12 november 2025
06 juli 2025 1 minuten lezen
CDA: Kadernota vraagt om lef en verantwoordelijkheid
De behandeling van de kadernota stond dit jaar in het teken van de ravijnjaren. Gemeenten krijgen de komende jaren fors minder geld van de overheid, terwijl ze toch dezelfde taken moeten uitvoeren. Oneerlijk, maar het is de realiteit. Daarom staat er in de kadernota niet voor niets dat er voor toekomstige projecten nieuwe financiering moet komen. De raad moet keuzes durven maken – dat vraagt om visie en lef.

Het CDA begon het debat met de woorden nalatenschap en rentmeesterschap. Deze zijn nu belangrijker dan ooit. We nemen beslissingen die grote gevolgen hebben voor onze inwoners. Als CDA vinden wij dat we de hete aardappel niet moeten doorschuiven naar opvolgers. Dat is makkelijk, maar niet de juiste weg. Wij pakken onze verantwoordelijkheid.
Dat betekent pijnlijke keuzes durven maken en deze goed uitleggen aan onze achterban. Het CDA hanteert daarom een duidelijk kader dat ons helpt koersvast het debat in te gaan – met succes. Onze uitgangspunten: behoud van voorzieningen voor zo veel mogelijk mensen, een eerlijke verdeling van de rekening, en structurele baten die passen bij structurele lasten. Zo hoeft de OZB niet telkens als sluitpost te dienen.
In het laatste uur ging het mis. Het college stelde voor om de toeristenbelasting te verhogen van €1,30 naar €1,75 per persoon per nacht. Het CDA ging nog verder, omdat wij vinden dat we ons niet hoeven te vergelijken met plattelandsgemeenten. We hebben net zoveel moois te bieden als kustgemeenten, maar dan anders. Toeristen profiteren van onze voorzieningen, dus mogen ze ook meer bijdragen. Een kleine verhoging levert direct extra inkomsten op: 5 cent is al €15.000 extra, en het landelijk gemiddelde van €2,54 brengt ruim €360.000 in het laatje. Begin je daar in 2026 mee, dan pak je in drie jaar bijna een miljoen.
Tijdens de schorsing vond het CDA steun bij Gemeentebelangen, en er werd een compromis bereikt voor een gefaseerde verhoging tot €2,54 in 2028. Ook D66 was enthousiast. We dienden het amendement hoopvol in, bijna overtuigd dat we een opdracht hadden voor het college waar de wethouder financiën wel blij mee zou zijn.
Maar helaas mengde de portefeuillehouder zich onverwacht in het debat met een vage tegenwerping. Na meerdere schorsingen bleef onduidelijk wat haar bezwaar was. Dit bracht de steun van Gemeentebelangen aan het wankelen. Uiteindelijk trok zij haar steun terug, D66 wapperde daarin mee zonder nadere uitleg.
Het CDA sloot af zoals het begon: met een oproep aan de raad om toekomstbestendig te handelen. Dit is onze nalatenschap. Helaas werd deze oproep genegeerd. De kans om structurele inkomsten te verhogen werd niet gegrepen, maar vooruitgeschoven.
Klik hier om onze bijdrage te lezen. En klik hier om ons amendement te lezen.
Tamara de Boer – Overbeek
Fractievoorzitter CDA De Wolden