CDA | Initiatiefvoorstel ‘Wijken aan zet’ aangenomen

10 oktober 2025 1 minuten lezen

Ini­ti­a­tief­voor­stel Wij­ken aan zet’ aan­ge­no­men

Het initiatiefvoorstel ‘Wijken aan zet’, dat we samen met D66 hebben ingediend, is aangenomen. Hierdoor krijgen bewoners in alle Haagse wijken een sterkere stem bij besluiten over hun eigen leefomgeving. De gemeente gaat met een wijkscan in kaart brengen wat er per wijk nodig is om de lokale democratie te versterken. Daarbij wordt aangesloten op bestaande bewonersorganisaties en sociale structuren.

Volgens fractievertegenwoordiger Astrid Frey begint de lokale democratie niet in het stadhuis, maar in de wijken zelf, bij bewoners, organisaties, vrijwilligers en betrokken verenigingen. Het voorstel is dus ook vooral bedoeld om deze lokale kracht te versterken. De gemeente moet volgens ons niet van bovenaf bepalen hoe participatie eruitziet, maar aansluiten bij wat er al is.

Met dit voorstel brengen we de democratie dichter bij de mensen en versterken we de betrokkenheid van onderaf

Astrid Frey
fractievertegenwoordiger

De eerste stap van het voorstel is het uitvoeren van een wijkscan die per wijk inzicht geeft in hoe bewoners nu invloed kunnen uitoefenen en wat er nodig is om dat te verbeteren. Op basis daarvan kan de gemeente bewonersorganisaties beter ondersteunen, en in wijken waar zulke organisaties ontbreken, nieuwe vormen van inspraak helpen opbouwen. We vinden het belangrijk dat de gemeente bewoners hierbij serieus neemt: “De kracht van onze stad zit in de betrokkenheid van bewoners. Die willen we niet alleen waarderen, maar ook structureel ondersteunen. Bewonersorganisaties verdienen een goede plek in de besluitvorming, zodat we samen bouwen aan een betrouwbare gemeente en een samenleving waarin mensen echt mee kunnen doen.”

Met het initiatiefvoorstel Haagse wijken aan zet wordt participatie op wijkniveau een vast onderdeel van gemeentelijke processen. Zo kunnen bewoners, ondernemers en organisaties overal in de stad effectief bijdragen aan beleid dat hun wijk raakt. Frey besluit dat Den Haag sterker wordt wanneer bestuur en samenleving elkaar weten te vinden. Door de lokale betrokkenheid te koesteren en te ondersteunen, ontstaat een stad waarin bewoners niet alleen gehoord worden, maar ook daadwerkelijk meebeslissen over hun eigen buurt.

Lees
ver­der