09 april 2026 1 minuten lezen

Infor­ma­teur Van Die­per­beek advi­seert: coa­li­tie CDA en DOP

Op donderdagavond 9 april overhandigde informateur Pieter van Dieperbeek zijn advies voor een nieuwe coalitie aan burgemeester Van den Elsen en de vier fracties: CDA, DOP, Gemeenschapsbelang Venhorst-Boekel en VVD. “Start het formatieproces in eerste instantie met de partijen CDA en DOP om te komen tot een stabiele coalitie die recht doet aan de verkiezingsuitslag.” Dit concludeerde informateur Pieter van Dieperbeek op basis van de gesprekken die hij afgelopen weken voerde met vertegenwoordigers van de vier partijen in de gemeenteraad van Boekel.

Direct na de verkiezingsuitslagen op 18 maart 2026 is Pieter van Dieperbeek, op verzoek van het CDA, aan de slag gegaan met het verkennen van mogelijke varianten voor collegevorming. Zijn verkenning bestond uit een gedegen analyse van de verkiezingsuitslag, bestudering van de verkiezingsprogramma’s en gesprekken met de fracties. Hierbij waren alle mogelijke combinaties van coalitievorming mogelijk; Pieter van Dieperbeek werkte onafhankelijk van het CDA.

Zowel uit de analyse van de verkiezingsuitslag als de gesprekken met de partijen wordt onderschreven dat het CDA, met zes zetels in de gemeenteraad, als winnaar uit de bus komt bij de gemeenteraadsverkiezingen 2026. Opvallend is dat de partij bij vijf van de zes stembureaus de grootste is. Gezien deze overtuigende winst wordt breed gedeeld dat het CDA een plek in de coalitie zou moeten krijgen. Daarnaast geeft de uitslag weer dat DOP, met vier zetels, duidelijk de tweede partij is. Dit is ook bij vijf van de zes stembureaus het geval. Hiermee lijkt een coalitie van CDA en DOP, met 10 zetels in de gemeenteraad, een stabiele coalitie die recht doet aan de verkiezingsuitslag.

Ook op basis van een inhoudelijke analyse geeft van Dieperbeek aan dat een coalitie van CDA en DOP de voorkeur heeft. Hoewel er verschillen tussen beide partijen bestaan, lijken deze te overbruggen. Op basis van de gevoerde gesprekken heeft van Dieperbeek tevens advies gegeven over de onderwerpen die in de formatiefase zeker moeten worden besproken om een stabiele coalitie te starten.

De twee genoemde partijen gaan in overleg starten met de volgende stap: het formatieproces, om tot een coalitie te komen.

Lees
ver­der