkiezingen draaien om verschillen. Maar vanaf vandaag draait het ook om wat ons bindt in de zorg voor onze gemeente. Laten we ons richten op de vraagstukken die ons samenbrengen, en niet op de standpunten die ons uit elkaar drijven.

Zodat wij de komende vier jaar recht doen aan onze gezamenlijke verantwoordelijkheid voor Apeldoorn.

Lees
ver­der