
02 maart 2026
27 februari 2026 1 minuten lezen
Inwoners van glastuinbouwgebieden verdienen duidelijkheid over de toekomst van hun woning en leefomgeving. Steeds vaker ontvangt de gemeenteraad signalen van bewoners die niet weten waar zij aan toe zijn. Tegelijkertijd zien we initiatieven voor huisvesting van arbeidsmigranten nabij dorpskernen ontstaan, iets waar het CDA Pijnacker-Nootdorp zich al in 2022 nadrukkelijk over heeft uitgesproken: alleen kleinschalige huisvesting voor arbeidsmigranten die hier werken en die past bij de omgeving.

In glastuinbouwgebieden staan naast bedrijven ook bedrijfswoningen en woningen die in het verleden zijn omgezet naar burgerwoning. Voor veel bewoners vormen deze huizen hun thuis. Uit brieven aan bewoners blijkt dat de gemeente werkt aan nieuw beleid, waarbij gesproken wordt over het verplaatsen of wijzigen van bestemmingen van woningen in glastuinbouwgebieden. “Dat kan zomaar niet”, laat Janno Meijer (lijsttrekker) weten. “Inwoners moeten eerst duidelijkheid krijgen. Het zorgt voor ontzettend veel ongemak en onduidelijkheid dat de gemeente zo’n brief door de brievenbus gooit.” Het CDA snapt dat inwoners nu niet weten waar zij aan toe zijn en investeringen in hun woning uitstellen.
Dat het plan veel vragen en zorgen oproept bij omwonenden, begrijpen we wel
Janno Meijer
Lijsttrekker
Tegelijkertijd is er het particuliere initiatief voor de huisvesting van circa 300 arbeidsmigranten. Doordat het hier niet gaat om een gemeentelijk initiatief, moet de gemeenteraad zich hier, als hoogste bestuursorgaan van de gemeente, nog over uitspreken. “Maar dat het plan veel vragen en zorgen oproept bij omwonenden, begrijpen we wel”, aldus Meijer. “Het gaat om een ingrijpende ontwikkeling in de directe leefomgeving van de bewoners van Delfgauw. Dat staat als een huis boven water.” Hij roept in herinnering dat de gemeenteraad in 2022 de spelregels heeft vastgesteld voor de huisvesting van arbeidsmigranten. Monique de Veld heeft daarbij nadrukkelijk aangegeven dat huisvesting verbonden moet zijn aan werk in de lokale economie en dat de omvang moet passen bij de omgeving en de leefbaarheid niet onder druk mag zetten. De Veld, toentertijd in de gemeenteraad: “Wij staan voor kleinschalige huisvesting bij of aan de randen van glastuinbouwbedrijven. Dat past beter bij onze gemeente dan grootschalige locaties.”
Voor het CDA blijft de glastuinbouw een belangrijke economische pijler die een sleutelrol speelt in de energietransitie, onder meer via het warmtenet Oostland. “We willen doorpakken met de herstructurering van de glastuinbouw.” Daarbij moeten de toekomstbestendige gebieden voor glastuinbouw worden versterkt. “Maar transparantie is daarbij cruciaal. Niet elk perceel is nog geschikt voor duurzame glastuinbouw”, laat Meijer weten. Op plekken waar kassen verouderd zijn of waar functies sterk gemengd zijn geraakt, wil de partij een evenwichtige transformatie. Dat betekent: oude kassen plaats laten maken voor wonen, bedrijvigheid of natuur. Om dit proces goed te kunnen doen, dient er een gemeentelijke grondbank te komen, zodat de gemeente actief kan sturen en ontwikkelingen kan versnellen.

02 maart 2026

19 februari 2026

14 februari 2026