Renkum | Terugblik op 2022–2026.

22 februari 2026 1 minuten lezen

Terug­blik op 2022 – 2026.

De afgelopen jaren heeft het CDA Renkum zich met volle energie ingezet voor onderwerpen die onze inwoners dagelijks raken. Van het behouden van een zelfstandig Renkum tot het vormgeven van een toekomstbestendig gemeentehuis, van nieuwe kansen voor woningbouw tot het verbeteren van de verkeersveiligheid in onze 6 dorpen, het waren belangrijke dossiers waar we ons met overtuiging voor hebben ingezet.

In de uitgebreide terugblik hieronder leest u wat we hebben gedaan, welke stappen zijn gezet en welke keuzes we hebben gemaakt voor de toekomst van onze gemeente.

Zelfstandigheid van de gemeente Renkum

Vier jaar geleden was het behoud van een zelfstandige gemeente een belangrijk speerpunt in ons verkiezingsprogramma. Het CDA heeft altijd gezegd niet tegen een herindeling te zijn, maar alleen als deze op de juiste gronden zou plaatsvinden. Die gronden hebben wij niet gezien. Belangrijke vragen bleven onbeantwoord, zoals: wat gaat dit de inwoner kosten, en wat verandert er in belastingen, leges of de prijs van een paspoort?

Na meerdere onderzoeken, en helaas veel uitgegeven geld, bleek dat herindeling geen realistische optie was. Als enige partij hebben wij het college steeds een spiegel voorgehouden. Het grootste probleem zit volgens ons vooral in het gebrek aan duidelijke keuzes: de gemeente wil van alles, terwijl de beschikbare middelen beperkt zijn.

In de komende raadsperiode wil het CDA daarom werken aan duurzame zelfstandigheid. Dat betekent heldere keuzes maken en een financieel stabiele toekomst borgen, zodat we deze discussie niet elke tien jaar opnieuw hoeven te voeren.

Het gemeentehuis

Al jarenlang wordt gesproken over de toekomst van het gemeentehuis. Een volledige renovatie zou rond de twintig miljoen euro kosten. Er is achterstallig onderhoud en het binnenklimaat voldoet niet meer aan de eisen van een moderne, gezonde werkplek. Onze ambtenaren verdienen betere omstandigheden.

Tegelijkertijd heeft Renkum beperkte financiële middelen en is een renovatie van deze omvang niet haalbaar. De voorstellen die de afgelopen jaren op tafel lagen, gingen uit van een gemeentelijke herindeling. Nu die herindeling er niet komt, zijn nieuwe kaders nodig.

Daarom heeft het CDA in oktober 2025 een motie ingediend om deze kaders opnieuw vast te stellen. Andere fracties zagen dit destijds als een gepasseerd station. In november 2025 werd echter definitief besloten dat de gemeente zelfstandig blijft, en plots bleken nieuwe kaders wel noodzakelijk. Dat bevestigt dat het CDA vooruit keek. Soms mag het ook benoemd worden wanneer onze fractie op tijd de juiste richting aangeeft.

Woningbouw

De woningbouw liep de afgelopen periode sterk terug, vooral door de stikstofproblematiek, een thema dat vooral Nederland raakt. Het CDA blijft zich inzetten voor voldoende betaalbare woningen. Bij elk project moet minimaal twee derde van de huizen in de betaalbare categorie vallen.

Projectontwikkelaars zeggen regelmatig dat dit niet haalbaar is. Daarom stelde het college voor om naar de totale woningbouw over vier jaar te kijken. Op die manier zou er uiteindelijk gemiddeld twee derde betaalbare woningen moeten worden gerealiseerd. Dat betekent dat een project aan het einde van de rit mogelijk meer betaalbare woningen moet opleveren om het totaal te halen.

Het CDA heeft daarnaast aangegeven dat wanneer er gebouwd wordt op grond van de gemeente, er honderd procent betaalbare woningen moeten komen. Helaas houdt de gemeente zich daar niet altijd aan. De afgelopen periode ontbrak het te vaak aan een consequente uitvoering van de kaders die de gemeenteraad heeft vastgesteld.

Verkeersontwikkelingen binnen de gemeente

In ons verkiezingsprogramma uit 2022 stond dat alle wegen buiten de doorgaande routes 30 km/u zones moesten worden. Dat doel is gehaald. In de Mobiliteitsvisie 2040 is dit ook als uitgangspunt opgenomen. Als eenpersoonsfractie zijn we trots dat we dit hebben bereikt.

Maar we zijn er nog niet. Vooral in Oosterbeek blijft de verkeersdrukte en het sluipverkeer een probleem. We zijn daarom in gesprek met onze provinciale fractie om te bekijken hoe dit teruggedrongen kan worden.

Een voorbeeld is de afstelling van verkeerslichten op de N224. Een iets langere wachttijd kan automobilisten stimuleren om via Arnhem te rijden in plaats van door Oosterbeek. In januari 2026 hebben wij samen met de provinciale fractie een rondgang gemaakt om de problemen ter plekke toe te lichten.

Vertrouwen in de toekomst

Het CDA Renkum kijkt met vertrouwen vooruit. De afgelopen jaren hebben laten zien dat we, ook als kleine fractie, stevig staan, duidelijke keuzes durven te maken en altijd het belang van onze inwoners vooropzetten. We blijven werken aan een financieel gezonde gemeente, aan betaalbare woningen voor jong en oud, en aan veilige en leefbare dorpen. Samen met onze inwoners, ondernemers en partners willen we blijven bouwen aan een sterke, zorgzame en

zelfstandige gemeente Renkum. Met die inzet gaan we de komende periode met volle overtuiging verder, “samen voor een krachtig Renkum!”

Lees
ver­der