
08 april 2026
09 april 2026 1 minuten lezen
Tijdens de behandeling van de beleidsnota inclusie en antidiscriminatie benadrukte Jacobine van Dijk namens het CDA het belang van verbinding en gemeenschapszin.
Het CDA is positief dat deze elementen duidelijk zijn opgenomen in de nota. Tegelijkertijd ziet de fractie een spanningsveld: hoewel in het stuk staat dat diversiteit geen doel op zich is, worden er wel aanbevelingen gedaan die daarop kunnen sturen, bijvoorbeeld via personeelsbeleid, subsidiecriteria en gebiedsagenda’s.
Het CDA blijft daarom scherp op de verdere uitwerking van dit beleid.

Tijdens de behandeling van de beleidsnota inclusie en antidiscriminatie heeft Jacobine van Dijk namens het CDA aandacht gevraagd voor een belangrijk uitgangspunt: verbinding en gemeenschapszin.
Bij de startnotitie heeft het CDA de wethouder gevraagd om, naast het tegengaan van uitsluiting en het erkennen van verschillen, nadrukkelijk ook te kijken naar wat mensen met elkaar verbindt. In de beleidsnota ziet het CDA dit duidelijk terug. Daar is de fractie positief over.
Tegelijkertijd blijft er een spanningsveld bestaan. In de nota staat dat diversiteit geen doel op zich is. Dat onderschrijft het CDA. Maar in de uitwerking worden ook aanbevelingen gedaan die wel in die richting lijken te sturen, bijvoorbeeld bij personeelsbeleid, subsidiecriteria en gebiedsagenda’s.
Het CDA benadrukt dat diversiteit in de samenleving waardevol is. Tegelijkertijd vindt de partij het belangrijk dat organisaties en verenigingen ruimte houden om hun eigen keuzes te maken, zonder dat daar vanuit beleid verplichtingen aan worden gekoppeld. Zeker bij verenigingen, die vaak draaien op vrijwilligers, vraagt dat om zorgvuldigheid. Ook het sturen op de samenstelling van wijken roept vragen op.
De speerpunten van de nota, gericht op gelijke kansen, meedoen en sociale cohesie, worden door het CDA gedeeld. De aandacht van de fractie ligt vooral bij de manier waarop deze doelen straks worden uitgewerkt in de uitvoeringsagenda’s.
In haar bijdrage in de raad illustreerde Jacobine van Dijk dit met een herkenbaar beeld uit de Stille Week. In deze periode klinkt overal de Mattheüs. Er zijn talloze uitvoeringen, interpretaties en smaken, heel divers, en tegelijkertijd iets wat veel mensen met elkaar delen.
Uiteindelijk zijn velen het erover eens dat Bach een groots componist is. Dat is wat mensen bindt.
Dat de één wel applaudisseert na afloop en de ander niet, maakt mensen juist divers.
Volgens het CDA zit daar precies de kern. Als verschillen worden voorgeschreven of gestuurd, kan juist dat wat mensen bindt onder druk komen te staan.
Voor het CDA gaat inclusie daarom in de eerste plaats over meedoen en elkaar vinden, niet over het organiseren van verschillen.
Bekijk hier de bijdrage van Jacobine van Dijk in de raad (video)