Tijdens de raadsvergadering lag wederom het conceptbeleid kleine windmolens voor aan de raad. Er moest besloten worden of het concept beleid gereed was om ter advisering voor te leggen aan de inwoners en het bedrijfsleven van Hollands Kroon. Er lagen twee opties voor:
Het CDA pleitte voor een breed participatietraject, waarbij inwoners en ondernemers hun mening konden geven over beide opties. Juist de input van inwoners over het zo breed mogelijk geformuleerde beleidsinitiatief is van belang om te bepalen wat het beste aansluit bij de wensen en behoeften in de gemeente.
Echter het college wilde de participatie uitsluitend richten op het tweede voorstel: het beperken van kleine windmolens tot agrarische percelen. Dit vinden wij een gemiste kans. Door alleen deze optie voor te leggen, wordt de keuze onnodig beperkt. Om onze visie kracht bij te zetten, had het CDA een amendement ingediend. Hierin vroegen wij de raad om beide opties voor de adviesvraag aan de inwoners voor te leggen. Helaas heeft dit amendement het niet gehaald; met een nipte meerderheid van 15 tegen 14 stemde de raad tegen. Waarom koos het CDA voor de bredere optie?
Het CDA vindt dat duurzaamheidsinitiatieven een zo breed mogelijk draagvlak moeten krijgen. En dus niet alleen voor agrarische bedrijven, maar voor álle sectoren: woningbouw, bedrijventerreinen, de openbare ruimte én particulieren. Wij zien de energietransitie als een gezamenlijke verantwoordelijkheid en willen iedereen de kans geven om hierin een rol te spelen. We hebben gewezen op de uitdagingen rondom netcongestie. Inwoners en ondernemers die zelf duurzame energie willen opwekken, moeten daartoe zoveel mogelijk de ruimte krijgen. Een kleine windmolen kan daar in sommige gevallen uitstekend bij passen, mits voldoet aan de ruimtelijk gestelde voorwaarden of te wel goed ingepast in het landschap. Hoe nu verder?
Hoewel ons amendement niet is aangenomen, blijft het CDA zich inzetten om in het participatietraject de mogelijkheden voor plaatsing van kleine windmolens bij meerdere beroepsgroepen dan alleen agrarische ondernemers onder de aandacht te brengen. Uitgangspunt daarbij behoren ruimtelijke overwegingen te zijn, niet een specifieke beroepsgroep. Wij zullen erop toezien dat het participatietraject zorgvuldig wordt doorlopen en de opbrengst van de participatie dienovereenkomstig in beleid wordt vertaald. We hopen dat velen gebruik zullen maken van de mogelijkheid om te reageren op het concept beleid kleine windmolens en de kans niet onbenut laten om aan te geven dat de mogelijkheden voor plaatsing van kleine windmolens uitsluitend gebaseerd zou moeten zijn op ruimtelijke overwegingen en niet op het daarnaast behoren tot een specifieke beroepsgroep. Voor meer informatie: Patty Laan (vice fractie voorzitter) [email protected] 06-55544922 |