
26 september 2026
26 september 2026 1 minuten lezen
Even omrijden. Zo erg klinkt dat niet. Totdat je vrachtwagen straks niet meer over de dijk Enkhuizen-Lelystad mag en je dat ‘even’ een paar keer per dag moet doen.

De bruggen bij Lelystad zijn in slechte staat en daarom moet het zware vrachtverkeer vanaf dit najaar omrijden. Voor veel Westfriese ondernemers is dat een flinke strop.
Hoe flink? Dagelijks rijden er zo’n 1.500 vrachtwagens over de dijk. De Westfriese Bedrijvengroep vroeg ondernemers wat het omrijden hen gaat kosten. De eerste 89 bedrijven die reageerden kwamen samen al op € 335.000. Niet per jaar, maar per week! En dan hebben we het dus nog maar over 89 bedrijven. Je mag hopen dat er met zulke bedragen ergens een belletje gaat rinkelen.
Inmiddels rinkelt het op aardig wat plekken. De Westfriese gemeenten zijn ermee bezig, net als ondernemers en de provincies Noord-Holland en Flevoland. En uiteindelijk moet natuurlijk vooral Den Haag in beweging komen.
Twee dagen later deed het CDA hetzelfde in de provincie Noord-Holland en op 11 september werden er door CDA-Kamerleden vragen gesteld aan de minister. Lokaal, provinciaal én landelijk dus. In tien dagen tijd ging het probleem van Medemblik via Haarlem naar Den Haag.
Ook wethouder Bas de Wit trekt flink aan de bel. Als VVD’er mag je natuurlijk ook wel een beetje opkomen voor de ondernemers en dat doet hij dan ook. Hij zit namens Medemblik aan tafel bij de overleggen en probeert zo de schade voor onze ondernemers te beperken.
Veel van dit werk zie je trouwens niet. Een overleg met Rijkswaterstaat haalt de krant meestal niet en van een telefoontje met de provincie merkt u weinig. Maar dat betekent niet dat er niks gebeurt.
Dat weet nog niemand. De bruggen worden er in ieder geval niet sterker van. Maar als heel West-Friesland dezelfde kant op duwt, moet er in Den Haag toch een keer iets gaan bewegen.

26 september 2026

26 september 2026

30 augustus 2026