CDA | HDSR: Waterbewustzijn vergroten door goede voorlichting

16 mei 2025 2 minuten lezen

HDSR: Water­be­wust­zijn ver­gro­ten door goe­de voor­lich­ting

Tijdens de AB-vergadering van 16 april stond de grondwatervisie op de agenda. Voor het CDA aanleiding om met name het vergroten van waterbewustzijn onder burgers en bedrijven nadruk te geven. Het amendement, dat we hadden voorbereid, hoefden we niet in te brengen. De hoogheemraad kwam in de eerste termijn al aan onze oproep tegemoet.

Wij vinden het namelijk belangrijk dat we ons meer bewust worden van de bedreigingen van water (of het gebrek eraan) en de gevolgen ervan voor onze omgeving. Toch blijkt uit verschillende onderzoeken een laag waterbewustzijn van Nederlanders. Als overheden kunnen we niet altijd alle oplossingen bieden. We zullen het samen moeten doen! Het handelen van inwoners en bedrijven wordt dan ook steeds bepalender voor het bewoonbaar en betaalbaar houden van ons gebied.

De afgelopen jaren hebben we gezien wat wateroverlast met mensen doet. Het heeft impact op de staat van funderingen, kelders en erven en dus op het wonen en welzijn van mensen. Zo wordt er inmiddels gesproken over een half miljoen verzakte woningen in Nederland. Kosten voor herstel worden geraamd op 55 miljard euro.

En niet alles komt voor de rekening van de overheid. Daar waar inwoners en bedrijven zelf maatregelen moeten nemen, zal het waterschap HDSR ze daar dus actief bewust van moeten maken; ze voorlichten over de maatregelen die ze kunnen nemen en informeren over welke verantwoordelijkheden zijzelf hebben. Want alleen als je je ervan bewust bent, kan je immers de juiste acties nemen.

Plan van aanpak overlast rivierkreeft
In november 2024 is de motie ‘realisatie KRW’ van het CDA onder penvoering van Robin Dorsman, in samenwerking met de Algemene Waterschapspartij, unaniem aangenomen. Aan het college deden we de oproep om aan te geven welke maatregelen HDSR zelf gaat nemen en welke acties zij gaat ondernemen richting andere overheden en andere gebiedspartners om de KRW doelen alsnog (op tijd) te realiseren. Het belangrijkste doel van de KRW (Europese Kader Richtlijn Water) is het verbeteren van de waterkwaliteit. Dat betekent dat het leven (flora en fauna) in en om het water moet toenemen. De rivierkreeft brengt veel schade aan het leven, omdat zij geen natuurlijke vijanden hebben. Daardoor worden natuurvriendelijke oevers aangetast, verdwijnen verschillende dieren en wordt de bodem kaal.

Tijdens de AB-vergadering van 19 februari, waar het Actieplan KRW stond geagendeerd, was de tijd nog niet rijp voor een interventie. Nu wel. Bij de AB-vergadering van 16 april heeft het CDA daarom de motie ‘Plan van aanpak overlast rivierkreeft (in relatie tot KRW)’ ingediend met de SGP en CU. We constateren dat:

  • In het Actieplan KRW 2025 niet wordt ingezet op grootschalige aanpak van de rivierkreeft;
  • De rivierkreeft (veel) schade toebrengt;
  • Daarmee de ecologische kwaliteit van de Nederlandse wateren wordt geschaad hetwelk een criterium is voor de Europese Kaderrichtlijn Water.

Het college is verzocht om:

  • Een plan van aanpak op te stellen om de schade die rivierkreeften veroorzaken te verminderen;
  • Hiervoor een aantal scenario’s uit te werken (incl. de daarbij behorende financiële middelen);
  • Een beroep te doen op de Provincie Utrecht om financieel bij te dragen;
  • Het plan van aanpak in Q3 2025 gereed te hebben, zodat, als de juridische mogelijkheid er is, direct met de uitvoering kan worden gestart;
  • Voor de uitvoering zoveel als mogelijk dekking te vinden vanuit de rijks- en provinciale middelen (aangevuld met hetgeen al opgenomen is/wordt in de Voorjaarsnota 2025);
  • Via de Unie van Waterschappen het ministerie van LVVN te blijven wijzen op haar verantwoordelijkheid inzake de exotenverordening.

Verantwoordelijk hoogheemraad Gijs Stigter adviseerde positief op deze motie. Zodoende is ook deze motie van het CDA, waar Robin Dorsman zich hard voor heeft gemaakt, aangenomen. Een mooi resultaat met draagvlak van zowel oppositie als coalitie!

Oproep
Interesse om meer te weten over een rol in het waterschap? Neem contact op met een van ons.

Met een hartelijke groet,

Annemien van der Veen – Fractievoorzitter
Robin Dorsman – Algemeen Bestuurslid
Bram Beijer – Duo-commissielid

Lees
ver­der