CDA | CDA Zeist roept op tot realisme bij de begroting 2026

04 november 2025 1 minuten lezen

CDA Zeist roept op tot rea­lis­me bij de begro­ting 2026

Het CDA Zeist roept het college van Burgemeester & Wethouders op om nú al werk te maken van structurele oplossingen voor de financiële uitdagingen die na 2027 op de gemeente afkomen. “Deze begroting is nog gezond, maar dat kan snel veranderen,” zegt fractievoorzitter Vincent van Voorden tijdens de politieke beschouwingen. “We moeten realistisch zijn en vooruitkijken, niet wachten tot het misgaat.”

Uit de begroting blijkt dat de kosten voor zorg, jeugdhulp en maatschappelijke ondersteuning blijven stijgen, terwijl de rijksbijdrage onzeker is. Van Voorden: “We willen dat Zeist financieel sterk blijft. Daarom moeten we nu al scenario’s klaar hebben liggen, zodat we straks niet weer een bezuinigingsdialoog hoeven te voeren.”

Bescherm de sociale basis

Het CDA Zeist maakt zich zorgen over mogelijke bezuinigingen op cultuur en sport. “Juist verenigingen, vrijwilligers en buurtinitiatieven vormen het hart van onze gemeenschap,” aldus Van Voorden. “Snijd niet in de voorkant om de achterkant te betalen. Bescherm wat Zeist sterk maakt: samenhang, betrokkenheid en gemeenschapszin.”

Eerlijke lastenverdeling

De fractie benadrukt dat lokale lasten altijd matig, eerlijk en uitlegbaar moeten zijn. Als de toeristenbelasting stijgt, wil het CDA Zeist dat het geld ten goede komt aan de sectoren die Zeist aantrekkelijk maken, zoals kunst, cultuur en erfgoed.

Vooruitzien naar 2028

Het CDA Zeist vraagt het college om in de Voorjaarsnota scenario’s uit te werken voor de jaren 2028 en 2029, en om een ‘stoplichttoets’ in te voeren voor nieuwe investeringen: alleen projecten met duidelijke maatschappelijke waarde en financieel rendement krijgen dan groen licht.

Fractievoorzitter Van Voorden: “Wij willen een gemeente die realistische plannen maakt, de financiën op orde houdt en doet wat ze zegt.
Degelijk, fatsoenlijk en toekomstgericht, zodat Zeist sterk blijft voor haar inwoners, ondernemers, verenigingen en de toekomst.”

De tekst kunt u hier terugvinden.

Lees
ver­der