
02 oktober 2025
21 april 2025 1 minuten lezen
Op 17 april vergaderde de gemeenteraad van Alphen-Chaam. Het grootste thema was het ravijnjaar. In 2026 gaat de Rijksoverheid fors minder geld storten naar de gemeente en daarom moeten lastige keuzes worden gemaakt. Daarnaast heeft het College van B&W de eerste versie van het Programma Wonen gepresenteerd. Ten slotte slecht nieuws voor Chaam. Niet onderbouwde bezwaren van andere fracties leiden tot verdere vertraging van de bouw van het IKC.

Wat zijn de belangrijkste ontwikkelingen?
Omdat de Rijksoverheid al enige jaren terug heeft besloten dat alle gemeentes in Nederland minder geld krijgen, moeten ook in Alphen-Chaam moeilijke keuzes worden gemaakt. College en raad hebben de afgelopen periode een zorgvuldig proces doorlopen om te kijken waar in onze gemeente kan worden bezuinigd. Het CDA is daarom akkoord gegaan met het maatregelenpakket, hoewel de maatregelen soms pijn doen.
Om er het uiterste uit te halen voor de meest kwetsbaren in onze gemeente, hebben we nog wel een amendement én een motie ingediend. We willen armoede onder werkenden bestrijden en alternatieven op de deeltaxi beter voor het daglicht brengen. Beide moties hebben het gehaald.
Over het maatregelenpakket, de motie en het amendement verschijnt later deze week nog een artikel.
De afgelopen periode is er vanuit het ruimtelijk domein gewerkt aan het nieuwe Programma Wonen voor Alphen-Chaam. Zo'n programma is een onderdeel van de nieuwe omgevingswet.
Het bevat spelregels voor de raad en het college van B&W wanneer zij beslissingen nemen over allerlei ruimtelijke onderwerpen. Die spelregels mogen raad en college gedeeltelijk zelf vastleggen, maar daarna hebben ze zich er wel aan te houden.
In de afgelopen vergadering hebben we kennisgenomen van het conceptprogramma. De raad heeft het college opgeroepen om een goed doelgroepenbeleid te voeren: concrete plannen voor starters, doorstromers en senioren, een toetsingskader voor nieuwbouw en een afwegingskader voor woningsplitsing. CDA vroeg daarnaast aandacht voor dementievriendelijk wonen.
Een motie die het CDA had voorbereid rond arbeidsmigranten, kon helaas niet op een meerderheid rekenen. Wij blijven echter van mening dat goede regelgeving én handhaving rond arbeidsmigranten van cruciaal belang is.
Over een derde thema was het CDA stukken minder te spreken. De bouw van het kindcentrum in Chaam loopt weer vertraging op.
Er was aan de raad gevraagd om akkoord te gaan met een aanvullend uitvoeringskrediet. Dat is nodig voor de bouw van het kindcentrum met sportzaal aan Gilzeweg 45 te Chaam.
Enkele partijen zagen milieutechnische risico's en bevroegen de wethouder daarop. De reactie van de wethouder dat betreffende aspecten zijn onderzocht en geen onaanvaardbare risico's met zich meebrengen. Toch moest en zou een beslissing worden uitgesteld.
CDA vindt dit een treurige gang van zaken, zeker omdat enige onderbouwing voor de milieutechnische risico's ontbrak.