zwembad Inge de BruijnGemeenteraad Barendrecht

23 juni 2026 3 minuten lezen

CDA motie Sub­si­dies Zwem­bad Inge de Bruijn’ una­niem aan­ge­no­men

CDA Barendrecht heeft na zorgvuldige afweging ingestemd met het toekennen van een extra investeringskrediet van 1 miljoen euro voor het Inge de Bruijn zwembad. Een door het CDA ingediende motie 'Subsidiemogelijkheden zwembad Inge de Bruijn' werd unaniem aangenomen.

Het volledige betoog van raadslid Petra de Kam:

In 2023 hebben wij als CDA al gewaarschuwd voor extra kosten die de financiële investering in uitbreiding van het Inge de Bruijn zwembad met zich mee zou brengen. Vandaag kunnen we niet anders zeggen dan: we zagen het goed. Want in dit raadsvoorstel wordt gevraagd nog eens 1 miljoen euro aanvullend investeringsbudget beschikbaar te stellen, bovenop de eerder beschikbaar gestelde investering van ruim 4,6 miljoen (€ 4.625.000).

En nu staan we vandaag met onze rug tegen de muur, maar dat ontslaat ons niet van de plicht om een zorgvuldige en verstandige afweging te maken.

In de Commissie Samenleving hebben wij de volgende kernvraag genoemd: Levert het zwembad, gezien de uiteindelijke kosten, voldoende maatschappelijke waarde op de totale investering te rechtvaardigen?

Het antwoord op die vraag geeft voor het CDA de richting om de juiste keuze te maken inzake het raadsvoorstel vandaag voor 1 miljoen extra krediet. Om dat uiterst zorgvuldig te kunnen doen hebben wij de wethouder gevraagd om 2 scenario’s uit te werken: de kosten zijn bij voortzetting van het project en als het project stopt. Daarbij hebben wij nadrukkelijk verzocht ook de maatschappelijke kosten en baten te betrekken.

Dat overzicht hebben wij ontvangen, waarvoor dank. 

Onze belangrijkste conclusies:

1) Bedrijfseconomisch en vanwege de druk op de financiën lijkt het niet verantwoord door te gaan.

 2) Wij hebben begrip voor een aantal onvoorziene omstandigheden zoals rond faillissement en aanbesteding.

3) Stoppen betekent aanzienlijke kapitaalvernietiging (Tussen € 1.250.000 tot € 1.800.000) vanwege reeds gedane investeringen. Bovendien komen alle gemaakte kosten direct ten laste van het huidige begrotingsjaar.

4) De kans op aantasting van de levensvatbaarheid van het zwembad in het scenario stoppen verkleint ook de kans op het in de toekomst versterken van de maatschappelijke en financiële opbrengst van het zwembad.

5) Eerder is het besluit tot uitbreiding genomen door de raad, daartoe hebben wij ons nu te verhouden.

Voor onze afweging is echter van doorslaggevend belang dat er garanties worden geboden. Wat het CDA betreft, gaat het daarbij om de volgende garanties:

  1. De toezegging van de wethouder dat geen verdere verhoging van het krediet noodzakelijk zal zijn. Deze garantie heeft de wethouder in de Commissie Samenleving een aantal keren gegeven. Daar gaan we nu niet nog eens naar vragen. De garantie is wat het CDA betreft voldoende gedocumenteerd.

     

  2. De garantie dat het resultaat ook echt wordt gehaald. Dat lijkt een open deur, maar de realiteit kan vele onwerkelijkheden inhalen. 

 

  1. Het CDA wil ook de garantie dat het maximale wordt gedaan om naast de kostenkant ook actief te zoeken naar mogelijkheden om extra inkomsten te genereren. Hiertoe dient het CDA de Motie ‘Subsidiemogelijkheden Inge de Bruijn zwembad’ in. Voorzitter, we moeten niet alleen kijken naar de kostenkant, maar ook naar de inkomsten. Met deze motie verzoeken we het college om alle subsidiemogelijkheden nog eens goed te verkennen. Zeker op het gebied van duurzaamheid is er een scala aan mogelijkheden. Dank voor de steun voor deze motie door de fracties van ….

 

  1. De garantie dat de extra publieke middelen goed worden besteed. Voor het CDA houdt dit in dat Barendrechtse gebruikers van het zwembad altijd op de eerste plek komen. Met het raadsvoorstel zelf is dat dat voor veel doelgroepen, zoals de gebruikers van de Zwem- en Polo Vereniging Barendrecht (ZPB), geborgd. Voor de doelgroep gezinnen zijn we daar minder gerust op. Voor veel gezinnen, die het financieel soms toch al moeilijk hebben, vormen de huidige tarieven al een forse financiële drempel Dan hebben we het dan bijvoorbeeld over het baby/peuterzwemmen (zelf met onze kinderen met veel plezier gedaan), zwemlessen en recreatie in een veilige zwemomgeving. De Motie van SGP/CU ‘Gezinsvriendelijk zwemtarief’ kan hieraan een bijdrage leveren. Steun dus voor deze motie waarin gevraagd wordt te onderzoeken welke prijsvarianten er mogelijk zijn. In de toekomst kunt u overigens van het CDA op dit punt aanvullende voorstellen verwachten.

 

  1. Tenslotte, de garantie dat de raad pro actief wordt meegenomen in de ontwikkelingen. De vergaderingen van de Commissie Samenleving lijkt ons de juiste plek en tijd om de ontwikkelingen continue te blijven volgen. Daarnaast rapportage in de raadsvergaderingen over de voortgang, de financiële stand van zaken en de exploitatievooruitzichten van het zwembad, zodat wij kunnen toetsen of de gemaakte afspraken worden nagekomen. 

Vraag: Voorzitter, wij hebben slechts één vraag. Kan de wethouder toezeggen dat deze garanties worden geborgd en daadwerkelijk worden nageleefd? 

De wethouder heeft in de beantwoording de gevraagde garanties toegezegd.

Lees
ver­der