Eindhoven | Terugblik bijdrage OV concessie 2029-2039 (position paper)

05 februari 2025 2 minuten lezen

Terug­blik bij­dra­ge OV con­ces­sie 2029 – 2039 (posi­ti­on paper)

​Tijdens de gemeenteraadsvergadering van 7 januari 2025 voerde Youri Gerrits, woordvoerder mobiliteit namens het CDA Eindhoven het woord over de position paper betreffende de Eindhovense ambities voor de OV-concessie 2029-2039. In deze vergadering benadrukte hij het belang van ambitieuze stappen zoals gratis openbaar vervoer.

Op7 januari spraken we in de gemeenteraad over de toekomst van het openbaar vervoer in onze stad. Een belangrijk onderwerp want goed OV is cruciaal voor een bereikbare en leefbare stad. Er kwamen veel plannen voorbij en dat is mooi, maar wat ons betreft mag het allemaal nog een tikkeltje ambitieuzer. Daarom kwamen we met 3 ambitieuze punten voor in de position paper.

1. Betrouwbare én frequente bussen naar alle wijken

De afgelopen jaren is er veel afgeschaald op de buslijnen in de stad. Waar sommige lijnen eerst zes keer per uur reden, zijn dat er nu nog maar twee. Dat maakt het OV minder aantrekkelijk. Je moet te lang wachten en mist soms net een aansluiting. Dat moet anders! Wij pleiten voor hogere frequenties, op alle momenten van de dag. Dus ook in de avonden en weekenden. Daarnaast vinden we het logisch dat de laatste bus moet aansluiten op de laatste trein of vlucht. We horen super wekelijks dat Eindhoven een internationale stad is, daar hoort dan ook passend openbaar vervoer bij. Uiteindelijk willen we toe naar een nachtnet zodat je ook 's nachts nog met de bus in elk stadsdeel kunt komen.

2. Gratis openbaar vervoer voor iedereen

We willen verder durven denken dan “betaalbaar”. Waarom geen gratis openbaar vervoer voor iedereen? Ja, het klinkt misschien wat radicaal maar als we willen dat meer mensen de bus nemen, moeten we het ook écht aantrekkelijk maken. Op dit moment rijden er op sommige trajecten amper bussen en dat kost alsnog veel geld. Wij draaien het liever om: veel bussen, voor weinig of geen geld. Laten we gewoon een proef starten en kijken wat het oplevert.

3. Goedkoop of gratis OV bij evenementen

Eindhoven is een bruisende stad met veel evenementen: PSV, FC Eindhoven, de Dutch Design Week, festivals, noem maar op. In andere steden zoals Dortmund is het al normaal dat je met je toegangsbewijs ook gratis met de bus of trein kunt reizen. Dat zouden wij hier ook graag zien. Zo maken we het voor bezoekers én inwoners makkelijker om gemakkelijk en duurzaam naar evenementen te komen.

Verder zijn we blij met de plannen voor nieuwe busroutes over de Ring. Dat helpt om een netwerk te maken waarmee je sneller van A naar B komt zonder altijd door het centrum te hoeven reizen. Wel stelden we een vraag aan de wethouder over deelmobiliteit (zoals deelscooters en -fietsen). Omdat de tarieven vaak per minuut zijn zie je dat sommige gebruikers gaan haasten en dan minder letten op de verkeersregels. We vragen ons af of de gemeente daar iets aan kan doen bij de nieuwe afspraken met aanbieders.

Lees
ver­der