
04 augustus 2025
29 juni 2025 1 minuten lezen
In juni was het weer tijd voor de jaarlijkse "blik vooruit” in Provinciale Staten, de Perspectiefnota. In deze nota biedt Gedeputeerde Staten een vooruitblik naar de toekomst, naar de plannen en het geld dat daarmee gemoeid is. De CDA-fractie heeft de plannen bestudeerd maar wat ons betreft heeft het college - net als vorig jaar – nogal wat steken vallen.
Vorig jaar tijdens de begrotingsbehandeling voor 2025 zei onze fractievoorzitter Marian Uitdewilligen al dat zij een visie miste op het thema “de vitale samenleving". Een samenleving waarin het niet alleen gaat om gebouwen, geld en economie, maar voorál om welzijn, gezondheid, mensen die zich met elkaar verbonden voelen, en voor wie het vooral prettig wonen en leven is in onze provincie. Dergelijke ideeën misten we vorig jaar dus al.
Hoop?
Maar er was hoop, er werd ons toegezegd dat we uiterlijk in het eerste kwartaal van 2025 een visie op de vitale samenleving voorgelegd zouden krijgen. We zijn inmiddels op de helft van het jaar en er is nog geen snipper van een visie op samenleven te bekennen. Ook niet in deze nieuwe Perspectiefnota. Dat is jammer.
Solidariteit
Maar wat is de CDA-visie op de samenleving ook alweer? Uitdewilligen: “Het kernbegrip is: solidariteit. Welzijn bereik je niet alleen met banen en goede huizen. Welzijn is je verbonden voelen, met elkaar maar ook met je omgeving. Daar hoort solidariteit bij. Je verbinden aan mensen die minder zelfstandig hun weg in de samenleving kunnen vinden en ondersteuning nodig hebben. We gaan er van uit dat we vòòr het eind van dit jaar het wel te hebben over zo'n visie op een vitale samenleving.”
Volgens Marian is er nog een CDA-begrip dat hiermee te maken heeft: Subsidiariteit. Dat is de wijze waarop de overheid orde schept in de samenleving. Maar ook: de overheid hoeft niet per se in te grijpen als bijvoorbeeld burgers het zelf ook kunnen. En op welk niveau legt de overheid verantwoordelijkheid af richting inwoners. Bijzonder is het dat het begrip subsidiariteit beschreven is door paus Leo XIII (1878-1903) toen hij sprak over de sociale leer. "Het is niet toevallig dat de huidige paus zich Leo XIV noemt en aandacht vraagt voor solidariteit en bruggen bouwen tussen mensen. Door deze CDA-bril bekijken we deze Perspectiefnota.”
Herhalen
Marian realiseert zich dat het niet voor het eerst is dat ze het heeft over vitale samenleving. “Ik ga me zelf herhalen. En schrik niet, ik blijf dat doen de komende tijd. We blijven het belang van die vitale samenleving benadrukken.”
Om die reden werd door het CDA in samenwerking met D66 een motie ingediend over het vraagafhankelijk vervoer vanuit wijken en dorpen. Daarmee is het gemakkelijker voor inwoners om mee te blijven doen in de samenleving. De motie riep op om samen met de gemeenten oplossingen te zoeken naar dit soort vervoer, bijvoorbeeld belbussen of deelauto's bemand door vrijwilligers. De motie werd met een ruime meerderheid (36 tegen 1 stemmen) aangenomen. Andere moties die mede door het CDA waren ingediend, over de N50, netcongestie en extra geld voor de Uitvoeringsaanpak Landelijk Gebied, werden eveneens aangenomen.
Marian had in haar bijdrage nog een kleine opmerking. De Partij voor de Dieren gaf in een motie aan dat er in de hele Perspectiefnota niet één keer een dier werd genoemd. Dat gold niet alleen voor dieren, merkte Marian op. “Ook de mens komt er bekaaid af. In mijn betoog komt het woord mensen meer voor dan in de Perspectiefnota. Flevoland is niets zonder de mensen die er wonen, mensen maken een plaats een plek waar je graag wilt zijn en wonen.”


04 augustus 2025

04 augustus 2025

04 augustus 2025