Nieuwkoop | MOOIE MENSEN: INTERVIEW MET CDA-RAADSLID LEON ZOET

09 oktober 2025 5 minuten lezen

MOOIE MEN­SEN: INTER­VIEW MET CDA-RAADS­LID LEON ZOET

CDA-lid Leon Zoet, inwoner van Langeraar, is onlangs benoemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau. De onderscheiding werd uitgereikt door burgemeester Robbert-Jan van Duijn, die in zijn toespraak stilstond bij de grote inzet van Leon voor een mooie samenleving.

Dit interview is de tweede in de serie ‘Mooie mensen’, waarbij Henk Bakker namens CDA Nieuwkoop in gesprek gaat met inwoners van de gemeente. Ieder mens heeft een verhaal en heeft in zijn of haar leven dingen gedaan, die de moeite waard zijn om te vertellen. In deze serie laten we hen aan het woord.

Leon, om bij het begin te beginnen: waar ben je geboren en opgegroeid?
“Ik ben geboren en getogen in Langeraar. Hoewel, eigenlijk ook niet, want ik ben geboren in het ziekenhuis. Maar al na twee dagen woonde ik in Langeraar. Ik ben dus eigenlijk mijn hele leven hier opgegroeid. Mijn moeder komt uit een echte Langeraarse familie, dus veel van mijn familie woont hier nog steeds. Dat maakt dat ik me hier diep geworteld voel.”

Kun je iets vertellen over je gezin van vroeger?
“Ik ben de oudste van vier kinderen – twee zussen en een broer. We waren met z’n zessen thuis, en gelukkig zijn ze er, op pa na, allemaal nog. Via mijn moeders kant hebben we een lange geschiedenis in Langeraar, en dat voel je ook echt als je hier rondloopt.”

En hoe ging het na je jeugd, qua studie en werk?
“Na de middelbare school ben ik Informatica gaan studeren aan de TU Delft. Dat was toen nog een relatief nieuwe studie, gecombineerd met wiskunde. Uiteindelijk ben ik meer gaan werken dan studeren, eerst bij de gemeente Haarlemmermeer en later bij Twinsoft, een dochter van Capgemini. Dat bedrijf is later gefuseerd met andere dochters van Cap naar Sogeti en daar werk ik nog steeds, in de ICT. Vaak in langdurige detachering opdrachten in de financiële sector.”

En hoe heeft jouw privé situatie zich in de loop der jaren ontwikkeld?
“Toen ik 31 was, leerde ik Karin kennen – ook uit Langeraar. We ontmoetten elkaar gewoon in het dorp, via carnaval. We zijn toen getrouwd en hebben we drie kinderen gekregen: onze oudste dochter Dania van 22, zoon Tim van 20 en onze jongste dochter Amber van 18. Ik voel me een gezegend mens. Ik vind het mooi, dat zij zich actief inzetten in het dorp, zoals bij de scouting.”

Je doet veel vrijwilligerswerk, maar klopt het dat je zelf ook voetbalt?
“Ja, iedere week in de zaal in Nieuwveen en soms bij Altior in Langeraar op het veld. Sport is voor mij niet alleen bewegen, maar ook een manier om met mensen verbonden te blijven. Het hoort bij het dorpse leven.”

Je bent al jarenlang actief in Langeraar en ook breder in de gemeente Nieuwkoop. Wat betekent vrijwilligerswerk voor jou?
“Voor mij draait het primair om plezier en gezelligheid. Ik heb me altijd ingezet voor verenigingen zoals de kermis, carnaval en de braderie. Dat werk zorgt ervoor dat mensen elkaar blijven ontmoeten en dat er samenhang in het dorp ontstaat. Het voelt nooit als een verplichting, maar juist als iets waar ik energie van krijg. Mijn vrouw Karin en ik doen veel samen, en ook onze kinderen pakken hun rol. Zo blijft die traditie in stand.”

Wat merk je dat dit doet met de gemeenschap?
“Vrijwilligerswerk verbindt mensen. Het voorkomt dat mensen vereenzamen en zorgt dat iedereen zich onderdeel voelt van Langeraar. Door evenementen en ontmoetingsplekken te organiseren, versterken we de gemeenschapszin. Dat is vandaag de dag belangrijker dan ooit.”

Waar maak jij je, ook als CDA-fractielid in de gemeenteraad, vooral druk om?
“Wat ik zie, is dat er steeds meer eenzaamheid is, vooral bij ouderen ook bij jongeren. Dat komt doordat de samenleving steeds meer individualiseert. Ook kampen we met woningnood, waarbij we moeten oppassen dat het niet leidt tot wijzen naar anderen, zoals vluchtelingen. Dat zie ik te veel gebeuren: polarisatie. Ik maak me zorgen over afnemende verbindingen tussen mensen en dan helpt het ook niet als een dorp te snel groeit. Er komen dan veel nieuwe mensen bij, vaak zonder binding met het dorp. Ze werken, sporten en verenigen zich buiten het dorp, waardoor het dorp verandert. Dan wordt het meer een ieder voor zich situatie, dan een samenleving.”

Hoe probeer jij daar iets aan te doen?
“Door samen met anderen te werken aan gezamenlijkheid, maar ook in de gemeenteraad. Iedereen moet een stapje naar voren zetten, kijken wat jij kunt doen om het dorp leefbaar te houden. Niet wijzen naar anderen of naar de overheid, maar kijken wat we als inwoners zelf kunnen doen. In de gemeenteraad probeer ik zoveel mogelijk te bevorderen dat de dorpskernen leefbaar blijven. Dus tegen het wegtrekken van een supermarkt en andere winkels en voor vrijwilligerswerk en verenigingshuizen, bijvoorbeeld. Verenigingshuizen zijn erg belangrijk. Dat zijn plekken waar mensen elkaar ontmoeten en waar verbondenheid en leefbaarheid groeien.”

Waarom heb je eigenlijk gekozen voor actief zijn bij het CDA?
“Omdat het CDA staat voor waarden die bij mij passen. Zelf verantwoordelijkheid nemen, samen doen. Ik geloof sterk dat de samenleving begint bij de inwoners zelf, en dat de overheid vooral ondersteunend moet zijn. Vrijwilligerswerk, gemeenschapszin en het verbinden van mensen zijn daar een belangrijk onderdeel van. Dat sluit precies aan bij mijn overtuiging.”

Waar ben je in jouw rol als gemeenteraadslid het meest trots op?
Na enig nadenken: “We hebben natuurlijk, ook samen met andere fracties, een belangrijke bijdrage mogen leveren aan het goede leven en werken in de gemeente Nieuwkoop. Je doet niets in je eentje. Ook duurt het soms wel twintig jaar voordat je echt resultaat ziet. Bijvoorbeeld (Leon wijst naar buiten) deze wijk staat er, omdat het CDA zich daar – samen met anderen - sterk voor heeft gemaakt. Het kost om volhouden en niet opgeven, maar het loont, want samen kunnen we veel bereiken. Kijk eens naar de huizen in deze wijk, waar al die mensen met plezier wonen. Dan vind ik het fijn dat ik daar als CDA fractielid een bijdrage aan heb mogen leveren. Ook praktische dingen helpen: gewoon met bewoners door een wijk lopen, problemen zien en samen bespreken. Zo kom je tot betere besluiten en meer draagvlak.”

Je bent wel op héél veel fronten actief. Gemeenteraad, braderie, kermis, carnaval. En ook nog voetballen en jaarlijks de vierdaagse in Nijmegen. Heeft dat ook niet een prijs?
“Nee, dat ervaar ik niet zo. Ik beleef er juist veel plezier aan. Samen met anderen dingen doen en daardoor ook proberen het dorp draaiende te houden, dat is geen offer. En Karin is ook actief, zoals met de braderie. Natuurlijk is erkenning zoals een onderscheiding mooi, maar dat is nooit de reden waarom ik iets doe. Ik heb plezier en geloof dus in zelf verantwoordelijkheid nemen. Ik kan het iedereen aanraden: kom in actie, ontmoet mensen, leer veel en heb plezier. En het CDA kan ik zéker aanraden om lid van te worden. Ik voel me er tenminste helemaal thuis. En weet je, mijn dochter is net ook CDA-lid geworden en geloof me, ik heb daar niet op gestuurd of zo!”

“Plezier en verbondenheid zijn mijn grootste drijfveren”

Leon Zoet
CDA-raadslid

Lees
ver­der