
08 december 2025
10 november 2025 9 minuten lezen
Traditioneel begin ik de CDA-bijdrage bij de Begrotingsraad met een blik naar buiten, naar de wereld om ons heen. Spanningen aan de Europese oostgrenzen lijken nog steeds op te lopen: vorige week in het nieuws de Finnen die op grote schaal anti-persoonsmijnen en antitankmijnen langs hun grens met Rusland gaan leggen, drones die steeds vaker op strategische plaatsen opduiken. Een sprankje hoop wellicht in het Midden-Oosten, waar een broos bestand in de Gazastrook vooralsnog stand lijkt te houden. In eigen land kan het niemand ontgaan zijn: de verkiezingen voor de Tweede Kamer van afgelopen week.
CDA Putten is blij en dankbaar met de uitslag voor onze partij. Niet alleen landelijk, zeker ook in Putten, waar het CDA voor het eerst sinds 2010 de meeste stemmen verzamelde. Een bevestiging dat onze partij een mooi en herkenbaar CDA geluid heeft laten horen. Als lokale afdeling mogen we hier met al onze betrokken vrijwilligers een steentje bijdragen. Dat geeft veel energie en inspiratie richting de gemeenteraadsverkiezingen van komend voorjaar. Dat gezegd: een blik op de uitslag in haar geheel stelt ons een waarschijnlijk moeilijke formatie in het vooruitzicht.

De Kamerverkiezingen werden wel weer voorafgegaan door een campagne die menigeen in vertwijfeling zal hebben achtergelaten. In het buitenland is met verbazing gekeken naar de chaos in de campagne en hoe iedereen tegen elkaar schreeuwt. Als lokale CDA-fractie hopen we dan altijd dat zo’n campagne in ons eigen dorp beter kan, met minder geschreeuw en meer op feiten en inhoud.
De eerste signalen zijn niet heel hoopgevend. De oppositie is al volop van start gegaan met de campagne. Als je zoals ik de socials van WijPutten volgt, wordt je sinds een aantal weken overspoeld door campagnefilmpjes. ’t Begon ergens met een item over groenonderhoud, waarvan de gemeente het kwaliteitsniveau in de oudere wijken zou hebben afgeschaald. ’t Was niet helemaal spot-on, maar alleen als je de stukken rondom het OPOR hebt gelezen, of de debatten hebt gevolgd weet je dat de afschaling van het kwaliteitsniveau alleen om de verhardingen gaat. Verhardingen die aan renovatie toe zijn en dus niet over het groen. Of het item over de zuidelijke ontsluitingsweg: als de cijfers die ons als gemeenteraad worden aangereikt niet passen in je verhaal, dan pak je de rekenmachine en bereken je eigen cijfers die wel bij je (nieuwe) standpunt passen. Blijkbaar had mijn eerdere opmerking over de magische rekenmachine van meneer Luitjes geen invloed om de toon wat bij te stellen.
Dhr Luitjes krijgt het weer voor elkaar om in dit huis te roepen dat er 400.000€ bezuinigd wordt, Er wordt enorm geïnvesteerd in de sport, om de jarenlange bezuinigingen in de sport (denk aan het korten op de jeugdledensubsidie waarvan WijPutten de architect was). Dat nu een bezuiniging noemen is desinformatie en een verdraaiing van de werkelijkheid.
De plaatselijke VVD kan niet achterblijven: er wordt – net voor de landelijke verkiezingen – groots uitgepakt in de media: geruchten dat er asielzoekers gaan worden gehuisvest in de Van Damsschool. Het hart van menig scholier aan het Groevenbeekcollege zal een sprongetje gemaakt hebben: zou het echt waar zijn? Zouden we dan echt de komende 1,5 jaar vakantie krijgen, in plaats van les in de Van Damschool? Want dat is waar deze locatie in het afgelopen jaar, anderhalf jaar, zoals bij herhaling gezegd tijdens vergaderingen in dit huis voor bestemd is. Het staat bovendien ook nog eens klip en klaar in de voorliggende begroting.
Zijn wij als politici echt begaan met ons dorp en haar inwoners, met onze gemeenschap? Of voeren eigen- en partijbelang de boventoon. Of nog een stap verder: willen we zoveel mogelijk onrust en hetze aanwakkeren tegen ons lokale bestuur
Wat is het doel van dit soort acties? Zijn wij als politici echt begaan met ons dorp en haar inwoners, met onze gemeenschap? Of voeren eigen- en partijbelang de boventoon. Of nog een stap verder: willen we zoveel mogelijk onrust en hetze aanwakkeren tegen ons lokale bestuur? Net als in de landelijke politiek en de recente campagnes daaromheen vind ik het soms heel lastig om daar een vinger achter te krijgen.
Als CDA Putten willen we een ander geluid laten horen. We mogen ons nog een betrokken en barmhartige samenleving weten. Niemand is gebaat bij desinformatie, lelijke steken onder water in een gemeenteraad en vooral niet bij een politiek die onrust in de samenleving voedt in plaats van rust en orde te bewaren. CDA Putten wil staan voor eerlijke politiek. Uiteraard kan je van mening verschillen en natuurlijk mag dat in een campagne duidelijker naar voren gebracht worden. Maar wat ons betreft wel met respect voor de democratische waarden die we in Putten altijd hebben gevolgd.
CDA Putten wil staan voor eerlijke politiek. Uiteraard kan je van mening verschillen en natuurlijk mag dat in een campagne duidelijker naar voren gebracht worden. Maar wat ons betreft wel met respect voor de democratische waarden die we in Putten altijd hebben gevolgd.
In tegenstelling tot de indruk die je zomaar zou kunnen krijgen bij het voorgaande is en wordt er hard gewerkt in dit huis. College en ambtelijke organisatie hebben ook voor de komende jaren weer een solide begroting gepresenteerd. Een groot compliment daarvoor. Lokale belastingen stijgen met niet meer dan de afgesproken correctie voor loon- en prijsstijgingen. Zoals we volgens al jaren doen, en zoals we ook unaniem in dit huis hebben besloten. In mei van dit jaar, bij de Kadernota 2026. En ook daar moet ik even een kanttekening maken Voorzitter: In tegenspraak met de indruk die je uit een ander campagnefilmpje van WijPutten, opgepikt door de media, zou kunnen opdoen, namelijk dat de gemeente meer belasting heft dan nodig, en daarbij de belastingen harder laat stijgen dan de genoemde correctie.
De begroting laat overigens ook op dit punt zien dat i) Putten de beschikbare belastingcapaciteit slechts voor 73% benut, daarmee tot de goedkopere gemeenten behoort qua woonlasten, én ii) dat dit beeld al een aantal jaren stabiel is. Een begroting in het verkiezingsjaar is in de regel beleidsarm, maar ook zonder veel nieuw beleid is er komend jaar genoeg werk te verzetten. Procedures rondom de nieuwe woningbouwlocaties Halvinkhuizen en Bosrande kosten veel tijd. Meer tijd dan we graag willen, maar we zullen er doorheen moeten. Als gemeentebestuur hebben we te dealen met de regels die er zijn. Het CDA is dan ook blij dat er – ondanks het wachten op de grote uitrollocaties – ook in de afgelopen periode op diverse plekken in het dorp woningen zijn toegevoegd. Daarnaast worden de flexwoningen bij de Herstelde Kerk binnenkort in gebruik genomen, en zijn we blij met de berichten vanuit het college rondom een kansrijke tweede locatie aan de Nijkerkerstraat voor nog eens ruim 40 flexwoningen. Tijdelijke woonvormen als mantelzorg- en pre-mantelzorgunits komen we al op ruime schaal tegen in Putten. Ook dit in tegenspraak tot de suggestie dat ‘wonen in de achtertuin in Putten alweer door de gemeenteraad is afgewezen’
Flexwoningen zijn wat het CDA betreft een heel goede vorm van tijdelijk wonen, omdat het beheer en toezicht op die tijdelijkheid en op de toewijzing in handen ligt van een professionele organisatie zoals de Woningstichting. Vraag aan het college: Ziet het college mogelijkheden om wellicht nog extra locaties voor flexwonen te vinden?
Een volgend onderwerp dat we als CDA willen aansnijden is de bedrijvigheid in Putten. Ondernemers zijn van groot belang voor een levendige en vitale samenleving. De beoogde locatie is in procedure. Daarnaast zijn we in afwachting van aanvullende ruimte voor het groeiperspectief voor onze lokale ondernemers. Na de vaststelling van het RPW zullen we ook echt moeten laten zien dat er ruimte bij gaat komen. Vraag aan het college: onderschrijft het college dit en wanneer komt u bij ons terug met mogelijke locaties?
Ik wil graag nog even bij onze gemeenschap stil blijven staan. Onze kracht ligt in de gemeenschap. In gezinnen, kerken, sportclubs, verenigingen en (familie)bedrijven ontmoeten mensen elkaar. Daar worden waarden en normen gekoesterd. Daar staat het algemeen belang boven het eigen belang. Mensen nemen verantwoordelijkheid voor hun leefomgeving en zorgen voor elkaar. Zo geven we Putten beter door aan onze kinderen en kleinkinderen.We zijn trots op de verscheidenheid in programma’s die de afgelopen jaren binnen het Sociaal Domein zijn geïmplementeerd of herzien. Sport en bewegen, ouderenbeleid, bestaanszekerheid, meedoen in gelijkwaardigheid, allemaal plannen aan de basis van een breed scala aan voorzieningen die voor alle Puttenaren zijn. Mooi om te zien dat dit college er is voor iedereen!
Gemeenschapszin is een belangrijke pijler in ons verhaal. Dat zal
ook richting 2026 merkbaar zijn. Vanuit de gemeenschappelijke basis kunnen de waarden die wij als CDA belangrijk vinden floreren: menswaardigheid, solidariteit, rentmeesterschap en gastvrijheid. In een gemeenschap zijn vrijwilligers van groot belang. Dat brengt ons bij een zorg: we horen overal om ons heen dat er een schreeuwend tekort is aan vrijwilligers. Met een vergrijzende trend in Nederland zullen we met elkaar het besef hebben dat onze samenleving geen vanzelfsprekendheid is. In Putten zijn er veel mensen die onbaatzuchtig iets structureels voor een ander doen, op eigen initiatief of in clubverband. Maar zelfs in een gemeente als Putten zijn er tekorten. Ook jongere generaties zullen we moeten enthousiasmeren voor het doen van vrijwilligerswerk.
Daarvoor willen we graag een motie aandragen, genaamd: Vrijwilligers zijn broodnodig. Wij zijn trots op wat er al goed gaat in Putten en zijn hoopvol over wat er nog beter kan. Als team CDA willen we ons daar ook het komend jaar weer voor inzetten. Voor plannen in de begroting wensen en bidden we het college en de ambtelijke organisatie zegen en wijsheid toe in de realisatie in de komende periode!
In mijn eerste termijn heb ik geprobeerd aandacht te vragen voor het belang van fatsoenlijke en respectvolle politiek ook richting de komende verkiezingen. Die oproep lijkt in ons dorp al op voorhand aan dovemans oren gericht.
Ik ga niet over de campagne van anderen, gelukkig niet. Wat me wel zorgen baart is wat dit soort campagnes doen met het onderlinge vertrouwen tussen partijen en raadsleden. Immers, het is niet heel moeilijk om onze inwoners van alles en nog wat voor te houden. We zien in den lande dat dat soort campagnes heel succesvol kunnen zijn. Maar als collega’s onderling zien we die nuances en geven van een alternatieve weergave van de werkelijkheid wel degelijk. Wat voor basis voor onderling vertrouwen en samenwerking tussen partijen moet dat dan gaan bieden na de verkiezingen?
Ik ga niet over de campagne van anderen, gelukkig niet. Wat me wel zorgen baart is wat dit soort campagnes doen met het onderlinge vertrouwen tussen partijen en raadsleden. Immers, het is niet heel moeilijk om onze inwoners van alles en nog wat voor te houden. We zien in den lande dat dat soort campagnes heel succesvol kunnen zijn. Maar als collega’s onderling zien we die nuances en geven van een alternatieve weergave van de werkelijkheid wel degelijk. Wat voor basis voor onderling vertrouwen en samenwerking tussen partijen moet dat dan gaan bieden na de verkiezingen?
Wat betreft de participatie: op de voorbeelden van WijPutten is nogal wat af te dingen. Het is goed om op voorhand duidelijk in te kaderen waarover de participatie kan gaan. De klankbordgroep vraagt zich af of ze niet te vroeg of te laat worden betrokken. Dat WijPutten dit negatief framed is aan hen, maar ons lijkt dat de uitvoering van het participatiebeleid primair aan het college is, en als dan vanuit de klankbordgroep naar voren komt dat zij niet met de wethouder over hun inbreng gesproken hebben, dan lijkt ons de koninklijke weg dat daar eerst een gesprek plaatsheeft.
Net zoals een ondernemer dat zou doen, heeft ook een bestuurder zich rekenschap te geven waarover participatie gewenst is. Daar hoort een grens aan zitten. Als CDA vinden we dat ook een goede zaak, we moeten namelijk ook eerlijk concluderen dat er binnen participatie vooral ook veel strijd naar boven komt. Het ‘niet in mijn achtertuin’ denken viert hoogtij, juist in sommige kwetsbare processen. Het ultieme -iedereen doet over alles mee- participeren zoals de fractie van WP het in de ideale wereld, vooral ook een vertragend en polariserend effect heeft.We herinneren ons nog levendig de participatie op de Stationsstraat waar de aanwonenden met een soort geeltjes enquete mochten stemmen over de snelheid op de weg. De helft stemde voor 30 en de andere helft van de deelnemers voor 50, met als gevolg dat de helft nu 30 en de andere helft 50 km/uur is. Als je geen kader stelt, dan vat de gedachte post dat participatie betekent dat je in participatie over alles gaat, met als gevolg dat je dus ook nergens komt. Wat ons betreft ligt het kader zo dat je over zaken van het algemeen belang de raad laat beslissen en dan kan je over de uitvoeringszaken laten participeren.
Wat de vragen van de VVD betreft: ook dat is er niet echt duidelijker op geworden. Ik hoor in het interruptiedebat van de heer De Bruijn dat de geruchten niet uit de gemeentelijke organisatie afkomstig waren, maar dat staat wel letterlijk in de tekst van de vragen. Hoe dan ook: als geruchten op voorhand zo onwaarschijnlijk zijn, had ik persoonlijk eerst informeel navraag gedaan.

08 december 2025
29 november 2025

21 november 2025