Gemeenteraadsverkiezingen 2026

De gemeenteraadsverkiezingen komen eraan! Op 18 maart mag u naar de stembus, uiteraard hopen wij dat uw stem naar het CDA gaat. Hier vind u meer informatie over onze plannen en kandidaten.
Vertrouwen - Fatsoen - Samen doen
1. Betrouwbaar bestuur
Het CDA staat voor een overheid die de samenleving dient. Vlaardingen verdient een fatsoenlijke, sterke gemeenteraad en college. Betrouwbaarheid en inzichtelijkheid zijn belangrijk. Het college legt tijdig uit welke keuzes het wil maken, en waarom. Het betrekt bewoners daarbij. Want de toekomst van onze stad maken we samen. Het is belangrijk daarbij niet alleen de hardste praters te horen. Goed bestuur vraagt om oprecht luisteren naar iedereen die wat wil zeggen. De ware kracht van onze samenleving ligt niet bij wie het hardst roept, maar bij wie het meest oprecht wil luisteren. Het CDA wil daarom een Strategische Adviesraad. Deze strategische raad ondersteunt het gemeentebestuur met onafhankelijk advies over brede vraagstukken voor de lange termijn, zoals verduurzaming. Deze raad moet bestaan uit Vlaardingse bewoners die een bepaald onderwerp bespreekt. Door een diverse samenstelling kan de strategische raad een onderwerp vanuit verschillende perspectieven benaderen en ideeën aandragen. Daarmee verhoogt de Strategische Adviesraad de legitimiteit van de besluitvorming.
De gemeenteraad heeft de taak het college te controleren. Dat vraagt een positief-kritische houding. Levert het CDA een wethouder in het nieuwe college? Dan is het CDA een loyale, betrouwbare partner die zo nodig ook eigen standpunten durft in te nemen. Het CDA is respectvol naar iedereen. Vlaardingers hebben niks aan ruziënde raadsleden. Wel aan raadsleden die op inhoud de discussie aangaan. Democratische vorming is belangrijk. Het is goed dat raadsleden de klas ingaan om over hun ervaringen te praten en te vertellen hoe zij met hun verantwoordelijkheden omgaan. Het is goed om te weten wat er in de wijken en buurten leeft, en te horen waar bewoners tegenaan lopen en wat ze mooi vinden.
Het gemeentebestuur is verantwoordelijk voor veel dingen in de stad. Waar mogelijk werkt het gemeentebestuur samen met andere organisaties en bewoners. Dat moet tijdig gebeuren, en met de wil oprecht naar elkaar te luisteren. Denken bewoners dat ze het beter kunnen? Dan daagt het CDA hen uit met een goed plan te komen. Als dat plan goed in elkaar zit, mogen ze wat het CDA betreft die taak zelf gaan doen. Daar kunnen ze dan ook geld voor krijgen. Dit ‘Right to Challenge’ wil het CDA op diverse beleidsonderwerpen inzetten.
De gemeente treedt op als één overheid naar bewoners, ondernemers en maatschappelijke organisaties. Er is behoefte aan een eerlijk verhaal over politieke afwegingen en beslissingen. De informatie die bewoners, politici, verenigingen en instellingen uitwisselen, vormen een tegenwicht tegen vaak gekleurde informatie uit social media en ‘van horen zeggen’. Van onze CDA-bestuurders en -raadsleden verwachten wij dat zij met Vlaardingers in gesprek gaan en uitleggen waarom zij bepaalde besluiten hebben genomen.
Het CDA staat voor een stem voor jongeren binnen de lokale politiek. Daarom willen wij jongeren de gelegenheid geven hun mening te delen, bijvoorbeeld via een jongerenraad. Zo krijgen jongeren de kans zich in te zetten voor een levendige en uitnodigende gemeente.
2. Economie en Werkgelegenheid
Vlaardingen is een stad van makers en doeners. De plaatselijke economie laat dat goed zien. De profilering als mbo-stad heeft daar rechtstreeks mee te maken. Ondernemers, klein en groot, zijn van onschatbare waarde voor Vlaardingen. Daarom is het CDA voor een houding van ‘mogelijk maken’, meedenken en meewerken, kortom van samen met ondernemers kansen benutten. Het CDA wil dan ook een soepel vergunningenbeleid voor bedrijven. Natuurlijk hebben gemeente en bedrijfsleven elk een eigen verantwoordelijkheid.
Het is belangrijk dat bestaande bedrijven in Vlaardingen blijven of zich hier vestigen. Vlaardingen moet zich bij dat laatste vooral richten op startups en scale-ups, die actief zijn in de sectoren van de mbo-instellingen in onze stad
Het CDA wil gedegen onderzoek naar mogelijkheden voor de komst van bedrijven in de defensie-industrie. Vlaardingen biedt vanwege zijn ligging en de havens kansen voor startups in de maritieme defensiesector en voor de ontwikkeling van bijvoorbeeld drones.
Onderwijs
Goed onderwijs is de sleutel tot een mooie toekomst. Het CDA staat voor gelijke kansen voor alle kinderen. Kinderen moeten in hun eigen wijk naar de basisschool kunnen gaan. Elk kind moet een goede start op de basisschool maken. Daarom moeten kinderen vanaf 2 jaar al gebruik kunnen maken van voorschoolse educatie. Nieuw te bouwen scholen krijgen ruimte voor kinderopvang, verenigingen of bewonersactiviteiten buiten schooltijden.
Binnen het onderwijs vindt de vorming van onze jeugd voor een belangrijk deel plaats. Daarom koesteren wij onze docenten. Het CDA vertrouwt erop dat het onderwijs goed aansluit bij de maatschappelijke ontwikkelingen. Op het gebied van zorg en veiligheid moet er een stevige samenwerking zijn. De oplossingen van grote problemen in de stad leggen we niet bij het onderwijs neer, maar zien we als een gezamenlijke verantwoordelijkheid.
Het bedrijfsleven en andere organisaties en instellingen hebben goed opgeleid personeel nodig. Daarom is het goed Vlaardingen verder uit te bouwen als dé mbo-stad. Het CDA wil dat gemeente, mbo-scholen, woningcorporaties en ondernemingen samen werken aan een versterking van de Food Innovation Academie (FIA), Zorg Innovatie Academie (ZIA) en de Techniek Oriëntatie Vlaardingen (TOV). Het CDA wil Vlaardingen als mbo-stad uitbreiden naar andere opleidingen binnen en buiten Vlaardingen, zoals economische opleidingen.
In onze stad moeten mbo-studenten stage kunnen lopen en werk kunnen vinden. Het CDA steunt activiteiten van het plaatselijke bedrijfsleven om leerlingen kennis te laten maken met bijvoorbeeld de techniek en de zorg. Er bestaan al goede initiatieven op dit gebied. Die kunnen andere bedrijven stimuleren om de samenwerking aan te gaan.
Bedrijventerreinen
Voor bedrijven zijn veiligheid, verduurzaming en de opvang van piekbelastingen in de stroomvoorziening belangrijke onderwerpen. Het is belangrijk dat Vlaardingen veilige bedrijventerreinen heeft. Het CDA wil daarom een gemeentelijk interventieteam voor de bedrijventerreinen. Het ’s nachts en in de weekends met slagbomen afsluiten van toegangswegen tot bedrijventerreinen moet mogelijk zijn, uiteraard onder voorwaarde dat hulpdiensten zonder hinder door de straten kunnen blijven rijden. De afsluiting van bedrijventerreinen gaat ook het ‘wild parkeren’ tegen van vrachtwagens. Het CDA is voor het ontwikkelen van overnachtingsplekken voor vrachtwagenchauffeurs, met faciliteiten. Dit gaat de overlast tegen.
Voor de aanleg van glasvezel in de industriewijken is het CDA voorstander van samenwerking met één leverancier. Dit zorgt voor duidelijke communicatie, efficiënte coördinatie en minimale overlast tijdens de werkzaamheden. Samenwerking met een betrouwbare aanbieder bevordert de centrale regeling van de aanleg en voor versnelling van de aanleg.
In Vlaardingen zijn verschillende winkelgebieden. De Loper, de Van Hogendorplaan en ook de Dr. Wiardi Beckmansingel doen het goed. Het CDA wil in deze drie gebieden een proef met een bewaakte fietsenstalling en openbare toiletten, eventueel tegen betaling voor gebruik als dat bijdraagt tot het schoonhouden ervan. Beschikbare toiletten moeten opgenomen worden in de HogeNood-app.
Omwonenden van het winkelcentrum Holiërhoek ervaren dit gebied als onprettig. Het CDA zet zich daarom in voor verbetering van de buitenruimte en voor een meer divers aanbod van winkels.
Toerisme
Het toerisme biedt Vlaardingen kansen. Pijlers zijn haring en visserij, groen, water en dóen. Ook de focus op food, zorg en innovatie maken Vlaardingen uniek. Natuurlijk horen hierbij voorzieningen als Museum Vlaardingen, de Stadsgehoorzaal en streekmuseum Jan Anderson.
Evenementen als sHaring the city, het Zomerterras en de Kraanconcerten, en de podia van de Stadsgehoorzaal en Kroepoekfabriek trekken bezoekers van binnen en buiten de stad. De Wereldhavendagen bieden een mooi podium voor de Vlaardingse haven om mee te doen.
De mogelijkheden om in Vlaardingen te overnachten kunnen uitgebreid worden. Het CDA is voorstander van een zomercamping en van camperplaatsen, bijvoorbeeld aan het surfmeer. Ook ziet het CDA mogelijkheden voor bed-&-breakfastverblijven, bijvoorbeeld aan de Oude Haven. Dergelijke ontwikkelingen bieden een mooie aanvulling op bijvoorbeeld het Deltahotel en geven een impuls aan de stad. Dat verdient een welwillende houding van het gemeentebestuur.
Het CDA steunt het initiatief om ruimte te bieden aan studenten op het gebied van voeding, zorg en techniek. Samen met zzp’ers en creatieve ondernemers kunnen zij de kans krijgen lichte horeca te ontwikkelen, en een broedplaats te zijn voor de combinatie van ambachtelijke bedrijvigheid, dienstverlening en een maatschappelijke voorziening.
Arbeidsmigranten
In Vlaardingen wonen ook de komende jaren arbeidsmigranten die werken in agrarische en andere sectoren. Goede huisvesting is noodzakelijk. Mensen die zich hier willen vestigen, kunnen een huis kopen of huren, waardoor ze sneller onderdeel uitmaken van de Nederlandse samenleving. Voor kortblijvende arbeidskrachten staat het CDA voor huisvesting buiten de wijken en voor een goede handhaving hierop. Het is belangrijk alert te zijn op signalen over uitbuiting. Is daarvan sprake, dan is het noodzakelijk sterk op te treden.
3. Veiligheid, thuis en op straat
Veiligheid is een voorwaarde om prettig te kunnen wonen, werken, opvoeden en ondernemen. Wie zich onveilig voelt in zijn eigen straat, voelt zich minder vrij en minder thuis. Voor het CDA gaat het bij veiligheid dan ook om méér dan politie op straat of om cameratoezicht. Het gaat om vertrouwen in elkaar én in een overheid die beschermt, handelt en de menselijke maat hanteert.
Een veilige stad vraagt om samenwerking tussen gemeente, politie, hulpverleners, ondernemers en inwoners. Inwoners zijn de ogen en oren van de stad. Het zijn ook partners van de overheid. Ze verdienen erkenning, betrokkenheid en zichtbare resultaten.
Het CDA wil een stad waar kinderen veilig kunnen buitenspelen, ouderen zich beschermd voelen, en ondernemers hun zaak zonder angst kunnen runnen. Criminaliteit, drugsoverlast, ondermijning, jeugdproblematiek en armoede zorgen voor onveiligheid en maatschappelijke spanningen. Dat alles raakt Vlaardingen zwaarder dan veel andere steden van vergelijkbare omvang. Voor het CDA is veiligheid in Vlaardingen dan ook een concrete opdracht. We willen investeren in een veilige leefomgeving, online én offline. Daarbij kiezen we voor een aanpak die zowel stevig als menselijk is; rechtvaardig, maar ook gericht op voorkómen van criminaliteit en verbinding tussen Vlaardingers en organisaties als gemeente en politie.
Zware criminaliteit en ondermijning
Bij zware en ondermijnende criminaliteit gaat het om ernstige misdaden, zoals ronselen van jongeren door drugsnetwerken, gebruik van horeca of andere detailhandel voor het witwassen van drugsgeld, of om mensenhandel en uitbuiting. Bij ondermijning vervagen de grenzen tussen de boven- en onderwereld. Dat ondermijnt het vertrouwen in de overheid. Het CDA heeft de ambitie blijvend te investeren in een gemeentelijk interventieteam. Hierin werken boa’s, toezichthouders, sociaal rechercheurs en veiligheidsadviseurs samen. Ook wil het CDA dat het gemeentebestuur de Wet Bibob consequent toepast. Die wet maakt het mogelijk om te onderzoeken of een ondernemer te goeder trouw is of een criminele achtergrond heeft.
Het is ook belangrijk om criminaliteit te voorkómen. Jongeren moeten een beter alternatief krijgen dan de straat. Daarom wil het CDA bewustwordingscampagnes tegen het gevaar van wapenbezit en drugshandel en wil het CDA dat de gemeente samen met scholen en jongerenorganisatie wapeninleveracties houdt.
Het CDA wil de Scanner Lokaal Drugsgebruik invoeren. Deze scanner brengt de drugsproblematiek in de stad in beeld. Ook is het CDA tegen de vestiging van nieuwe coffeeshops in Vlaardingen.
Wijkagenten kennen hun buurt, signaleren op tijd en zijn aanspreekbaar voor bewoners. Het CDA wil daarom meer inzet van wijkagenten en ook van jeugdagenten, in samenwerking met het jongerenwerk en de reclassering. Ook ziet het CDA graag een blijvende re-integratieofficier die moet voorkomen dat jongeren opnieuw in de fout gaan.
Het CDA roept de nieuwe burgemeester op om bij het Rijk en de politieorganisatie aan te dringen op voldoende politiecapaciteit in Vlaardingen.
Handhaving: professioneel en betrokken
De handhavers van de gemeente – de boa’s (bijzondere opsporingsambtenaren) – zijn vaak het eerste aanspreekpunt voor bewoners. Ze spelen een rol in de leefbaarheid, het toezicht en de preventie. Het CDA vindt dat de professionalisering van de boa voorop moet staan. Pas dan is het zinvol meer boa’s aan te stellen en hun bevoegdheden uit te breiden.
Cameratoezicht en fouillering: gericht en zorgvuldig
Het CDA is voor inzet van camera’s op plekken waar veel overlast is. Deze inzet moet passen bij de zwaarte van de overlast én bij de regels voor privacybescherming. Het CDA wil onderzoek naar de vraag hoe bewoners binnen de wettelijke bepalingen eigen camera’s kunnen inzetten voor de veiligheid in de buurt.
Fouillering op risicolocaties kan een goede aanpak zijn. Het besluit daartoe moet voldoen aan de wettelijke eisen en fouillering moet altijd gebeuren in afstemming met bewoners.
Kwetsbare groepen, zoals ouderen of kleine ondernemers, zijn vaak slecht voorbereid op cybercriminaliteit, online-oplichting, identiteitsfraude en phishing. Daarom maakt het CDA zich sterk voor een Vlaardings actieplan cyberveiligheid. Dit actieplan moet bestaan uit voorlichting, preventie en samenwerking met landelijke platforms voor digitale veiligheid. Digitale weerbaarheid begint met het kennen van de risico’s, kennis over hoe je je kunt beschermen en waar men terechtkan bij een incident.
Verkeer en openbare ruimte veilig voor iedereen
Een veilige stad is ook een stad waar je veilig kunt lopen, fietsen en spelen. Daarom zijn veilige schoolroutes nodig, en ook meer verkeershandhaving en goed ingerichte parken en speeltuinen. Het CDA maakt zich sterk voor de inzet van geluidsflitspalen en mobiele snelheidscamera’s in of bij woonstraten waar dat nodig is. Straten, pleinen, parken, speeltuinen moeten uitnodigen tot veilige ontmoeting – niet tot overlast of gevaar. Het CDA is sterk voorstander van een veilige inrichting van de stad, vooral vanuit het vrouwelijk perspectief. Het gaat bijvoorbeeld om meer verlichting, zo min mogelijk tunneltjes en zo meer. Vrouwen krijgen de mogelijkheid onveilige plekken aan te dragen zodat daar een aanpak mogelijk is.
Zorg en veiligheid: problemen vóór zijn
Verward gedrag, jeugdcriminaliteit of overlast door mensen met combinatie van problemen vragen om een samenhangende aanpak. Daarom is het CDA voor nauwe samenwerking tussen jeugdzorg, school, politie en jongerenwerk. Kernpunten daarbij zijn meer preventie, snellere hulpverlening – al meteen op straat - en het bieden van plekken waar mensen tot rust kunnen komen. De in Vlaardingen actieve YETS Foundation biedt jongeren nieuwe perspectieven en verdient daarom steun. Jeugdzorg, politie en jongerenwerk betrekken hierbij ook de ouders.
Het CDA wil extra jongerenwerkers in Vlaardingen, ook in de avonduren. In de uitgaanswereld en bij scholen en sportverenigingen zijn maatregelen nodig tegen straatintimidatie en seksueel grensoverschrijdend gedrag.
Veilige wijken
Veiligheid begint in de wijk. Daarom moeten buurtpreventieteams, BuurtWhatsApp-groepen en buurtouders hulp krijgen. Ook wil het CDA dat zorg en justitie samenwerken aan een persoonlijke benadering van problemen. Jongerenwerk moet juist ’s avonds actief zijn, als risico’s groter worden. Het is ook van belang bewoners en ondernemers hierbij te betrekken.
Weerbaarheid
Vlaardingers respecteren verschillen van mening, en wijzen geweld, overlast en intimidatie af. Dreiging tegen hulpverleners, agressie tegen politici of spanningen tussen groepen in de wijk mogen nooit normaal zijn. Daders moeten de schade vergoeden die zij hebben toegebracht aan de gemeente of aan hulpverleners. Bewoners, politie, gemeente en andere organisaties werken samen om spanningen te signaleren en weg te nemen.
Geweld achter de voordeur
Iedere Vlaardinger moet zich thuis veilig kunnen voelen. Een stevige aanpak is nodig van geweld binnen relaties, tussen partners en ex-partners, en tussen ouders en kinderen. Soms kunnen mensen niet op een gezonde manier met problemen omgaan, door in het verleden slachtoffer te zijn geweest van geweld, een verstandelijke beperking of enorme stress. Voor hen is het nodig het taboe op het gesprek hierover weg te nemen. In een vroeg stadium hulp zoeken kan nóg meer geweld voorkomen. Het CDA staat voor de inzet van mensen die zelf met geweld te maken hebben gehad. Het CDA wil dat wijkteammedewerkers een training volgen in het signaleren van en omgaan met geweld in afhankelijkheidsrelaties en intieme terreur. Daarbij is de inzet van ervaringsdeskundigen essentieel. Om geweld effectief te stoppen zet het CDA zich in voor een aanpak voor pleger en slachtoffer van huiselijk geweld en intieme terreur.
4. Wonen
Kan ik een leuke woning vinden in Vlaardingen? Het is een spannende vraag. Want woningen zijn nog altijd schaars en duur. Ook spannend is de vraag: vindt mijn zoon of dochter een fijn huis in onze stad?
Er zijn in Vlaardingen veel goede ontwikkelingen: er zijn woningen gebouwd in het aantrekkelijke Museumkwartier, en het CDA is ook enthousiast over de ontwikkeling van de Rivierzone: een stoere wijk met een eigen karakter. De nieuwbouwplannen voor de Westwijk zien er veelbelovend uit. Echter, in een bestemmingsplan kun je niet wonen. Voor het CDA is het belangrijk de plannen daadwerkelijk te realiseren.
De te bouwen woningen moeten bedoeld zijn voor verschillende doelgroepen. Alle Vlaardingers moeten een gelijke kans hebben om een woning te vinden. Om dat te bereiken, wil het CDA de doorstroom bevorderen door de nadruk te leggen op het bouwen van woningen in het hogere segment.
Aanpak binnenstedelijke projecten
‘Een straatje erbij’ zou de woningcrisis kunnen oplossen als elke gemeente dit in de praktijk zou brengen. Het CDA is tegen woningbouw in de Broekpolder. ‘Een straatje erbij’ is mogelijk op plekken waar herontwikkeling dringend gewenst is, zoals momenteel in de Oostwijk tussen de 2e Van Leyden Gaelstraat en de Willem Beukelszoonstraat. Voorbeelden van dergelijke vernieuwingen zijn de gerealiseerde aanpassingen aan de Sprijpanden en aan de oude brandweerkazerne. Er moet een lijst komen met vergelijkbare projecten in de binnenstad die de gemeente met voorrang aanpakt. De aanpak van deze verpauperde plekken verruimt het woningaanbod en maakt bovendien de buurt aantrekkelijker en veiliger voor alle bewoners.
Ook is het CDA voorstander van een visie op woningbouw voor de periode nadat deze mooie woningen zijn gebouwd. Het CDA stelt voor om op termijn op het bedrijventerrein Groot Vettenoord een nieuw woonwijk te realiseren. De plaatsing van tijdelijke woningen maakt een versneld begin mogelijk.
Tijdelijke en modulaire woningen
Om woningbouw te versnellen, is het CDA voorstander van modulaire woningen: woningen die gebouwd worden met vooraf gefabriceerde onderdelen. De kwaliteit van deze tijdelijke woningen voldoet aan alle moderne eisen. Binnenkort kunnen deze woningen met één landelijk keurmerk veel sneller gebouwd worden. Van het CDA mag dit ook op plekken waar uiteindelijk permanente woningen moeten komen.
Jongeren
Het CDA steunt initiatieven om jongeren in Vlaardingen meer kans op een woning te geven. Het gaat om hospiteren, friends-contracten, tijdelijke huurcontracten voor studenten, en zo meer. Ook moeten er woningen komen voor starters op de woningmarkt. Zo biedt onze stad mogelijkheden voor jong talent. Dat is nodig om de banen in de zorg, voedselindustrie en techniek in deze regio beter te vervullen.
Daarnaast moet de mogelijkheid blijven om, op basis van de Rotterdamwet, bij de toewijzing van woningen voorrang te geven aan mensen in belangrijke beroepen, zoals zorgverleners, leraren of politieagenten. Dit versterkt de sociale samenhang in de stad, en bewoners dragen ook bij aan veilige, veerkrachtige buurten.
Wonen en zorg
Steeds meer Vlaardingers denken al na over een woonvorm na hun pensionering. Het CDA steunt initiatieven voor dergelijke nieuwe woonvormen: vernieuwende woonvormen – ook bekend als ‘knarrenhof’ - waarin wonen en zorg goed met elkaar samengaan. Hierdoor kunnen de bewoners langer zelfstandig en met plezier blijven wonen. De gemeente maakt het mogelijk tijdelijke woonvorming voor familie en woningen te vestigen, bijvoorbeeld voor mantelzorgers. Ook zijn besparingen op de zorgkosten mogelijk. Staat regelgeving in de weg, dan is het nodig te kijken naar wat wél kan. Oplossingen zijn altijd te vinden. Bijkomend voordeel is de doorstroming: huizen komen beschikbaar voor jongere Vlaardingers of voor belangstellenden van buiten.
Waar er meer zorg in de wijken wordt geboden, moet er ook aandacht voor de bewoners zijn. Wanneer bewoners elkaar begrijpen en kunnen ondersteunen, versterkt dat de samenhang en woonplezier in de wijk. Het CDA steunt daarom initiatieven als de buurtcirkels, waar mensen elkaar leren ondersteunen. Zo kunnen bewoners samen werken aan een betrokken, zorgzame en actieve leefomgeving. In zo’n omgeving zijn kwetsbare personen beter te bereiken. Dat maakt buurten en wijken beter leefbaar, zodat iedereen zich thuis voelt. Sowieso ligt de oplossing van veel zorgvraagstukken in een goed, passend woningaanbod.
De Westwijk verdient extra aandacht. Om de veerkracht in deze wijk te verbeteren wil het CDA voortzetting van het Nationaal Programma voor de Westwijk. Naast een sociale aanpak is op sommige plekken sloop en nieuwbouw of woningverbetering noodzakelijk om de wijk een nieuwe impuls te geven.
Verduurzaming en verbetering
Voor een gedeelte van de woningen in Vlaardingen is verduurzaming en verbetering nodig. Gemeente en de woningcorporaties moeten hierin samen optrekken. Woningcorporaties kunnen hier grote sprongen maken. Zij kunnen bijvoorbeeld huurwoningen aansluiten op het nieuw aangelegde warmtenet. De gemeente moet een stevigere rol spelen in de hulp aan verenigingen van eigenaren bij de verbetering van woongebouwen.
In deze tijd van groot woningtekort is de opdracht vooral om bij te bouwen. Daarbij gaat hoogbouw boven laagbouw, dus flats, afgewisseld met groene stukken waar de bewoners kunnen recreëren en kinderen kunnen spelen. Deze groene stukken zorgen voor een aangename leef- en woonomgeving.
5. Een aantrekkelijke binnenstad voor iedereen
Het CDA wil een stad waar je graag komt, werkt verblijft én woont. Daar hoort een stadshart bij dat aantrekkelijk is voor bewoners, winkeliers en horecaondernemers, bezoekers en studenten.
Het Liesveldviaduct gaat veranderen. Er komen onder meer 800 woningen waarvan een groot aantal op het viaduct. De gemeente en de projectontwikkelaars moeten goed samenwerken om te bepalen hoe dat gebeurt. Het CDA ziet veel in gedurfde bouwstijlen die het centrum een unieke uitstraling geven. Verder moeten de woningen duurzaam zijn, innovatief en toonaangevend in de regio. Het CDA ziet een mooie kans om een vooraanstaande, vernieuwende stad te zijn! Het Veerplein moet uitgroeien tot een bruisend plein met ruimte voor horeca, groen en waterpartijen. De Westhavenplaats heeft enorme potentie om te zorgen voor gezelligheid en ontspanning in de stad. Van daaruit kan verbinding ontstaan met de nieuwe woongebieden Museumkwartier en Rivierzone, en krijgt de binnenstad een bruisend aanzien.
Winkelgebieden
Een aantrekkelijk centrum is fijn voor bewoners en bezoekers. Het concept van winkelen verandert. Het internet en omliggende gemeenten bieden veel concurrentie. De binnenstad van Vlaardingen moet zich daarom onderscheiden van andere gebieden. Het CDA heeft de ambitie de binnenstad te profileren als een plek voor ontspanning, ontmoeting en beleving. Van vrijkomende winkelpanden moet het mogelijk zijn de bestemming te veranderen naar bijvoorbeeld wonen.
Het CDA wil af van de leegstand. Ondernemers kunnen lege panden gebruiken als pop-up-plek voor activiteiten gericht op ambachten, beleving of ontmoeting. Een combinatie met mbo-stad is een meerwaarde. De gemeente kan daarvoor beroep doen op het nationaal transformatieloket. Daarnaast staat CDA voor een speciale verordening die leegstand van winkel- en horecaruimte tegengaat: na een meldingsplicht van leegstand volgt een boete op het bewust langdurig niet-verhuren. Nu is leegstand soms financieel aantrekkelijker dan verhuur.
Met het groenere Liesveldviaduct wil het CDA de verbinding naar het Oranjepark/’t Hof, een parel van onze stad, versterken. Het Oranjepark lijdt nu onder de grote ganzenpopulatie. Moeders met kinderen moeten oppassen voor de dominante trekvogels, die bovendien andere broedvogels verdringen. Het CDA bepleit een diervriendelijke manier om de ganzenpopulatie in te dammen, om zo het natuurlijke evenwicht te herstellen en het Oranjepark aantrekkelijker te maken.
Het CDA is voorstander dat bewoners of bedrijven een bankje kunnen adopteren.
6. Samen Vlaardingen
Het CDA gelooft in gemeenschappen waar mensen omzien naar elkaar. Dat begint thuis. In de gezinnen van nu groeien de generaties van de toekomst op. Gezinnen zijn er in alle soorten en maten, en verdienen onze steun. Iedereen hoort erbij en doet mee! Cultuur, tradities en het verenigingsleven vormen de basis van onze samenleving. Ze versterken de onderlinge verbondenheid. Vrijwilligersorganisaties die hieraan bijdragen, moeten kunnen rekenen op steun van de gemeente. De taak van de gemeente is te zorgen voor verbinding tussen de verschillende organisaties en bewoners, en vernieuwing te stimuleren in zorg en welzijn.
Verbinding
Verbinding komt niet altijd vanzelf tot stand. Er leven steeds meer mensen in eenzaamheid, van jong tot oud. Daarom wil het CDA ontmoeting stimuleren, bijvoorbeeld een buurthub in elke buurt. In een buurthub komt ontmoeting samen met andere activiteiten voor de buurt, zoals een buurtrestaurant, een buurtbibliotheek of een priklocatie voor een ziekenhuis. Door gebouwen als scholen en sportkantines multifunctioneel te gebruiken, komen er plekken waar mensen elkaar tegenkomen en waar levendigheid ontstaat. Het CDA zet zich in voor compensatie voor sportverenigingen die hieraan meewerken, bijvoorbeeld door vrijstelling van de onroerendzaakbelasting of geld voor de aanpassing van vergaderruimten of een keuken.
In wijkcentra en kerken kunnen mensen elkaar ontmoeten. Bij de verbetering van de Westwijk moet een nieuw ontmoetingscentrum komen. De Bijenkorf in de Holy biedt senioren een mooie plek voor ontmoeting. Daarnaast organiseert Wij-Land Holy activiteiten voor jong en oud. Dat is belangrijk en waardevol werk; daarom maakt het CDA zich hard voor het behoud van deze locaties voor ontmoeting in de wijk.
Een goede buur is beter dan een verre vriend. Dat geldt vandaag de dag nog steeds. Elke dag kom je buurtgenoten tegen. In wijken waar veel verloop is onder de bewoners, komt het samen leven onder druk te staan. Juist die buurten moeten een steun in de rug krijgen door uitbreiding van de ‘lief-en-leed-straten’. Sleutelfiguren in de buurt of een flat krijgen een bedrag voor bijvoorbeeld een kaartje of een bloemetje voor hun buren en werken actief aan de saamhorigheid in de straat.
Gezinnen en kinderen
De opvoeding van onze jeugd is een van de belangrijkste taken van de samenleving. Toch staan ouders soms nogal alleen in deze taak. Dat is geen goede zaak, want “it takes a village to raise a child”. Vanaf de eerste dag is een netwerk voor ouders en kinderen belangrijk om gezond op te groeien. Hulp van andere ouders, zoals bij ‘moeders informeren moeders’ of buurtgezinnen, zorgt voor ouders die elkaar steunen. Het CDA ondersteunt deze initiatieven en is voorstander van vergelijkbare projecten. Ook voor de jongeren zelf is een netwerk niet meer vanzelfsprekend. Investeringen zijn nodig in programma’s die leeftijdgenoten aan elkaar verbinden om eenzaamheid te voorkomen.
Senioren
Ouderen moeten in onze stad plezierig kunnen blijven wonen. Zorg wordt steeds vaker aan huis geleverd en mensen met dementie wonen gewoon in de buurt. De nadruk ligt hierbij op ‘samenredzaamheid’. De gemeente kan niet alle zorg overnemen, maar kan er wel voor zorgen dat bewoners bij problemen zo zelfstandig en goed mogelijk verder kunnen. Het CDA ondersteunt de ‘Gezond en Wel Thuis’- locaties, waar wonen, welzijn en zorg samenkomen. Met zorg, thuiszorg en welzijn op locatie kunnen mensenlanger zelfstandig thuis wonen. Nieuwe flats moeten naar dit voorbeeld worden ingericht. Zo is levering van zorg overal mogelijk en is ontmoeting in de flat vanzelfsprekend. Ook is het de ambitie van het CDA om nieuwe wijken dementievriendelijk in te richten: rolstoeltoegankelijk, goed verlicht, duidelijke looproutes en plekken om te zitten. Medewerkers van de gemeente moeten training krijgen om dementie te herkennen en er goed mee om te gaan. In alle wijken moet er voldoende ruimte zijn voor ontmoeting voor mensen met dementie.
Senioren vormen ook een waardevolle bron van verhalen, ervaring en mogelijke vrijwilligers. Daarom wil het CDA dat Vlaardingen de inzet van onze ouderen benut: de ‘zilveren kracht’ van de stad!
Iedereen doet mee!
In Vlaardingen zijn verschillen een kracht in plaats van een hindernis. De gemeente speelt een sleutelrol voor een inclusieve omgeving. Daarin kan iedereen zichzelf zijn, ongeacht geaardheid, afkomst, beperking of andere persoonlijke kenmerken. Om te benadrukken dat de Vlaardingse gemeenschap inclusief is, is het CDA voorstander van Vlaardingen Regenboogstad. Iedere Vlaardinger kan op eigen manier bijdragen aan onze stad. Van iedereen die kan werken, verwacht het CDA inzet om een eigen inkomen te verwerven. Alle mensen met een uitkering moeten bij Stroomopwaarts in beeld zijn. Ze krijgen begeleiding naar betaald werk of vrijwilligerswerk. Het CDA wil steun voor inclusieve ondernemers die garantiestages en inclusieve werkplekken aanbieden en hiermee banenafspraken nakomen.
Iedereen moet overal kunnen komen in Vlaardingen. Daarom: drempels weg op straten en stoepen! Bij nieuwe inrichting van de ruimten in de stad is er voorrang voor toegankelijkheid. Om het goede voorbeeld te geven zullen gemeentelijke panden ook goed toegankelijk moeten zijn. Bij het verstrekken van subsidies aan verenigingen moet als voorwaarde gelden dat zij werken aan inclusie. Bij activiteiten waar met mensen met een beperking aan deel kunnen nemen, kunnen verenigingen rekenen op extra subsidie. Een Vlaardingse inclusieprijs moet mensen in het zonnetje zetten die een belangrijke bijdrage hebben geleverd aan een sterkere verbinding en respect.
Vrijwilligers
Voor het CDA zijn vrijwilligers goud waard. Vrijwilligers houden verenigingen draaiend en laten de samenleving bloeien. In Vlaardingen zijn veel vrijwilligers actief. De gemeente moet met speciaal vrijwilligersbeleid het vele vrijwilligerswerk erkennen en steunen. Met de jaarlijkse actie ‘Vlaardingen Bedankt!’ viert Vlaardingen de inzet van de vrijwilligers met de Vrijwilligerspas en het Vrijwilligersfestival. Het CDA wil een ‘jeugdlintje’ voor jongeren die zich verdienstelijk inzetten voor de samenleving.
Aandachtsgebieden
Vlaardingen heeft verschillende wijken waar de samenleving sterk onder druk staat. De Westwijk is de meest zichtbare. Het programma leefbaarheid en veiligheid is gericht op versterking van de bewoners die daar nu wonen en hen verder helpen met werk, onderwijs en een netwerk. Voor kinderen is er een speciale aanpak op de scholen met extra activiteiten, schoolontbijt en ouder- en-kindgroepen. Voortzetting van deze benadering is belangrijk. De andere aandachtsgebieden in Vlaardingen verdienen een zelfde aanpak. De in de Westwijk geleerde lessen moeten gelden voor heel Vlaardingen.
7. Gezondheid, Zorg en Armoede
Gezondheid is meer dan niet ziek zijn. Het gaat om meedoen, zinvol leven en veerkracht tonen. Sporten, bewegen en ontmoeten zijn belangrijk om langer gezond te blijven. Het CDA stimuleert samenredzaamheid: inwoners die, met elkaar, oplossingen vinden en voor elkaar klaarstaan. Bij ziekte of armoede is de gemeente er als een schild voor de zwakkeren. Zorg moet toegankelijk blijven: beschikbaar, bereikbaar en betaalbaar. Daar bezuinigt het CDA niet op. We zullen wel nieuwe manieren moeten zoeken om langer gezond te blijven. Het CDA steunt mantelzorgers die hierbij van groot belang zijn.
Gezondheid
Een gezonde stad betekent: schone lucht, schoon water en een groene omgeving met voldoende buitenspeelplekken. Ook zijn er in een gezonde stad mogelijkheden voor recreatie, sport en beweging. Bewoners krijgen stimulansen om gezonde keuzes te maken. De aanpak start al voor de geboorte. Samen met verloskundigen en het Centrum voor Jeugd en Gezin (CJG) krijgen ouders informatie over de gezondheid van hun kind. Deze plekken moeten ook stimuleren dat mensen elkaar ontmoeten en ondersteunen, zoals door ‘moeders informeren moeders’. Scholen stimuleren water drinken, fruit eten en sporten. Het CDA staat voor deze aanpak.
Voor ouderen is er welzijn op recept. Huisartsen verwijzen naar een welzijnsadviseur om lichte klachten met passende activiteiten aan te pakken, zoals een wandelclub, vrijwilligerswerk of sociale ontmoetingen. Deze aanpak moet ook gelden leeftijdsgroepen. Daarnaast zet het CDA zich in voor bewustwordingscampagnes over mentale gezondheid, de gevolgen van roken, drugs- en alcoholgebruik, en over seksueel overdraagbare aandoeningen.
Sport en beweging
Het CDA staat voor een krachtige ondersteuning van sportverenigingen. Vrijwilligers zijn hier onmisbaar. De verenigingsondersteuners van VIB (Vlaardingen in Beweging) en Klik Vrijwilligers ondersteunen de clubs bij hun taken. Hun inzet heeft de steun van het CDA. Sportverenigingen zijn partners in onze opgave binnen zorg en welzijn. Het CDA wil specialisten uit zorg en welzijn verbinden aan de sportverenigingen, zodat meer mensen sporten en gezonder blijven.
Samen sporten versterkt de gezondheid en het samenleven in wijken. De aanpak om dat te bereiken bestaat uit beweegprogramma’s, ouderengym, valpreventie. Het CDA wil investeren in openbare sport- en speelplekken waar iedereen - jong en oud - kan bewegen en waar de deelnemers elkaar kunnen ontmoeten. Sporten in de buitenruimte stimuleert nieuwe groepen om te sporten.
Om zoveel mogelijk Vlaardingers te laten genieten van de voordelen van sporten en bewegen, bestaat het Jeugdfonds Sport en Cultuur. Zo kunnen alle kinderen sporten. Daarnaast wil het CDA het Vlaardings Voetbalkampioenschap en de Vlaardingse Sport Awards behouden.
Zorg
Zorg moet dichtbij zijn voor mensen die het nodig hebben. Mantelzorgers zijn in de ondersteuning vaak als eerste in beeld. Het CDA heeft veel waardering voor mantelzorgers. Het CDA zet zich in voor een mantelzorgpas die korting geeft bij Vlaardingse winkels. Ook wil het CDA dat mantelzorgers in het zonnetje worden gezet met een jaarlijks uit te reiken Mantelzorglintje. Mantelzorgers moeten kunnen rekenen op gemeentelijke steun, zodat zij niet overbelast raken. Bijzondere aandacht verdienen jonge mantelzorgers en In de omgeving. Is hulp in de eigen omgeving niet mogelijk? Dan is de gemeente er voor mensen die zorg nodig hebben. Het CDA is tegen bezuinigingen op deze steun. Het Vlaardingse zorgstelsel moet dichtbij, betrouwbaar en menselijk zijn.
Elke Vlaardinger gaat wel eens naar een ziekenhuis, voor een behandeling of op bezoek. De ziekenhuislocatie Vlietland in Schiedam moet basiszorg blijven bieden voor onze inwoners, vooral acute zorg. Omdat het Sint Franciscus Gasthuis slecht bereikbaar is zonder auto, blijft het CDA stevig pleiten voor een betere verbinding met het openbaar vervoer.
In noodsituaties zijn er in Vlaardingen AED’s in de buitenruimte en vrijwilligers met een EHBO diploma die opgeroepen kunnen worden. Scholen die leerlingen aanbieden een EHBO-diploma te halen moeten hiervoor subsidie kunnen aanvragen.
De gemeente zorgt voor ondersteuning om zelfstandig te kunnen functioneren, bijvoorbeeld door persoonlijke begeleiding, een scootmobiel of huishoudelijke ondersteuning. Hierbij heeft het CDA oog voor de mens, met maatwerk waar nodig. Het CDA roept alle Vlaardingers op hieraan bij te dragen. Dat kan bijvoorbeeld door op tijd na te denken of de eigen woning geschikt is voor de toekomst, door actief te blijven bewegen en door iets te betekenen voor familieleden, vrienden en buren. Als de gemeente organisaties inzet om zorg te leveren verwacht het CDA bij de afsluiting van contracten toezicht op de kwaliteit.
Jeugdhulp
Kinderen moeten fijn kunnen opgroeien in een liefdevolle omgeving. Daarin spelen de ouders een rol, en verder de school, de sportvereniging, buren en familie. Zij moeten allemaal kunnen rekenen op steun in de opvoeding. Bij het Centrum voor Jeugd en Gezin (CJG) kunnen ouders en kinderen terecht met vragen en zorgen. Jeugdhulp moet dichtbij en beschikbaar zijn. Kinderen die jeugdhulp hebben, krijgen een buddy: iemand die luistert, ondersteunt en vertrouwen geeft.
Om ouders te ondersteunen zijn er in de Westwijk buurtgezinnen. Zo kunnen kinderen en ouders bij gezinnen in de wijk terecht om te spelen, voor een luisterend oor of voor advies. Het CDA is voorstander om het werkgebied van de buurtgezinnen te vergroten.
Naar school gaan helpt bij het gezond opgroeien. Het CDA wil thuiszitters voorkomen. Daarom krijgen initiatieven waarin onderwijs en zorg samenwerken de steun van het CDA. De gemeente moet nieuwe manieren om kinderen passend onderwijs te bieden stimuleren.
De inkoop van de jeugdhulp is nu voor deel geregeld in een grote regio met Rotterdam en voor een deel met Schiedam en Maassluis bij Mevis. Het is nodig om in de toekomst te bekijken welke vorm van inkoop de beste is. Uitgangspunt is steeds het aanbod van liefdevolle zorg, dichtbij kinderen en gezinnen, en efficiënte contracten. De wijkteams spelen daarbij een belangrijke rol. Daarom moeten er in deze wijkteams professionals zitten die zelf hulp kunnen verlenen.
Armoede en schulden
In Vlaardingen leven ruim 2.500 mensen onder de armoedegrens. Armoede is een hardnekkig probleem, met grote gevolgen voor de mensen die ermee te maken hebben. Voor het CDA staat als een paal boven water dat mensen genoeg geld moeten hebben om van te leven. Een – betere - baan kan daarbij helpen. Het programma mbo-stad leidt mensen via onderwijs naar kansrijke sectoren waar zij een goede baan kunnen krijgen. Voor mensen in de schulden zijn er verschillende regelingen en organisaties die kunnen helpen om tot een oplossing te komen. Daarbij zijn budgetcoaching of een meekijkende vrijwilliger goede manieren om de persoonlijke financiën goed op orde te krijgen. Voor mensen die nu met armoede te maken hebben, moet armoedebestrijding steviger vormkrijgen.
Het CDA vindt dat alle mensen – vooral kinderen – mee moeten kunnen doen in de samenleving, ook als zij in armoede leven. Er zijn veel maatschappelijke organisaties bij armoedebestrijding betrokken, zoals schuldhulpmaatje en Humanitas. Het CDA zet zich in voor een stevige samenwerking tussen eerstelijnszorg – bijvoorbeeld de huisarts - en lokale vrijwilligersorganisaties om zoveel mogelijke mensen te kunnen bereiken. De voorlichting hierover ziet het CDA graag op zoveel mogelijk plekken, zoals op sportclubs.
Dakloosheid
Steeds vaker hebben mensen geen eigen huis meer. Dat komt vooral door maatschappelijke of psychische problemen, maar ook door de krappe huizenmarkt. Dakloosheid raakt de kern van menselijke waardigheid. Blijvende oplossingen zijn nodig. Daarbij staat vooral het herstel van verbondenheid, werk en een thuis centraal.
Het CDA staat voor permanente opvang voor mensen die dakloos zijn, maar geen recht hebben op een plek in De Elementen. Het CDA wil ook onderzoek naar de mogelijkheid flexwoningen in te zetten voor mensen met een baan maar zonder woning. Zij moeten op het moment dat zij dakloos raken tijdelijk een flexwoning kunnen huren. Het CDA maakt zich er sterk voor dat de gemeente voor dit doel een aantal van deze flexwoningen achter de hand houdt. Het CDA wil ook onderzoek naar woningen voor mensen die door psychische problemen nooit in een woonwijk kunnen wonen.
Asiel
Mensen in nood moeten kunnen rekenen op een fatsoenlijke opvang. Daartoe moet zowel het aantal plekken als de kwaliteit daarvan voldoende zijn.
Het CDA verzet zich tegen de verharding in de samenleving en zet juist in op verbinding. Tegelijkertijd houdt het CDA oog voor de behoeften van álle inwoners. Die dubbele verantwoordelijkheid brengt spanningen met zich mee. Die is vooral merkbaar als het aantal mensen dat opvang nodig heeft het aantal beschikbare plekken overstijgt. Er zijn grenzen aan wat de samenleving aankan. Het CDA heeft als uitgangspunt dat we voldoen aan de spreidingswet. Vlaardingen moet de belofte van een goede integratie blijvend kunnen waarmaken.
Het CDA wil speciale aandacht voor versterking van digivaardigheid en taalvaardigheid van nieuwkomers. De uitdagingen zijn groot, ook voor de zorg, maatschappelijke organisaties en scholen.
Bij opvang voor vluchtelingen is er oog voor voldoende draagkracht op scholen, in de zorg en bij andere voorzieningen. De gemeente steunt initiatieven van organisaties, verenigingen en kerken die bijdragen aan integratie, zoals Taalmaatjes, begeleiding-naar-werk, vrijwilligersprojecten en bijlessen.
8. Cultuur en Erfgoed
Kunst en cultuur maken onze stad mooier! Samen met kunst bezig te zijn, actief en passief, verbindt stadgenoten met elkaar. Het is een plek voor veel vrijwilligers om van betekenis te kunnen zijn voor de stad. Cultuur heeft economische en sociale waarde. Door cultuur kun je maatschappelijke onderwerpen bespreekbaar maken. De verbindende kracht van cultuur is waardevol tegen de achtergrond van groeiende polarisatie.
Het CDA steunt het initiatief om verenigingen als koren, muziekverenigingen, toneelactiviteiten en bandjes oefen- en repetitieruimten te bieden. Ook scholen kunnen deze ruimten gebruiken. Door oefen- en repetitieruimten te ontwikkelen in het gebied Oude Haven-Koningin Wilhelminahaven ontstaat hier een levendig kunst- en cultuurkwartier. Hier liggen kansen voor een culturele kruisbestuiving van amateurbeoefenaars en professionele ondersteuners.
Het CDA is voor samenwerking met de cultuursector van Rotterdam, Schiedam en Maassluis. Een uitgekiende balans tussen verschillende soorten voorstellingen en optredens kan leiden tot een win-winsituatie voor de hele regio. De betere metroverbinding met Rotterdam maakt het onze bewoners makkelijk de grote culturele voorzieningen in die stad te bereiken. Maar ook trekken de Stadsgehoorzaal en De Kroepoekfabriek sinds de opening van de metrolijn meer bezoekers van buiten onze stad!
In de cultuurgebouwen kunnen bewoners en bezoekers genieten van voorstellingen en optredens, en van tentoonstellingen en exposities. Vlaardingers kunnen ook zelf actief meedoen aan culturele activiteiten.
In Vlaardingen zijn veel amateur rock- en popbands actief. Dat maakt Vlaardingen een logische stad voor samenwerking met het pop- en rockmuseum RockArt, in Hoek van Holland. RockArt kan door ruimtegebrek meer dan 90% van de bijzondere collectie niet laten zien. Het zou mooi zijn als Vlaardingen die ruimte kan bieden, permanent of door tijdelijke thematentoonstellingen. Stadsgehoorzaal/Kroepoekfabriek is bereid tot vormen van samenwerking. Een ruimte voor een rock- en popmuseum kan zich ontwikkelen tot een nationale publiekstrekker. Het CDA pleit dan ook voor een onderzoek naar de mogelijkheden.
Cultureel Erfgoed
Het CDA vindt het belangrijk om de rijke geschiedenis en het cultureel erfgoed van Vlaardingen te behouden en verder te ontwikkelen. Het CDA streeft naar de volgende punten:
- Versterking van samenwerking tussen Erfgoed Vlaardingen, de gemeente Vlaardingen, de Historische Vereniging en andere organisaties. Doel is het cultureel erfgoed te behouden.
- Verstrekking van subsidies voor projecten voor behoud en ontwikkeling van het cultureel erfgoed.
- Educatie en bevordering van bewustwording, door activiteiten en evenementen, bijvoorbeeld lezingen, tentoonstellingen en stadswandelingen.
Vlaardingse cultuur
Masamunda is een educatief archeologisch erfgoedproject in de Broekpolder. Door subsidie is deze organisatie in staat om samen met ServiceTeam Vlaardingen rondleidingen te organiseren.
Middeleeuwen
Vlaardingen was in de middeleeuwen een welvarende stad. Bewoners werkten in de handel. De Grote Kerk op de Markt is een icoon. Het CDA is voorstander om de Kerktoren open te stellen voor publiek. Hiervoor moet subsidie beschikbaar komen, zodat vrijwilligers wekelijks een beklimming kunnen verzorgen in samenwerking met de Historische Vereniging.
Visserij
De visserij tekent onze stad. In de 17e eeuw groeide de Vlaardingse haringvloot uit tot een van de grootste ter wereld. In de 18e eeuw overvleugelde Vlaardingen vissersplaatsen als Schiedam en Rotterdam. Vanaf de 19e eeuw werd Vlaardingen een belangrijke aanvoerplaats voor verse zeevis. Het CDA subsidieert de VL92-logger. Vrijwilligers geven regelmatig rondleidingen in samenwerking met Museum Vlaardingen.
Het CDA zet zich in voor herstel van Buisjesdag: de benaming van Vlaggetjesdag in de 18e eeuw. Op de nieuwe jaarlijkse Buisjesdag vaart een vloot van met vlaggetjes versierde vissersschepen Vlaardingen binnen. Een combinatie met Wereldhavendagen ligt hierbij voor de hand.
Ook de schaduwzijde moet hier een plek krijgen. Veel ‘vissermannen’ bleven namelijk op zee. Daarom is er voortaan bij het Visserijmonument een jaarlijkse herdenking van de verdronken vissers.
Industrie
De industrie was in de 19e eeuw sterk ontwikkeld. Bekend zijn de meelfabrieken, Glasfabriek, Lever’s Zeep Maatschappij, Hollandia, margarinefabriek Romi en Unilever Research Laboratorium. De industrialisatie had grote invloed op de stad en haar bewoners. Aan de Koningin Wilhelminakade staan nog steeds gebouwen die herinneren aan deze periode. Het CDA is voorstander om zoveel mogelijk van dit erfgoed te bewaren. Aan het Grote Visserijplein staan vijf bomen die zijn geplant door de families van de vijf brandweerlieden die zijn omgekomen tijdens een grote brand aan de Wilhelminakade in februari 1951. Het CDA wil deze bomen handhaven en een bord plaatsen met uitleg.
9. Schoon én Duurzaam
De aarde doorgeven aan volgende generaties. Die opdracht hebben we ook in Vlaardingen. Daarom staat het CDA positief tegenover voorstellen voor verduurzaming. In beginsel, want we willen hart en hoofd wel bij elkaar houden. Bij elk plan voor verduurzaming, zoals momenteel in Holy, hoort duidelijke informatie over de betaalbaarheid. Die moet Vlaardingers antwoord geven op vragen als: wat betekent dit voor mij nu, over een jaar, en over vijf jaar? Wat kost het me? Kan de gemeente mij helpen met subsidie of een goedkope lening? Als plannen voor verduurzaming samengaan met voorlichting en kosteninzicht, groeit de steun hiervoor.
Bewonersinitiatief
Veel Vlaardingers zijn bereid bij te dragen aan verduurzaming. Het CDA juicht het toe als bewoners zelf initiatieven nemen. Zij moeten kunnen rekenen op een welwillende houding van de gemeente. Bewoners en gemeente kunnen dan bekijken hoe ze elkaar kunnen versterken. De mooie resultaten van Vlaardingen bij het NK tegelwippen zijn te danken aan de gezamenlijke inzet van de gemeente en de bewoners. Bij de vergroening van Vlaardingen spelen bewoners vaker een mooie rol. Het CDA is blij met de wijkdeals waarin bewoners zélf aan de slag gaan om hun wijk mooier en schoner te maken. Bij het schoonhouden van de vuilcontainer en de ruimte eromheen kunnen bewoners zich ook inzetten. Het CDA wil een stimulans voor de ‘adoptie’ van een container.
Dat het klimaat verandert, voelen we in onze stad. Daarom wil het CDA veel groen in de stad. Dat leidt ‘s zomers tot aangenamere temperaturen. Bij verduurzaming kan de gemeente zelf het goede voorbeeld geven. Slim energiebeheer bij kantoren en werkplaatsen leidt tot minder energieverbruik en daardoor lagere kosten. Bij de bouw van nieuwe complexen ziet het CDA graag het gebruik van vernieuwende technieken, bijvoorbeeld een gezamenlijke opslag van opgewekte energie door zonnepanelen en de installatie van één warmtepomp per complex. Hergebruik van spoelwater ontlast de riolering en leidt tot minder gebruik van kostbaar schoon drinkwater.
Duurzaamheid gaat ook om samenwerking met winkels en bedrijven. Bedrijven vragen de gemeente medewerking om bij bedrijventerreinen zonnepanelen aan te leggen, en wijkbatterijen en energiehubs te plaatsen. Zo kunnen de bedrijven besparen op energie. Bovendien maakt het bedrijven minder afhankelijk van het overvolle stroomnet. Het CDA wil dat de gemeente welwillend tegenover deze plannen staat en meedenkt over geschikte plaatsen.
De meeste parkeerplaatsen in Vlaardingen zijn bestraat met klinkers. Deze zijn er makkelijk uit te halen en te vervangen voor speciale openstaande tegels. Goed voor de afwatering en er groeit ook nog eens gras. Kortom een echte vergroening. Het CDA vraagt daarbij wel aandacht voor de toegankelijkheid, vooral voor mensen die slecht ter been zijn.
Holy gasloos door buurzaamheid
Voor wijken die in de toekomst van het gas af gaan, hanteren we het principe van buurzaamheid. Buurzaamheid betekent dat er in een wijk voldoende draagvlak en bereidheid is om met elkaar een keuze te maken voor een manier om van het gas af te gaan. Hiervoor moet het duidelijk zijn wat de kosten van verschillende scenario’s zijn en op welke manier er als wijk een keuze gemaakt kan worden. Deze werkwijze stimuleert dat bewoners zoveel mogelijk gezamenlijk keuzes maken. De gemeente maakt dit proces mogelijk. In de Drevenbuurt leven nog steeds vragen over de kosten van een warmtenet. Het is noodzakelijk de bewoners hierover duidelijkheid te geven.
Afvalinzameling en recycling
We kennen het allemaal: ‘Afval hoort in de bak.’ Daarom moeten er voldoende afvalbakken staan, in alle buurten. Een mooie stad verdient schone straten. In Vlaardingen worden papier, glas en gft-afval apart ingezameld. Een betere scheiding van afval is hierbij mogelijk. Betere scheiding zorgt voor een lagere afvalstoffenheffing. De afvalpas heeft ervoor gezorgd dat er minder bedrijfsafval terechtkomt in de containers. Ook dat draagt bij aan een lagere afvalstoffenheffing. De afsluiting van de containers zorgt soms voor problemen, vooral op plekken waar mensen korte tijd wonen. Daarom is het goed andere manieren te onderzoeken om de container te openen.
De ruimte buiten
De buitenruimte is het geheel van straten en pleinen, vijvers en singels, parken en perken, kortom: de plekken waar alle Vlaardingers verblijven, vaak dagelijks. Die buitenruimte moet op orde zijn. De buitenruimte biedt ook andere kansen, bijvoorbeeld voor aanpassing aan klimaatverandering, stimulering van beweging het tentoonstelling van erfgoed. Voor het CDA is het van belang dat iedereen zich buiten de woning veilig kan voelen en zich goed kan verplaatsen. Ouders met kleine kinderen, ouderen en mensen met een beperking hebben een toegankelijke en dementievriendelijke buitenruimte nodig met op- en afritten en geleidestroken.
10. Verkeer
Vlaardingen is een bedrijvige stad. Dat is te zien in het drukke verkeer. Het CDA staat voor veilige wegen, voor alle weggebruikers. Daarnaast moet de bereikbaarheid binnen heel Vlaardingen en van Vlaardingen naar buiten verbetert. Bijzondere aandacht moet er daarbij zijn voor de bereikbaarheid van winkelcentra, woonwijken en bedrijven, en zeker ook voor een snelle en directe bereikbaarheid van het ziekenhuis en het nieuwe zwembad. Dat geldt voor alle Het vervoersmiddelen: de fiets, de auto en het openbaar vervoer.
Fietsen
Het CDA staat voor een fietsbeleid met ambities. Er moeten voldoende goede fietspaden zijn. Hobbelige fietspaden moeten vlak worden gemaakt. De paden moeten bij voorkeur geasfalteerd en voldoende breed zijn. Verbreding is in elk geval nodig van het fietspad aan de Schiedamseweg tussen de 2e Van Leyden Gaelstraat en het Verploegh Chasséplein.
Het CDA geeft de voorkeur aan gescheiden voet- en fietspaden. Voorrang heeft de aanleg van een apart wandelpad langs de Vlaardingse Vaart en in de Broekpolder. De fatbike zorgt soms voor ongemak en gevaarlijke situaties op fiets- en op voetpaden. Het is verleidelijk om fatbike-vrije zones in te stellen. Maar het gaat vooral om de aanpak van onfatsoenlijk gedrag. Daartegen helpen geen zones, maar wel het aanspreken van fatbikers en handhaving van de huidige regelgeving.
Fietspaden moeten zoveel mogelijk los liggen van wandelpaden, stoepen en de autorijbaan. Is dat niet mogelijk, dan is verlaging van de maximumsnelheid van het autoverkeer een overweging waard.
Bij middelbare scholen zijn vaak veel fietsers tegelijk. Dit zorgt vooral tijdens spitsuren voor onveilige situaties. Het CDA is voor slimme fietsverkeerslichten op deze plaatsen. Ook is nodig te kijken naar de afschaffing van tweerichtingenroutes op rotondes. Op dergelijke rotondes vinden nogal eens aanrijdingen plaats.
Waar veel mensen de fiets gebruiken, moeten voldoende en veilige stallingen zijn. Het gaat hierbij vooral om stations en belangrijke bushaltes, en bij winkelgebieden. Het liefst zijn er zoveel plaatsen dat er altijd nog plek is. Wie weet dat hij of zij de fiets kan stallen, krijgt zo een stimulans om daadwerkelijk de fiets te pakken om naar winkels of station te gaan.
Openbaar vervoer
Het CDA is voorstander van een directe metroverbinding van Vlaardingen naar station Rotterdam Centraal. Hiervoor hebben Vlaardingers een snellere verbinding met de rest van Nederland.
Blijvende samenwerking met de RET is nodig met het oog op de nachtmetro of nachtbus in de weekends. Dit is belangrijk voor mensen die een avond willen uitgaan in Rotterdam, maar zeker ook voor Vlaardingers die een baan hebben buiten de reguliere werktijden en daardoor afhankelijk zijn van het openbaar vervoer.
Met de ontwikkeling van het District U is een herstel van buslijn 57 nodig. Vlaardingen is groot genoeg voor drie buslijnen. Ook is de introductie van de Plusbus nodig, naar het model uit de gemeente Westland. De Plusbus biedt senioren de mogelijkheid eenvoudig een rit te boeken die ze direct op de plaats van bestemming afzet. Aanvullend onderzoek is nodig naar de doortrekking van de tram van de Holywijk naar het centrum.
Auto
Vrachtverkeer moet gebruik kunnen maken van de kortst mogelijke routes naar de bedrijventerreinen. Op deze manier veroorzaken de minste overlast voor inwoners. Om de overlast verder te beperken en de veiligheid van fietsers en voetgangers te vergroten, is het CDA voorstander om op meer wegen de maximumsnelheid te verlagen naar 30 km/h. Ook moet beperking van de doorgang van de huidige bussluis in Ambacht aan de Anthony Knottenbeltsingel zorgen voor minder sluipverkeer door de wijk.
Voor elektrische auto’s en voor e-bikes moeten er voldoende laadmogelijkheden komen.
Het CDA is voorstander van een herijking van het parkeerbeleid. Daarbij moet parkeren in parkeergarages aantrekkelijker worden. Het eerste uur gratis – zowel op straat als in de garage – moet de norm zijn.
In woonwijken waar de parkeerdruk erg hoog is, zoals in Vlaardinger-Ambacht, moeten parkeerhubs komen. Een parkeerhub is een parkeerplaats net buiten de wijk, op loop of fietsafstand. Dergelijke hubs zorgen voor ruimte in de wijk. Minder auto’s kunnen het wonen in deze wijken aantrekkelijker maken.
11. Het geld: Gemeentefinanciën
Het is mooi om veel plannen te hebben. Die moet Vlaardingen wel kunnen betalen. Dat valt niet mee. De regering heeft besloten de pot met geld voor gemeenten – het gemeentefonds – anders te verdelen en op dit fonds te bezuinigen. Daar komt nog bij dat het Rijk de afgelopen jaren wel veel zorgtaken naar de gemeenten heeft verschoven, maar hiervoor minder geld beschikbaar heeft gesteld.
Gemeenten protesteren hiertegen. Het CDA sluit zich daarbij aan. Als de nieuwe regering de bezuinigingen handhaaft, is het voor gemeenten als Vlaardingen heel moeilijk om bestaande voorzieningen te blijven onderhouden.
Ook zonder de bezuinigingen weet het CDA dat de bomen niet tot in de hemel rijken. Keuzes zijn nodig. Bezuinigingen op het gemeentelijk personeel lijkt soms een makkelijke uitweg. Maar in de praktijk heeft ook de gemeente voldoende goed personeel nodig. Het CDA is voor zoveel mogelijk continuïteit in het medewerkersbestand. Het CDA is ook voor het aantrekken van tijdelijke medewerkers, maar alleen voor tijdelijke werkzaamheden.
Het CDA staat voor solide gemeentefinanciën. Het CDA ziet door een combinatie van meer inkomsten en minder uitgaven mogelijkheden om de inkomsten en uitgaven beter in balans te brengen:
Economische ontwikkeling:
- Vernieuwende bedrijven aantrekken door snelle vergunningsverlening en marketing
- Stimuleren toerisme
- Samenwerken met ondernemers, bijvoorbeeld innovatieprojecten kunnen subsidie opleveren;
- Aantrekken van defensie/bedrijven en de daarbij behorende subsidies.
- Actief grondbeleid, gronden aankopen
- Pop-up initiatieven in leegstaande panden.
- Lokale belastingen en heffingen
- Toeristenbelasting verhogen, tarieven leges verhogen, kleine stijging OZB;
- Nieuwe heffingen, bijvoorbeeld milieuzones of reclame-uitingen;
- Strakkere handhaving belastinginning.
Subsidie & Fondsen
- Europese subsidies zoals EFRO, Horizon Europe, LIFE programma‘s;
- Publiek-private samenwerking/ bedrijven investeren mee in lokale projecten;
- Inkomsten Rijk, projecten subsidiëren bij energietransities, woningbouw, infrastructuur en digitalisering
Diversen
- Energiecorporaties met bewoners, opbrengst lokale zonne-energie
- Data als asset: open data slim gebruiken voor samenwerking met bedrijven;
- Social impact bonds: private investeerders financieren maatschappelijke projecten tegen rendement als doelen worden gehaald;
Besparingen zijn ook mogelijk:
- Sociaal Domein/Jeugdzorg
- Versterken in preventieprogramma’s, bijvoorbeeld vroegsignalering zorgt voor voorkoming dure zorg;
- Strakke contracten met inkoopvoorwaarden met zorgaanbieders; scherpe toezicht op kwaliteit en facturering;
- Samenwerking huisarts/scholen om doorverwijzing te beperken.
- Energiebesparing op gemeentegebouwen.
Download hier ons verkiezingsprogramma in Pdf.
Kandidaten
#1. Corné Venema

Corné is 37 jaar, getrouwd, vader van 2 kinderen en woont in Holy-Zuid.
In het dagelijks leven is hij werkzaam als portefeuillehouder bij een woningcoöperatie.
#2. Constantijn Stevens

Constantijn is 65 jaar oud, vader van 3 kinderen en opa van 2 kleinkinderen. Hij woont samen met zijn partner in Vlaardingen - Centrum
In het dagelijks leven is hij werkzaam bij de CDA Academie en als inspirator bij van Toor distilleerderij.
#3. Marije van der Merwe

Marije is 48 jaar, getrouwd en moeder van 2 zoons. In het dagelijks leven houdt zij zich bezig met gezonde voeding en lifestyle advies.
#4 Roel Veugelers

Roel is 57, getrouwd en vader van 2 kinderen. Hij woont in de Oostwijk.
In het dagelijks leven is hij advocaat / mediator.
#5 Seth Heijndijk

Seth is 22, masterstudent Staats- en Bestuursrecht en woont in de Hofbuurt.
Naast zijn masterstudie is hij werkzaam als studerend juridisch medewerker bij een groot advocatenkantoor in Den Haag.
#6 Arian van Meel

Arian is 40 jaar, getrouwd en vader van 1 kind. Hij woont in Ambacht.
In het dagelijks leven is hij Teamleider in een magazijn.
#7 Willem de Wilt

Willem is 68 jaar, vader van 3 kinderen en opa van 5 kleinkinderen. Hij woont in Vlaardingen-Centrum
In het dagelijks leven is hij gepensioneerd en maakt hij radio op Streekomroep Twee.
#8. Twan Schmitz

Twan is 40 jaar en woont samen met zijn vriendin in Vlaardingen-Centrum.
In het dagelijks leven is hij Sales Manager.