28 mei 2026 1 minuten lezen

CDA en 50PLUS pre­sen­te­ren Door­stroom­hy­po­theek

Het CDA en 50PLUS lanceren bij het woondebat de Doorstroomhypotheek. Een plan waarmee ouderen makkelijker kunnen verhuizen naar een passende woning en de doorstroming op de woningmarkt in beweging komt. 

De Nederlandse woningmarkt staat onder druk. Tegelijkertijd wonen veel ouderen in een koopwoning die niet langer aansluit bij hun woonbehoefte. Veel ouderen geven aan te willen verhuizen naar een beter passende woning. In de praktijk blijft deze stap echter vaak uit. Dit is niet alleen onwenselijk voor de betrokkenen zelf, maar leidt ook tot inefficiënt gebruik van de bestaande woningvoorraad.

Maar vier procent van de 65-plussers verhuist, terwijl 27 procent zou willen verhuizen. Met de doorstroomhypotheek zorgen we ervoor dat ouderen verantwoord hun overwaarde kunnen gebruiken om te gaan wonen op een plek die bij ze past. 

Inge van Dijk

Verhuizen naar een woning die nog passend gemaakt moet worden voordat je er comfortabel in kunt wonen, is met name voor ouderen soms problematisch en blijkt dan ook een belangrijke reden om niet te verhuizen. In de praktijk blijkt het echter lastig om, zeker op latere leeftijd, geld bij de bank los te krijgen op basis van de overwaarde in de huidige woning, zodat de nieuwe woning instapklaar gemaakt kan worden voordat men uit de oude woning hoeft.

Eén oudere die verhuist naar een passende seniorenwoning maakt tot vijf verhuizingen mogelijk voor gezinnen en starters. Met de doorstroomhypotheek zetten we de woningmarkt in beweging.

Hanneke Steen

Dit voorstel van woonwoordvoerder Hanneke Steen en woordvoerder financiën Inge van Dijk met 50PLUS introduceert een concrete en uitvoerbare oplossing: de doorstroomhypotheek. Hiermee wordt het voor ouderen mogelijk om tijdelijk gebruik te maken van de overwaarde in hun woning om een nieuwe woning passend te maken, zonder dat zij direct afhankelijk zijn van hun inkomen of de verkoop van hun huidige woning. 

Bij het woondebat op 28 mei diende het CDA en 50PLUS een motie in die het kabinet de opdracht geeft de doorstroomhypotheek uit te werken en mogelijk te maken. 

Lees hier het hele plan. 

Lees
ver­der