
26 maart 2025
19 maart 2025 2 minuten lezen
Naar aanleiding van de instorting van de Wilhelminatoren in Valkenburg is het CDA Ede benieuwd naar de staat van de (rijks)monumenten in Ede. Hiervoor heeft raadslid Monique Emmen samen met fractievolger Arjan Boot raadsvragen gesteld.
Afgelopen zondag 16 maart werd Valkenburg opgeschrikt door de instorting van de beeldbepalende Wilhelminatoren. [1] De oorzaak van de instorting wordt momenteel nader onderzocht door de Onderzoeksraad voor Veiligheid. Wel is al bekend dat dit rijksmonument toe was aan een opknapbeurt vanwege betonrot. [2]
De burgemeester van Valkenburg riep naar aanleiding van dit incident op tot meer aandacht voor de staat van (rijks)monumenten. [3] Uit onderzoek van de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed is bovendien vorig jaar gebleken dat het nog niet goed gesteld is met de kwaliteit van rijksmonumenten. [4] Van de rijksmonumenten die geen woonfunctie hebben, verkeert 14,6% in matige of slechte staat.
In een fatsoenlijke en verantwoordelijke samenleving is het belangrijk om onze Edese geschiedenis, tradities en cultuur te bewaren en door te geven. Niet allen voor de huidige generaties, maar juist ook voor de toekomstige generaties.
Monique Emmen
Raadslid CDA
Ede telt momenteel 223 rijksmonumenten en ruim 350 gemeentelijke monumenten. [5] De verantwoordelijkheid voor de kwaliteit van monumenten is complex, doordat meerdere overheden erbij betrokken zijn. Bovendien zijn monumenten vaak in eigendom van verschillende particulieren of bedrijven, die daarbij een instandhoudingsverplichting hebben. Dat maakt zowel de financiering als het toezicht op de instandhouding lastig. [6]
Het CDA Ede maakt zich naar aanleiding van het bovenstaande zorgen over de staat van monumenten in de gemeente Ede. In een fatsoenlijke en verantwoordelijke samenleving vindt het CDA het namelijk erg belangrijk om onze Edese geschiedenis, tradities en cultuur te bewaren en door te geven. Niet alleen voor de huidige generaties, maar juist ook voor de toekomstige generaties. Daarvoor is het onderhouden van én toezien op de kwaliteit van monumenten volgens onze fractie noodzakelijk.
Daarom heeft het CDA de volgende vragen over het monumentenbeheer in Ede aan het college:
Het college heeft 30 dagen de tijd om deze vragen te beantwoorden. Het CDA kijkt met belangstelling uit naar de antwoorden.
26 maart 2025
27 februari 2025
26 februari 2025