09 maart 2026 1 minuten lezen

Over geld

De financiële mogelijkheden van de gemeente Weert worden voor een groot deel bepaald door de vrije ruimte in de begroting en het spaargeld. Maar er is nog een derde belangrijke factor. Dat is de rente. Deze factor gaat zorgen voor extra kosten.

De afgelopen jaren heeft Weert kunnen profiteren van geld dat tegen een lage rente is geleend. Het rentepercentrage is nu 0,8%. Dat geld is bijna op. Als nu geld moet worden geleend moet daarover de huidige marktrente worden betaald. Die is (ongeveer) 3,3%. Bij een rente van 0,8% moet over 5 miljoen , dat is voor de gemeente nog een relatief laag bedrag, jaarlijks 40.000 euro worden betaald. Bij een rente van 3,3% is dat 163.000 euro. Het verschil is, als in de begroting geen ruimte kan worden gemaakt, 1% verhoging va de OZB (Onroerend Zaak Belasting). 

Tot slot nog een keer het plan voor het Beekstraatkwartier en een nieuw theater. Volgens het voorstel dat de gemeenteraad in december heeft behandeld worden de kosten geraamd op 100 miljoen. Dit is zonder de kosten van de grondexploitatie (sloop, bouwrijp maken en dergelijke). De jaarlasten – rente en aflossing – van die 100 miljoen zijn 6,6 miljoen. Als dit bedrag helemaal uit de OZB zou moeten worden betaald is een verhoging van 58% nodig. 

Ondanks herhaalde vragen heeft het college van B&W nog niets willen zeggen over de manier waarop het project kan worden betaald.

Lees
ver­der