09 juli 2026 1 minuten lezen

Jaar­stuk­ken 2025

Dinsdag 7 juli stond de behandeling van de Jaarstukken 2025 en de bestuursrapportage op de agenda van de Raad. Er is in 2025 wel erg veel geld overgebleven (bijna 12 miljoen euro). Deze spreekwoordelijke ‘steen in de schoen’ zit CDA niet lekker.

Daarom hebben wij samen met onze coalitiepartners het amendement "Interventie naar Preventie" ingediend. Dit gaat over geld dat het Rijk heeft gegeven voor tekorten in de jeugdhulp. Cruciaal hierbij is dat toekomstige uitgaven op dit gebied goed moeten worden onderbouwd met een plan dat past bij het coalitieakkoord. Houten heeft hier een grote opgave, en preventie is daarbij heel belangrijk. Voorkomen is altijd beter én goedkoper dan genezen.

Hoewel we een historisch groot overschot op de jaarrekening hebben, staat Houten er toch financieel niet goed voor. We moeten oppassen voor het idee dat er geld over is. We hebben namelijk grote plannen (denk aan woningbouw, jeugdzorg en asiel), maar het geld daarvoor is nog niet uitgegeven. Dit heeft te maken met tekorten in de uitvoering en de scheve financieringsmethodiek vanuit het Rijk. Daarom hebben we twee aandachtspunten aangegeven in de Raad: 

1. laten we nu geld niet te snel weer weggeven of impulsief uitgeven;

2. breng de financiële afdeling voor de toekomst beter in control. 

Daarom dienden wij samen met de coalitie de motie in "Grip op de portemonnee". Zo kunnen Raad en College beter sturen en kunnen we onze plannen echt waar maken en daarmee Houten mooier.

Tot slot hebben we aandacht gevraagd voor betere grip op de onzekerheden-paragraaf in de berap en het actief blijven lobby'en om de incidentele financieringsstroom vanuit het Rijk te beperken.

Lees
ver­der