
02 juni 2026
31 augustus 2026 3 minuten lezen
Op 26 juni is er door minister Van Essen een voorstel voor het stikstofbeleid voor de komende jaren gepresenteerd. Verdere invulling van dit beleid moet nog nader uitgewerkt worden en op basis daarvan heeft CDA-Steenwijkerland de nodige acties ondernomen om tot een bijstelling van dit beleid te komen. Wanneer dit beleid één op één wordt uitgevoerd heeft dat enorme gevolgen voor de landbouw en daarmee ook de leefbaarheid, in de kop van Overijssel.
Welke acties heeft CDA-Steenwijkerland ondernomen?
Direct na de lancering van de stikstofbrief was de urgentie om actie te ondernemen duidelijk voor de CDA-fractie. Er is een motie ingediend in de raadsvergadering van 30 juni. Deze motie bevatte een oproep aan de wethouder om zo snel als mogelijk in beeld te krijgen wat de effecten voor onze gemeente zijn. De wethouder heeft duidelijk aangegeven dat hij onze zorg deelde en de gevraagde acties gaat ondernemen. Daarmee was het doel van die motie gerealiseerd.
Gedurende de zomdermaanden heeft er regelmatig afstemming plaatsgevonden met de Provinciale afdeling van het CDA. Statenlid Klaas de Lange heeft zich ingespannen om via diverse wegen draagvlak te creëren om zo vanuit de provincie een betere uitvoering van dit beleid te realiseren.
Fractievoorzitter Jan van Beekhuizen heeft regelmatig contact met Tweede Kamerlid Jan Arie Korevaar om hem ertoe te bewegen het beleid op basis van de stikstofbrief aangepast te krijgen.
Op provinciaal niveau is er overleg geweest tussen fractievoorzitters, statenleden en de Tweede Kamer.
In de afgelopen maanden heeft Jan van Beekhuizen veel gesproken met belanghebbenden als boeren, LTO, OAJK, Jan Arie Korevaar en mevr. Koning als EU-parlementariër. Of dit tot een daadwerkelijke aanpassing van het stikstofbeleid gaat leiden moet nog blijken.
Wat is de inzet van CDA-Steenwijkerland?
Het CDA is niet van mening dat de stikstofbrief van tafel moet, een veel gehoorde eis vanuit de landbouw. We zijn van mening dat wanneer dit wel gebeurd, dit de weg opent voor milieuorganisaties te eisen dat bestaande vergunningen herzien kunnen worden en dat geëist wordt dat er gehandhaafd gaat worden bij ondernemingen waar de vergunning niet duidelijk is. Voor het CDA is het onbestaanbaar dat legaal verkregen vergunningen zomaar afgepakt kunnen worden!
Daarnaast moet de gebiedsgerichte aanpak het uitgangspunt blijven. De provincie is hiervoor aan zet en krijgt ook de ruimte vanuit het voorgestelde beleid. Echter is er wel zorg hierover. De gebiedsprocessen rondom Blokzijl zijn tot op heden moeizaam verlopen. Dit zou echter wel een opmaat moeten zijn voor de gewenste gebiedsgerichte aanpak. In de komende maanden moet dit vlot opgepakt worden.
Wel is er aanpassing van het voorgestelde beleid noodzakelijk:
CDA-Steenwijkerland wil constructief bijdragen aan het oplossen van het stikstofprobleem. De huidige impasse raakt niet alleen de landbouw, maar ook woningbouw, bedrijfsontwikkeling, recreatie en evenementen. Het voorgestelde beleid is daarmee een mogelijkheid om uit die impasse te komen. Ook vindt het CDA het belangrijk om onze natuur te beschermen. Echter genoemde aanpassingen zijn noodzakelijk om tot een werkbaar beleid te komen en de leefbaarheid in onze gemeente te waarborgen.