CDA | Gebiedsvisie Houten-Oost

20 oktober 2025 4 minuten lezen

Gebieds­vi­sie Hou­ten-Oost

Bijdrage uitgesproken op 30 september 2025Bijdrage CDA Houten – Gebiedsvisie Houten OostInleidingVoorzitter,Laat ik beginnen met te zeggen dat het CDA positief staat tegenover de gebiedsvisie...

Bijdrage uitgesproken op 30 september 2025

Bijdrage CDA Houten – Gebiedsvisie Houten Oost

Inleiding
Voorzitter,
Laat ik beginnen met te zeggen dat het CDA positief staat tegenover de gebiedsvisie voor Houten Oost. In ons verkiezingsprogramma hebben wij ons uitgesproken vóór bouwen in Houten Oost. Want het is duidelijk: Houten heeft woningen nodig – betaalbare woningen – en de ruimte om die te realiseren vinden we aan de oostkant.

Maar tegelijk weten we ook: dit is een enorme opgave. We zetten een ambitieus plan neer dat op papier prachtig oogt: een groene wijk, ingebed in het landschap, met veel aandacht voor duurzaamheid, betaalbaarheid en leefbaarheid. De vraag is alleen: krijgen we dit ook echt zo voor elkaar? En krijgen we met al die ambities nog betaalbare appartementen die groter zijn dan 30m2? Die twijfel wil ik vandaag openlijk benoemen.

Betaalbaar en bouwen in het blauw en groen als toetssteen
Voor het CDA staan er twee zaken centraal als toetssteen voor deze gebiedsontwikkeling. Allereerst: betaalbaar bouwen. Dat is dé sleutelvraag voor ons. Er wordt in de visie hoog ingestoken – twee derde betaalbaar, waarvan minimaal 30% sociaal – maar we weten hoe snel dat onder druk kan komen te staan. Het is voor ons doorslaggevend dat dit echt gerealiseerd wordt, niet alleen op papier.

De tweede toetssteen is bouwen in het blauw en groen. Houten Oost moet geen doorsnee uitbreidingswijk worden, maar een wijk die juist waarde toevoegt aan het landschap en het water. Dat is ook een krachtig element uit de visie. De Houtense Rijn die weer gaat stromen, de buurtschappen die zich voegen in een groen raamwerk, en de ruimte voor waterberging en recreatie: dát maakt dit plan bijzonder. Voor ons als CDA is het essentieel dat die kwaliteiten overeind blijven, zodat Houten Oost echt een wijk wordt die geborgen ligt in het landschap en waar natuur, water en wonen met elkaar verbonden zijn.

Daarnaast zou het misschien een optie zijn om op sommige plekken hoger te bouwen. Dat geeft de mogelijkheid om meer woningen op hetzelfde oppervlak te realiseren, waardoor er ruimte overblijft voor groen én meer betaalbare woningen. Ik hoor graag hoe de wethouder daar tegenaan kijkt.

Amendement GroenLinks – Startnotitie
Voorzitter, ik kom op het amendement van GroenLinks. Zij stellen dat we niet aan een startnotitie moeten beginnen. Ik begrijp de zorg: we moeten alle focus houden op het CMK-gebied, dat dichterbij ligt en waar sneller gebouwd kan worden. Maar ik ben het niet met hen eens.
Volgens ons sluit het één het ander niet uit. Ja, CMK vraagt de volle aandacht, maar óók Houten Oost verdient die aandacht. Met een startnotitie geven we richting, zonder dat dit meteen veel geld of capaciteit hoeft te kosten. Daarom heb ik een vraag aan de wethouder: kan zij garanderen dat het opstellen van deze startnotitie géén effect heeft op de voortgang van CMK en dat er dus geen capaciteit wordt weggetrokken van de projecten die daar nu lopen? Want dát zou voor het CDA een harde voorwaarde zijn.

Motie VVD – Nota Ruimte
Dan de motie over de Ontwerp-Nota Ruimte. Als CDA kunnen wij daar voorstander van zijn. Het is een kansrijke stap om Houten-Oost steviger op de kaart te zetten en meer zicht te krijgen op financiering van bovenaf. Tegelijk willen wij eerst meer duidelijkheid. Daarom twee vragen aan de wethouder:

  1. Wat houdt het precies in om als regiokern te worden aangemerkt? Welke plichten en verplichtingen horen daarbij, naast de mogelijke voordelen zoals geld voor infrastructuur?
  2. En is dit het juiste moment? Of is het verstandiger om te wachten totdat er een verder uitgewerkt plan ligt?

Wij staan positief tegenover de motie, maar vinden het belangrijk om te weten wat de status ‘regiokern’ concreet betekent en of we die rol ook waar kunnen maken.

Motie VVD – Parkeren
Tot slot de motie over parkeren. Inhoudelijk staan wij er kritisch tegenover. Houten Oost is bij uitstek de wijk waar we een ander parkeerregime kunnen proberen: minder ruimte voor auto’s en meer ruimte voor groen en betaalbare woningen. Dat is nodig, want we willen heel veel tegelijk en we kunnen niet overal ruimte voor maken.

Los daarvan: tegen een onderzoekje kun je eigenlijk nooit zijn. Tegelijk moeten we eerlijk zijn: de ambtelijke organisatie staat al zwaar onder druk. En het is meestal juist de VVD die ons er hier in de raad aan herinnert dat we niet te pas en te onpas om extra onderzoeken moeten vragen. Daarom zeggen wij: als het plan dat nu voorligt goed onderbouwd is en past bij de Houtense traditie van fietsen en OV, dan moeten we niet alsnog een heel onderzoek laten doen alleen om het parkeren opnieuw door te rekenen. Laten we als raad daarin terughoudend zijn en de organisatie niet verder belasten dan strikt noodzakelijk.

Slot
Voorzitter, laat ik afronden.
Het plan voor Houten Oost is ambitieus en er zitten nog veel onzekerheden aan. Maar als CDA zeggen wij: laten we niet te laag insteken. Laten we ambitieus zijn in kwaliteit én vooral in bouwen voor de juiste doelgroepen. De woningzoekenden van vandaag en morgen rekenen op ons.

Lees
ver­der