Zorg en welzijn
Zorg draait om omzien naar elkaar. Zoals mantelzorgers die zorgen voor hun naasten. Het CDA wil ook goed zorgen voor onze mantelzorgers en voor onze zorgmedewerkers. We vinden het belangrijk dat zorg voor iedereen beschikbaar en bereikbaar is. Ongeacht waar je woont in de stad, voor jong en oud. Het CDA gaat voor een omgeving waarin jongeren gezond op kunnen groeien, goede jeugdzorg voor jongeren die dat nodig hebben en goede zorg voor ouderen. Liefst zoveel mogelijk in hun eigen woning en buurt. Om dit allemaal mogelijk te maken moeten we er ook met elkaar voor zorgen dat zorg betaalbaar blijft.
Zorg beschikbaar, bereikbaar én betaalbaar
- Beschikbaarheid en bereikbaarheid van zorg voor iedereen die dat nodig heeft is essentieel. Ziekenhuizen en zorglocaties zoals huisartsen en tandartsen moeten dan ook zoveel mogelijk dichtbij in de eigen buurt beschikbaar zijn. Daarom wil het CDA investeren in de bereikbaarheid van zorglocaties met het openbaar vervoer en de auto. We stimuleren en ondersteunen laagdrempelige zorg in de buurt en kleinschalige ondersteuning in de wijk via wijkteams. Waar nodig helpen we huisartsen bij het vinden van een geschikte locatie om zich te vestigen.
- Wij vinden het belangrijk dat inwoners eigen regie kunnen voeren over de zorg die zij krijgen. We vinden dan ook dat er keuzevrijheid moet blijven voor het persoonsgebonden budget (pgb) en zorgen dat inwoners goed toegerust worden om hun taken als budgethouder te kunnen uitvoeren.
- Het CDA is voorstander van een eigen bijdrage voor gemeentelijke ondersteuning naar draagkracht.
Mantelzorg
Mantelzorg is geen keuze, het overkomt je. Iemand van wie je houdt is ziek en daar zorg je voor. En vaak is mantelzorg ook onderlinge zorg, zorg voor elkaar. Mantelzorgers hebben een zware taak en zijn van onschatbare waarde. Bij de ondersteuning van mantelzorgers moet goed gekeken en geluisterd worden naar de behoeften van verschillende groepen mantelzorgers, zoals werkenden, jongeren, ouderen, mensen met een migratieachtergrond of mantelzorgers van mensen met psychische problematiek.
- Om overbelasting van mantelzorgers te voorkomen wil het CDA investeren in vroegtijdige mantelzorgondersteuning en het behouden en verstevigen van respijtzorg.
- De vindbaarheid en toegankelijkheid van informatie over mantelzorgondersteuning moet worden verbeterd. Zo zijn de Servicepunten XL, waar mensen terechtkunnen voor informatie en ondersteuning, momenteel niet buiten kantoortijden geopend. Het is wenselijk dat zij ook buiten de huidige openingstijden bereikbaar zijn.
- Het CDA wil dat mantelzorgers gratis kunnen parkeren bij het huis van degene die zij verzorgen.
Gezond opgroeien
- Ieder kind in Den Haag moet gezond op kunnen groeien, ongeacht de wijk of het gezin. De omgeving waarin zij leven heeft hier grote invloed op en daarom wil het CDA deze gezonder maken. Daarom gaan we door het programma ‘Gezond en Gelukkig in Den Haag’ en de Haagse Preventieaanpak.
- De CDA heeft zich vanuit het college succesvol hard gemaakt voor het verhogen van de vaccinatiegraad. Dit blijft hard nodig, want we naderen een kritieke grens. Om onze kinderen en ouderen gezond te houden, blijven we hierop inzetten, bijvoorbeeld door te prikken bij de verloskundige en op scholen.
- We zorgen voor rook- en vapevrije zones rond plekken waar veel kinderen komen, zoals scholen, speeltuinen en sportaccomodaties.
Jeugdzorg
- Niet elke klacht vereist professionele jeugdhulp: dit moet beschikbaar zijn en blijven voor die kinderen, jongeren en gezinnen die het echt nodig hebben. Streven van het CDA is om naar de omgeving van het kind te kijken, zowel in het informele veld als het gezin.
- Het CDA vindt dat kinderen die echt hulp nodig hebben, moeten kunnen rekenen op goede jeugdzorg. Wachtlijsten in de jeugdzorg zijn onaanvaardbaar. Daarom zetten we in op het verkorten van deze wachtlijsten.
- Voorkomen is altijd beter dan genezen. Het CDA wil meer aandacht voor vroege signalering van problemen en voorkomen dat kinderen in de jeugdzorg belanden. We vergroten het aanbod preventieve jeugdhulp, liefst op plekken waar kinderen in hun veilige en vertrouwde omgeving zijn. Daarbij versterken en intensiveren we de samenwerking met scholen, (sport)verenigingen en maatschappelijke en religieuze organisaties. Deze instellingen staan dicht bij de kinderen en hebben een goed beeld van de situatie. Zodat kinderen die ergens tegenaan lopen niet meteen één op één bij een professional in de jeugdhulp terechtkomen, maar wanneer mogelijk in hun vertrouwde omgeving worden geholpen.
- We pleiten ervoor om jeugdhulp rondom het gezin te organiseren. Dichtbij huis, aansluitend bij de dagelijkse praktijk van gezinnen.
Ouderenzorg
- Ouderen moeten zo lang mogelijk in hun eigen omgeving kunnen blijven wonen. De gemeente moet hen daarbij ondersteunen. Dit vraagt wat het CDA betreft om een goede woon-zorgvisie waarmee we ook zorgen voor betere doorstroom naar passende seniorenwoningen in de wijk.
- Ouderen moeten kunnen vertrouwen op goede en betaalbare zorg thuis, voor henzelf en voor de mensen die voor hen zorgen. De zorgverleners zijn ook de mensen die waar nodig een oogje in het zeil kunnen houden en daarmee wat het CDA betreft onmisbaar. Daarom steunen we zorgmedewerkers, zodat zij hun werk goed kunnen blijven doen. Bijvoorbeeld door ervoor te zorgen dat zij makkelijker kunnen parkeren of voorrang krijgen op woonruimte.
- Huishoudelijke hulp voor ouderen die dat nodig hebben, moet behouden blijven met een inkomensafhankelijke bijdrage. We blijven ons hier sterk voor maken richting het Rijk.
- Ouderen die niet meer thuis kunnen wonen, moeten kunnen rekenen op goede zorg in een verpleeghuis. Bij voorkeur kleinschalig, vraaggericht, met meer vertrouwen en minder regels voor de zorgprofessional. Daarom zorgen we dat er voldoende plek in de verpleeghuizen is zodat ouderen die dat nodig hebben hier terecht kunnen. En we stimuleren de realisatie van wooncomplexen voor ouderen, bijvoorbeeld met een gemeenschappelijke woonkamer en preventief ingekochte zorg, zodat ouderen langer met elkaar zelfstandig kunnen wonen.
- Den Haag is een diverse stad met inwoners uit uiteenlopende culturele achtergronden. Uit de ouderenmonitor blijkt dat ongeveer 35% van de Haagse ouderen een migratieachtergrond heeft. Dit vraagt om zorg die beter aansluit bij de culturele context, leefstijl en behoeften van ouderen. Daarom zetten we in op meer cultuursensitieve zorg en stimuleren we de ontwikkeling van verzorgingstehuizen die aansluiten bij een gedeelde achtergrond of identiteit. Dit kan gaan om ethische of religieuze gemeenschappen, maar ook om ouderen die sterk verbonden zijn met een wijk of stadsdeel. Zo zorgen we voor passende zorg, herkenning en een veilige leefomgeving waarin ouderen zich gezien en thuis voelen.
Welzijn
Dankzij de inzet van het CDA biedt de gemeente steeds vaker meerjarige subsidieregelingen aan, in plaats van subsidies met een looptijd van één jaar. Meerjarige subsidies geven organisaties meer rust, zekerheid en stabiliteit. Het CDA blijft zich hier ook in de toekomst hard voor maken.
- We blijven inzetten op buurtwerk. Buurtwerkers moeten faciliteren wat vanuit wijken en verenigingen nodig is.
- De gemeente werkt samen met maatschappelijke dienstverleners om in contact te komen met mensen die zorg en begeleiding nodig hebben. Dit kan onder andere via religieuze organisaties die via huisbezoeken in contact komen met (eenzame) ouderen.
- In Den Haag zijn 7000 mensen dak- en thuisloos, uitgaande van de ETHOS-telling. Door in te zetten op betere doorstroming op de woningmarkt wil het CDA zoveel mogelijk voorkomen dat mensen dakloos raken. Daarnaast willen we ervoor zorgen dat mensen niet onnodig van loket naar loket moeten door de dienstverlening voor deze groep eenvoudiger te maken. Hulpverleners die op straat met mensen in contact komen en hen daardoor het beste kennen, zijn belangrijk. We zetten de samenwerking met hen voort.
Mentale gezondheid
- Bijna de helft van de volwassenen in Nederland geeft aan zich eenzaam te voelen. Dit heeft vaak invloed op hun mentale gezondheid. Het CDA blijft hier aandacht voor vragen en wil investeren in voorlichting, preventie en vroegsignalering bij onder andere jongeren, ouderen en alleenstaanden. We ondersteunen initiatieven uit de samenleving die mensen samenbrengen.
- De geestelijke gezondheidszorg blijft onder druk staan en dat leidt tot schrijnende situaties. Het CDA hecht veel waarde aan de wijk GGZ-medewerker die zicht houdt op psychisch kwetsbaren. Hiermee kunnen problemen klein gehouden worden. Daarom wil het CDA investeren in het behouden en uitbreiden van het aantal wijk GGZ-medewerkers.
- Het CDA vindt dat de gemeente de ontwikkeling van burgerinitiatieven zoals het Tejo-huis moet stimuleren. Dit is een locatie waar jongeren binnen kunnen lopen en waar anoniem en gratis een luisterend oor en laagdrempelige therapeutische hulp wordt geboden.
- Het CDA wil investeren in integraal beleid voor suïcidepreventie voor Den Haag, waarbij we samenwerken met onder andere zorginstellingen, jeugdhulp, scholen en verenigingen. Dit is hard nodig, gezien het aantal zelfdodingen.