CDA | Goes autoluw: geen politiek stokpaardje, maar een vitale keuze…

12 januari 2026 3 minuten lezen

Goes auto­luw: geen poli­tiek stok­paard­je, maar een vita­le keu­ze voor de toe­komst

"Morgen markeer ik samen met het kindercollege een bijzonder moment: de officiële start van het project Autoluw Goes. Na heel wat koudwatervrees te hebben gelezen van een aantal reaguurders, is het goed om eens dieper op dit onderwerp in te gaan."

Laat ik vooropstellen dat dit project — met veel gevoeligheden en belangen — niet overal direct op rolletjes is gegaan. Communicatie is key en ik zal de laatste zijn om te ontkennen dat dit niet overal goed is verlopen. Op een aantal vlakken zullen we de komende tijd moeten finetunen. We blijven vanzelfsprekend in gesprek met alle belanghebbenden.

Maar waarom doen we dit eigenlijk?

De binnenstad van Goes transformeert naar een belevingsgebied. Dit is geen linkse hobby, maar een noodzakelijke strategie om onze stad vitaal en aantrekkelijk te houden voor de toekomst. De wereld staat niet stil, de (online) shopper staat niet stil en Goes staat ook niet stil. We geven de openbare ruimte terug aan de primaire gebruikers: de wandelaars, de fietsers en de bezoekers die op hun gemak van onze horeca en winkels willen genieten.

De huidige situatie was simpelweg niet meer houdbaar. Voor de liefhebbers een reminder aan de oorspronkelijke 0-situatie:

  1. Bestelbusjes hielden zich vaak niet aan de toegangstijden en reden tussen het winkelend publiek door.
  2. Auto’s en scooters misbruikten de binnenstad als sluiproute.
  3. De Markt werd door sommigen zelfs als racebaan gebruikt of als aso-boulevard rondjesroute.

De gemeente kreeg hierover terecht veel klachten. Een historische binnenstad is niet gebouwd en geschikt voor bovenstaand gebruik. Door duidelijke borden (en ‘stoplichten’), vaste venstertijden voor bevoorrading en de inzet van kentekencamera’s scheppen we nu eindelijk de nodige duidelijkheid.

Het doel is niet om de auto te verbannen, maar om hem te gast te laten zijn. Bewoners met een eigen parkeerplaats, zorgverleners en mensen met een gehandicaptenparkeerplaats behouden hun toegang. Alle parkeervelden zijn nog net zo bereikbaar en beschikbaar als voorheen.

We hanteren bovendien een ruime wenperiode waarin we eerst waarschuwen voordat er boetes worden uitgedeeld. En vergeet niet, het autoluwe gebied was al grotendeels autoluw, maar er werd maar beperkt gehandhaafd.

We kiezen voor een leefbaar, veilig en gezond Goes voor iedereen. Want een stad waar het fijn verblijven is, is een stad waar de lokale economie juist floreert. Nu en over tien jaar.

Dan nog een paar weetjes voor de hardnekkige nee-roepers:

1. Fietsers en wandelaars geven meer uit.

Hoewel een automobilist per bezoek vaak een groter bedrag uitgeeft, komen fietsers en wandelaars veel vaker terug. Onderzoek in diverse Europese steden toont aan dat de 'langzame verkeersdeelnemer' over een hele maand gezien gemiddeld meer geld achterlaat in de lokale economie dan de automobilist.

2. Verblijfskwaliteit verhoogt de gunfactor

Niemand vindt het gezellig om te winkelen of een terrasje te pakken naast een ronkende motor of een muur van auto’s en busjes (denk aan de oude stadshaven).

In een autoluwe straat blijven mensen langer "hangen". Waarbij geldt: hoe langer iemand in een gebied verblijft, hoe groter de kans dat ze ergens naar binnen stappen voor een spontane aankoop of een kop koffie.

3. De overschatting van de auto

Ondernemers overschatten vaak hoeveel van hun klanten met de auto komen. Terwijl een winkelier denkt dat 50% van de klanten voor de deur parkeert, blijkt uit onderzoek vaak dat dit maar 10% tot 20% is. De rest komt al met de fiets, te voet of parkeert iets verderop in een parkeergarage. Nu zal dat in Goes wellicht iets hoger zijn door de Bevelanden als voornaamste afzetgebied.

4. Bereikbaarheid ≠ Parkeren voor de deur

Een autoluw Goes betekent niet dat de stad onbereikbaar wordt. Het betekent dat de auto te gast is op gezette tijden of aan de rand van het centrum parkeert. Parkeergarages en terreinen rondom het centrum van Goes gewoon bereikbaar. We zijn bezig met het parkeeronderzoek om hier verder in te optimaliseren.

5. Succesverhalen uit andere steden

In steden als Gent, Utrecht en Groningen was het verzet van ondernemers vooraf enorm. Nu de centra daar autoluw zijn, willen diezelfde ondernemers absoluut niet meer terug naar de oude situatie. De steden zijn populairder dan ooit, de huren van winkelpanden zijn gestegen en de leegstand is er vaak lager dan in steden die nog vastklampen aan de auto.

6. Logistiek blijft mogelijk

De angst dat de voorraad niet meer geleverd kan worden, is ongegrond. Zoals wij ook op onze website (goes.nl/autoluw) aangeven, zijn er venstertijden. Leveranciers kunnen in de ochtenduren gewoon tot aan de drempel komen. Voor ondernemers verandert er qua bevoorrading dus in de basis weinig, behalve dat ze hun planning even moeten afstemmen.

Kortom, genoeg redenen om het vooral wél autoluw te maken. Ik ga graag met u het gesprek aan!

Joost de Goffau

Wethouder

Lees
ver­der