8. Vertegenwoordiging van de wijken en stadsdelen
Een juiste en actieve vertegenwoordiging vanuit wijken en stadsdelen is cruciaal. Op dit moment kent Nijmegen een diversiteit aan wijkraden: actief en minder actief. We willen investeren in toekomstbestendige wijkraden, met een divers profiel aan vrijwilligers en een actieve rol in de wijk. Daarom binden we verschillende initiatieven aan de wijkraden van onze stad. Nijmegenaren weten zelf het beste wat er nodig is in de eigen buurt. Daar hebben ze de gemeente niet voor nodig.
8.1 Organisatie van wijkraden
8.1.1 We professionaliseren de vertegenwoordiging van de wijkraden. Dit doen we door één centrale wijkraad te formeren vanuit de verschillende wijkraden in de stad. Het bestuur wordt gevormd door vertegenwoordigers van andere wijkraden uit de stad.
8.1.2 We helpen de individuele wijkraden met hun organisatie. Dit doen we middels structurele financiering en het actief werven van vrijwilligers voor deze wijkraden.
8.1.3 Initiatieven die ontstaan in de wijk of een stadsdeel koppelen we zoveel mogelijk aan de wijkraad. We zien graag dat de wijkraden worden ondersteund door actieve commissies waar initiatieven op het gebied van bewegen, armoede, zorg en veiligheid goed kunnen landen.
8.1.4 We geven goed georganiseerde wijkraden hun eigen budget. Daarmee kunnen zij zelf initiatieven vormgeven die in de wijk benodigd zijn. Het kan gaan om de organisatie van bepaalde zorg of initiatieven, maar het kan ook gaan om de investering in de openbare ruimte in die wijk. Belangrijk hierin is dat de wijk bepaalt.
8.1.5 Sterke wijkraden hanteren we vanuit de gemeente als aanspreekpunt in de wijk. Aandachtspunten voor de gemeente worden besproken met deze sterke wijkraden. Of dit nu gaat om mobiliteit of zorgvraagstukken, we proberen altijd de wijk te mobiliseren om te helpen.
8.1.6 De wijkregisseurs zijn het eerste aanspreekpunt voor de wijkraden. Zij ondersteunen de wijkraden bij verdere professionalisering van de desbetreffende wijkraden.
8.1.7 We formaliseren wijkraden middels een verenigingsstructuur.
Vrijwilligerswerk voor deze wijkraden stimuleren we via de vrijwilligerscentrale of door aandacht te vragen voor het werk in lokale netwerken. In alle gevallen is erkenning vanuit de gemeente, van de wijkraad, de eerste stap. De gemeente draait op voor de kosten en verzorgt moeilijke processen bij de notaris of bank.
8.1.8 Wijkraden worden actief betrokken in de participatieprocessen die vanuit de gemeente worden georganiseerd. Zeker wanneer het gaat om ingrepen in de openbare ruimte en stedelijke ontwikkeling, worden de wijkraden actief betrokken. We stimuleren een gezonde dialoog waarbij de inwoner en wijkraad niet als ‘hinderlijk’ wordt ervaren maar als middel om tot een beter en gedragen plan te komen. De raad luistert extra goed naar deze wijkraden als ‘experts in de buurt’.
8.1.9 We initiëren een commissie van de gemeenteraad die actief aan de slag gaat met het ondersteunen van wijkraden conform een door de gemeenteraad gedragen principe.
