18 september 2026 3 minuten lezen

Chan­tal van den Berg na 100 dagen als wet­hou­der: ​“Zie de mens, niet alleen het papier”

Na honderd dagen als wethouder wil Chantal van den Berg vooral weten wat er buiten het gemeentehuis speelt. Ze bezoekt inwoners en organisaties, fietst door...

Na honderd dagen als wethouder wil Chantal van den Berg vooral weten wat er buiten het gemeentehuis speelt. Ze bezoekt inwoners en organisaties, fietst door de gemeente en koppelt haar portefeuilles openbare ruimte, gezondheid, preventie, WMO, participatie, werk en inkomen en welzijn nadrukkelijk aan elkaar.

Haar eerste indruk? “Het voelt als een jas die meteen lekker zit”, zegt Van den Berg. “We doen het voor de mensen. Dan wil ik ook weten waar zij tegenaan lopen en het totaalplaatje zien, niet alleen via rapporten en ambtelijke stukken.”

Op pad in Alphen

Van den Berg groeide op in Waddinxveen en bij de selectiegesprekken bleek al dat ze veel mensen vanuit de regio kent. De regio is dus vertrouwd terrein en haar eerste maanden als wethouder gaven haar een nog breder beeld van de hele gemeente Alphen aan den Rijn. Ze bezocht onder meer Rijnvicus en Langerode, ging naar de verschillende kernen, haalde met medewerkers vuilnis op en bekeek groenvoorzieningen en de openbare ruimte. Ook ging ze langs bij Archeon, Avifauna, het kabouterbos en de skatebaan. “Als ik ergens zelf ben geweest, kan ik stukken daarover later beter plaatsen. Dan wordt het tastbaarder.”

Het liefst verplaatst ze zich per fiets. “Ik ben liever tussen de mensen dan in een grote kamer in de B&W-vleugel.”

Ook draaide Van den Berg haar eerste piketdienst, waarbij ze de burgemeester tijdens diens vakantie verving. “Dat was best spannend, maar voor alles is een eerste keer.”

Groenere gemeente is goed voor de gezondheid

Van den Berg ziet een directe relatie tussen de openbare ruimte en volksgezondheid. “Gezondheid begint niet pas wanneer iemand ziek wordt. We moeten eerder kijken hoe we problemen kunnen voorkomen.” Meer groen kan daarbij helpen, zegt ze. “We willen de groenste gemeente van Nederland zijn. Denk aan extra bomen op warme plekken, zoals in het Rode Dorp. Een groene en prettige leefomgeving draagt bij aan gezond leven.”

Preventie gaat volgens haar ook over schulden en klimaatproblemen. “Als we mensen helpen gezonder te leven en voorzieningen goed organiseren, kunnen we later problemen en leed voorkomen.”

Haar ambitie voor de komende jaren: “Alphen gezonder, groener en mooier maken en het coalitieakkoord goed uitvoeren.”

Samenwerken in wijken en dorpen

Volgens Van den Berg gebeurt er al veel goeds in de wijken en dorpen. Buurthuizen, vrijwilligers, ondernemers en maatschappelijke organisaties spelen daarin een belangrijke rol. Bedrijven kunnen volgens haar bijvoorbeeld meer betekenen voor mantelzorgers. “Met vrijwilligers, politiek en bedrijven kunnen we grote vraagstukken aanpakken, maar ook op kleine schaal goede dingen doen. Samen resultaat boeken, daar zet ik me voor in.”

Menselijke maat

De menselijke maat is een belangrijk uitgangspunt in haar werk. “Regels zijn nodig om ongelijkheid te voorkomen, maar geen situatie is hetzelfde. Ik hou er niet van als mensen zich verschuilen achter procedures.”

De gemeente krijgt volgens Van den Berg regelmatig brieven van inwoners die vastlopen, bijvoorbeeld omdat ze lang wachten op een rolstoel of woning. “Dan wil ik vanuit mijn rol meedenken en proberen het verschil te maken.” Daarbij hoort ook het incasseren van kritiek. “Mensen mogen boos zijn als iets niet goed gaat. Als wethouder moet je dan niet meteen in de verdediging schieten, maar zorgen dat je de juiste informatie verzamelt van meerdere kanten de zaak bekijkt en samen zoeken naar een oplossing.”

Voor de hele gemeente

Hoewel Van den Berg namens het CDA wethouder is, benadrukt ze dat ze er is voor de hele gemeente en de volledige gemeenteraad. “De mensvisie van het CDA past bij mij. Ik adem Christendemocratie en dat neem ik mee in hoe ik leef en werk. Omzien naar elkaar vind ik essentieel en ik vind dat de samenleving ruimte moet krijgen om samen te leven, te ondernemen en initiatieven te nemen. De overheid moet niet alles dichtregelen, maar werken vanuit vertrouwen en gezond verstand.”

Dat vraagt soms om moeilijke keuzes. “De menselijke maat betekent ook dat je keuzes moet durven maken. Je moet blijven kijken hoe een regel uitpakt voor het individu.”

Haar motivatie vat ze kort samen: “Het gaat niet om mij, maar om wat ik kan bijdragen aan het leven van andere mensen. Iedereen kan voor iemand het verschil maken. Daar mag je mij wakker voor maken.”

Lees
ver­der